Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската икономика има необходимост от 250 000 кадри в различни сектори

Най-голям е дефицитът на кадри в строителството
Снимка: БГНЕС

Българската икономика се нуждае от повече от 250 000 кадри в различни сектори. Най-голям е дефицитът в строителството и здравните грижи. Не достигат тесни специалисти и ръководен персонал.  В същото време бизнесът очаква ръст на разходите си за труд, за да задържа квалифицираната работна сила.

Индустрията търси високо квалифициран, среден и висш персонал. Сезонни работници се търсят в селското стопанство и туристическия сектор. Кадри не достигат в търговията и услугите. Според бизнеса процедурата по вноса на работници от трети страни е възпрепятствана от тежката бюрокрация и липсата на дигитализация на процеса и на промени в нормативната уредба. 

Докато чакат решението от властта, работодателите инвестират в квалификацията на персонала. Проучване на агенцията по заетостта показва, че 26% от бизнеса е готов да обучава служителите си по време на работа, но голямата част от близо 2/3 разчита обучението на работниците да се случва преди да бъдат наети.

"Само с високо образовани и квалифицирани хора ние ще успяваме да подобряваме своята конкурентност на фона на всички останали. Да се обърне внимание на специализираните обучения на работниците и служителите, не на онова общо образование, от което знаем за всичко, но малко, а за специализирани обучения, които да отговарят на изискванията на работодателя", коментира председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев.

Административното увеличение на минималната работна заплата и ръста на възнагражденията в администрацията увеличават разходите за труд на бизнеса. Това принуждава работодателите да ограничават инвестициите, наемането на персонал и да повишават цените на произвежданите стоки.

Едва 60 000 предприятия имат намерение да назначат персонал през тази година, а близо 40 000 ще са принудени да свиват дейността си.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия и Украйна с противоречиви изявления за сраженията около Покровск

Украйна отрече твърденията на руското министерство на отбраната, че отрядът на украинските специални части, изпратен с хеликоптер в района на Покровск за противодействие на руската офанзива в града, е бил унищожен. Анонимен източник, цитиран от "Интерфакс -Украйна", е заявил, че тази информация "не отговаря на истината". Той изтъкнал, че в..

публикувано на 01.11.25 в 16:24

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи молебен в Деня на народните будители

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи благодарствен молебен в Деня на народните будители пред паметника на отец Паисий в Морската градина. Областният управител проф.Андрияна Андреева, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, районният мюфтия Исмаил Ахмедов, заместник –кметът Илия Коев, районни кметове, общински..

публикувано на 01.11.25 в 15:58

Златна треска 2025

Пазарът на злато процъфтява, тъй като инвеститорите търсят сигурно убежище за своите вложения на фона на глобалната икономическа несигурност. Цената на благородния метал се покачи рязко тази година и достигна рекордно високо ниво. "Това е актив, който се представя много добре, когато обичайните части от вашето портфолио се обезценяват." -..

публикувано на 01.11.25 в 15:50

Желязков - гост на празника за Деня на будителите в гимнзията в Разлог

Премиерът Росен Желязков беше гост на гимназията в Разлог и сподели с ученици, учители, ръководители на институции и общественици денят на Будителите и на Свети Иван Рилски. Министър-председателят подчерта, че е от изключителна важност връзката между учители, ученици, родители и общество. В двора на 103-годишната гимназия премиерът Желязков..

публикувано на 01.11.25 в 15:15

Министър Вълчев: Средствата за образование в бюджета на МОН ще нараснат в бюджет 2026

Средствата за образование в бюджета на Министерство на образоването за следващата година ще нараснат значително, а заплатите ще се увеличат над средното за бюджетния сектор, това съобщи в Нова Загора образователният министър Красимир Вълчев. По думите му страната е в траен бюджетен дисбаланс заради множеството социални мерки, приети през..

публикувано на 01.11.25 в 14:44

Проф. Гарнизов: Правителството е с доста акционери, но само Борисов може да затвори предприятието

" Това е сложно правителство с доста акционери. Не виждам някой, освен Борисов, да има способността да затвори предприятието ".  Това мнение изказа пред БНР политологът и антрополог проф. Васил Гарнизов. "В сърцевината на доктрината Борисов има твърдение, което ако се оспори, самата легитимност на Борисов олеква и тя е "Аз не губя. Аз избори..

публикувано на 01.11.25 в 14:32

Десетки хиляди почетоха паметта на загиналите на жп гарата в Нови Сад

Десетки хиляди се събраха в сръбския град Нови Сад, за да почетат паметта на загиналите при срутването на козирката на жп гарата точно преди една година. В 11:25 часа местно време - моментът, в който стана инцидентът във втория по големина сръбски град, участниците във възпоменателния митинг запазиха мълчание, което продължи 16 минути - по..

публикувано на 01.11.25 в 14:23