Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

| Интервю
Снимка: БТА-архив

"Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов. Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие".

Това коментира пред БНР Анета Божидарова от Агро.тв. 

Според нея тази ситуация говори за по-голям проблем - недоверието в институциите. По думите ѝ винаги БАБХ е удобният виновник. Но тя попита и къде са били животновъдните браншови организации. По думите ѝ техният глас е бил изключително слаб и неадекватен, затова и е бил заглушен от популистките настроения. 

Александра Гинева от специализираното издание Агри.бг пък е убедена, че в основата на всичко стоят парите. Според нея за случая с чумата във Велинград не трябва да се хвърля вината само върху БАБХ или върху земеделския министър. 

"Къде бяха МВР, службите? Можем ли да си представим, че една държава се оставя да се управлява от група хора, които бранят овцете, български знамена се вееха, патриотични песни се пяха, сякаш отиваме на епопеята на Шипка", попита журналистът. По думите ѝ в основата на тези протести са били политически представители на една от партиите, която не влезе в НС. Според нея ситуацията във Велинград е дала добра отправна точка за предизборна кампания, независимо кога ще настъпи такава. 

"Непризнавайки българските проби, непризнавайки българските ветеринарни власти, непризнавайки дори клетите французи в Монпелие, просто отричаме всички и всичко, което оттук нататък означава само едно - див популизъм и все повече проблеми и санкции за държавата", прогнозира Гинева в предаването "Преди всички". 

Биляна Вачева от Агри.бг изтъкна от своя страна, че наслояването на липса на доверие, особено на местно ниво, към регионалните подразделения на БАБХ е много силно. 

Сушата и напояването беше другата важна тема за земеделието през изминаващата година. Биляна Вачева отбеляза, че последните 2 години са показали какво е вършено преди това, т.е. нищо. По думите ѝ напояването го няма заради съсипаната инфраструктура и подценяването на промените в климата. Според нея това са два коловоза, които трябва да вървят заедно. Тя смята, че могат да се намерят пари за подмяна на инфраструктурата

Журналистите посочиха кои важни неща в земеделието са се случили през 2024 г. и кои не са успели. Като положителен пример бяха отбелязани започнатите проверки за виртуални животни. Но отново нямаме Закон за браншовите организации, нямаме поземлена реформа, нямаме Закон за аграрната камара, нямаме ред и правила, по които да се движи секторът. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Александра Гинева, Биляна Вачева и Анета Божидарова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13