Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор

Читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор има нужда от спешен ремонт

Уникалният окачен таван всеки момент може да се сгромоляса

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева.

Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2 лева като изпрати СМС на кратък номер 17 777 с текст на латиница DMSIZVOR или с паричен банков превод по сметка:

IBAN: BG16 UBBS 8888 1000 1168 63.


Читалище „Отец Паисий-1927“ село Извор преди

В продължение на почти 100 години читалище „Отец Паисий-1927“в радомирското село Извор е имало водеща културна роля за хората от района на градовете Радомир и Перник. Освен традиционните библиотечни и театрални дейности, читалището в Извор е било място за организиране на сватби, тържества и срещи заради ритуалната зала и двете конферентни помещения, с които разполага. 

Авангардният архитектурен проект не се изчерпва с това. Читалището включва голяма изпълнителска зала за 240 зрители, две гримьорни със самостоятелни санитарни възли, по-малка репетиционна зала и допълнителни инсталационни помещения. Големият салон на читалището е оборудван с кинокабина, повдигната сцена със сценична механизация за декори и уникален окачен таван дело на архитекта на сградата Петър Радев. Всичко това е давало възможност на жителите на село Извор и околността да гледат филми, да поставят театрални представления, да изнасят концерти, да посрещат големи народни и християнски празници.


Читалище „Отец Паисий-1927“ село Извор сега

Съвременният облик на читалището обаче е плачевен. Следи от паднала мазилка и прах са покрили седалките и пода на зрителския салон. В помещението е студено и влажно, а уникалният окачен таван, който иначе е изключително впечатляващ, създава усещането, че всеки момент ще се сгромоляса. 

„Виждаме един прекрасен салон, който е напълно разрушен. Един салон, който е уникален, с 240 места, който може би в община Радомир е най-големият салон за сценични изяви. Като изключим салонът в градското читалище в Радомир, но в общината друг такъв салон няма.“, казва секретарят на читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор Димитрина Мирчева. Мирчева е свидетел на подема и разрухата на емблематичното културно средище. Работи в читалището от над 30 години.

От 2009 година насам в читалището не са провеждани културни или празнични мероприятия. От тогава са започнали и проблемите с покрива. 

„Безхаберие на всички нива, защото ние тук не сме спирали да опитваме по някакъв начин да търсим разрешени. Опитвали сме се с проекти, не сме спрели. По Програмата за развитие на селските райони, но не ни достигнаха точки там, за да бъде отремонтиран най-вече покрива.“, допълва Мирчева.

Основната цел в момента е сградата на читалището да бъде обявена за паметник на културата. По този начин тя би могла да получи финансиране от Министерството на културата, за да бъде ремонтиран покрива, но и да бъдат опазени уникалните ѝ архитектурни елементи.


Според инженер Чавдар Стоянов сградата на читалище „Отец Паисий“ в село Извор отговаря на всички необходими изисквания, за да получи статут паметник на културата с национално значение. 

„Имаме уникалната архитектура, която не е характерна за едно читалище извън града. Имаме неговата автентичност, която е запазена почти на 100%, както в обзавеждането, така и във външния си облик.“, подчерта Стоянов. 

В залата за радостни обреди се намира уникален стенопис на Асен Старейшински, който е единствения негов стенопис. Старешински е знаменит български художник, работил най-вече в областта на плаката.

Отделно сградата има свой собствен облик, който разказва за онези времена, в които е строена. Всички това според инженер Чавдар Стоянов са предпоставки Министерството на културата да започне процедура за обявяване на читалището за обект на недвижимото културно-историческо наследство за паметник на културата. 

Докато се водят разговори с Министерството на културата и с Националният институт за недвижимо културно наследство, стопаните на читалището не спират да търсят начин да съберат пари за ремонт на покрива. 

Много хора, привлечени към каузата да помогнат на читалището се включват с финансова, експертна или организационна подкрепа. Инженер Чавдар Стоянов е един от тях. Той инициира обследване на сградата, което включва издаване на технически паспорт, енергийна ефективност и архитектурно заснемане. Всички тези дейности възлизат на около 30-40 хиляди лева.


Освен да привличат съмишленици към каузата, от читалището преди близо 2 години инициират голяма благотворителна кампания, която включва организиране на благотворителен концерт с участието на известни изпълнители, благотворителен базар, както и национална DMS кампания. От всички тези дейности успяват да съберат близо 50 хиляди лева. Но за да започне ремонтът на покрива, ще са им необходими още около 200 хиляди.

 

Независимо от всички проблеми, свързани със сградата, читалището продължава да развива дейността си в другите по-малки помещения. Провеждат се занимания по фолклорни танци, словесен фолклор, читателски клубове и други. Освен това читалището не спира да кандидатства и да работи по проекти. Някои от тях са със Министерството на образованието и науката, работи се и съвместно със селското училище ОУ „Иван Вазов“.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16