Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Васильонова, КНСБ: Не може високият стандарт да бъде пречка за конкурентноспособен бизнес

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

Костадин Костадинов, Аграрна камара: Това ще е бич в ръцете на инспекторите

| Интервю
Снимка: Зорница Близнашка

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат.

Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване на пълния размер на директните плащания на база стопанство. Това ще е реално утежнение за голяма част от земеделските производители, обясни пред БНР Костадин Костадинов от Аграрната камара.

В нашата страна условията в трудовото законодателство са много по-тежки в сравнение с тези в ЕС. Голяма фирма или голямо стопанство ще се справи, но по-малките – едва ли, изрази мнение той и даде примери с множество бюрократични условия в процеса на работа, които се въвеждат.

"Имате връчен електрически инструмент за работа и трябва да имате отговорник, който да го проверява всеки ден и той трябва да има изкаран точно определен курс. За един земеделски производител – ще кара на полето ли, ще кара курсове ли? Това е малка брънка от цялата верига ангажименти."

Валентина Васильонова

Социалната условност не беше самоцел. Тя е плод на дългогодишна работа в ЕС да се изсветли сектора, смята Валентина Васильонова от Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.

"Да се даде възможност секторът да стане по-привлекателен за работа. Критичният момент дойде с ковида, когато сезонните работници станаха критично видими и важни. Те са може би 10-ина милиона, които редовно кръстосват границите на европейските страни."

По думите ѝ, голяма част от тези работници работят именно при нарушения, които тя определи като "условия на съвременно робство".

Не може високият стандарт да бъде пречка за конкурентноспособен бизнес, подчерта Васильонова в предаването "Преди всички".

"Да, ще има шок в началото, но причината за това е, че двете години, в които имахме възможност да коментираме какво означава тази социална условност – тя не е наказание, ние ги пропуснахме."

Костадин Костадинов

Това ще е бич в ръцете на инспекторите, предупреди Костадин Костадинов, като акцентира върху субективността.

"Когато един инспектор влезе на проверка – 24 страници, точки, евентуално един подпис на длъжностна характеристика… Много са нещата, които обхваща тази социална условност и много са нещата, които не са понятни за голяма част от земеделските производители."

Прекаленото утежняване на административните условия на пръв поглед може да изглежда прекалено, призна Валентина Васильонова, но добави:

"Не мога да приема, че като общество трябва да се съгласяваме с по-ниски социални стандарти, ако това е тезата на бизнеса. Методиката с нищо не прекалява, регламентът – с нищо."

Оказва се, че в много малко страни са направени консултации със социалните партньори за въвеждането на социалната условност, уточни тя.

"Фермерите няма да бъдат изненадани от проверките на Инспекцията по труда. Те са регулярни, но сега обхватът ще нарасне. Инспекцията по труда нищо не знаеше за социалната условност, а самата методика в крайния си вариант излезе около Коледа. Държавата като си пасува, ние, като организации защитаващи производителите, трябва да им обясним на прост език", коментира в заключение Костадин Костадинов. Според него "всичко пада на гърба на земеделските производители".

Двете мнения в детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28