Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор

Читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор има нужда от спешен ремонт

Уникалният окачен таван всеки момент може да се сгромоляса

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева.

Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2 лева като изпрати СМС на кратък номер 17 777 с текст на латиница DMSIZVOR или с паричен банков превод по сметка:

IBAN: BG16 UBBS 8888 1000 1168 63.


Читалище „Отец Паисий-1927“ село Извор преди

В продължение на почти 100 години читалище „Отец Паисий-1927“в радомирското село Извор е имало водеща културна роля за хората от района на градовете Радомир и Перник. Освен традиционните библиотечни и театрални дейности, читалището в Извор е било място за организиране на сватби, тържества и срещи заради ритуалната зала и двете конферентни помещения, с които разполага. 

Авангардният архитектурен проект не се изчерпва с това. Читалището включва голяма изпълнителска зала за 240 зрители, две гримьорни със самостоятелни санитарни възли, по-малка репетиционна зала и допълнителни инсталационни помещения. Големият салон на читалището е оборудван с кинокабина, повдигната сцена със сценична механизация за декори и уникален окачен таван дело на архитекта на сградата Петър Радев. Всичко това е давало възможност на жителите на село Извор и околността да гледат филми, да поставят театрални представления, да изнасят концерти, да посрещат големи народни и християнски празници.


Читалище „Отец Паисий-1927“ село Извор сега

Съвременният облик на читалището обаче е плачевен. Следи от паднала мазилка и прах са покрили седалките и пода на зрителския салон. В помещението е студено и влажно, а уникалният окачен таван, който иначе е изключително впечатляващ, създава усещането, че всеки момент ще се сгромоляса. 

„Виждаме един прекрасен салон, който е напълно разрушен. Един салон, който е уникален, с 240 места, който може би в община Радомир е най-големият салон за сценични изяви. Като изключим салонът в градското читалище в Радомир, но в общината друг такъв салон няма.“, казва секретарят на читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор Димитрина Мирчева. Мирчева е свидетел на подема и разрухата на емблематичното културно средище. Работи в читалището от над 30 години.

От 2009 година насам в читалището не са провеждани културни или празнични мероприятия. От тогава са започнали и проблемите с покрива. 

„Безхаберие на всички нива, защото ние тук не сме спирали да опитваме по някакъв начин да търсим разрешени. Опитвали сме се с проекти, не сме спрели. По Програмата за развитие на селските райони, но не ни достигнаха точки там, за да бъде отремонтиран най-вече покрива.“, допълва Мирчева.

Основната цел в момента е сградата на читалището да бъде обявена за паметник на културата. По този начин тя би могла да получи финансиране от Министерството на културата, за да бъде ремонтиран покрива, но и да бъдат опазени уникалните ѝ архитектурни елементи.


Според инженер Чавдар Стоянов сградата на читалище „Отец Паисий“ в село Извор отговаря на всички необходими изисквания, за да получи статут паметник на културата с национално значение. 

„Имаме уникалната архитектура, която не е характерна за едно читалище извън града. Имаме неговата автентичност, която е запазена почти на 100%, както в обзавеждането, така и във външния си облик.“, подчерта Стоянов. 

В залата за радостни обреди се намира уникален стенопис на Асен Старейшински, който е единствения негов стенопис. Старешински е знаменит български художник, работил най-вече в областта на плаката.

Отделно сградата има свой собствен облик, който разказва за онези времена, в които е строена. Всички това според инженер Чавдар Стоянов са предпоставки Министерството на културата да започне процедура за обявяване на читалището за обект на недвижимото културно-историческо наследство за паметник на културата. 

Докато се водят разговори с Министерството на културата и с Националният институт за недвижимо културно наследство, стопаните на читалището не спират да търсят начин да съберат пари за ремонт на покрива. 

Много хора, привлечени към каузата да помогнат на читалището се включват с финансова, експертна или организационна подкрепа. Инженер Чавдар Стоянов е един от тях. Той инициира обследване на сградата, което включва издаване на технически паспорт, енергийна ефективност и архитектурно заснемане. Всички тези дейности възлизат на около 30-40 хиляди лева.


Освен да привличат съмишленици към каузата, от читалището преди близо 2 години инициират голяма благотворителна кампания, която включва организиране на благотворителен концерт с участието на известни изпълнители, благотворителен базар, както и национална DMS кампания. От всички тези дейности успяват да съберат близо 50 хиляди лева. Но за да започне ремонтът на покрива, ще са им необходими още около 200 хиляди.

 

Независимо от всички проблеми, свързани със сградата, читалището продължава да развива дейността си в другите по-малки помещения. Провеждат се занимания по фолклорни танци, словесен фолклор, читателски клубове и други. Освен това читалището не спира да кандидатства и да работи по проекти. Някои от тях са със Министерството на образованието и науката, работи се и съвместно със селското училище ОУ „Иван Вазов“.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55

Успешна година за криптопазарите. Съвет от експерт: Инвестирайте с хоризонт от 4-5 години!

Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..

публикувано на 31.12.24 в 16:20
Георги Първанов

Все повече българи си идват от чужбина, расте вносът на чуждестранни работници

Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..

публикувано на 30.12.24 в 08:32

Гръцкият премиер представи програма за завръщане на младите хора по селата

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...

публикувано на 29.12.24 в 13:43