Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес, както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар.
Актьорът Дарин Ангелов представя историята на Народния театър, когато се организират турове зад кулисите. Наскоро той е разходил из сградата на театъра и холивудския актьор Джон Малкович, докато беше у нас за работата по постановката "Оръжията и човекът".
На мястото на днешния Народен театър, преди откриването на сегашната сграда, актьори са играли пред публика години по-рано. Там се е намирал театър "Основа".
"Бил създаден изцяло от дъски, много ниска постройка. Тази сграда, тъй като е дъсчена, изгаря", пояснява актьорът Дарин Ангелов.
Сега, във фоайето на втори балкон, публиката може да разгледа макета на сградата, в която е играла трупата на "Основа".
След изгарянето на театъра с издействан от министъра на просветата и културата Иван Шишманов царски декрет за отчуждаване на земя, върху която да започне изграждането на сегашната масивна сграда.
Иван Шишманов издейства и да се отделя процент от Държавната лотария, който да се насочи към изграждането на театъра. С решение на Народното събрание бил създаден и специален фонд за построяването му.
Сградата е завършена за няколко години, а Иван Вазов вече е превърнал "Немили-недраги" в "Хъшове", специално за откриването на театъра.
Една от куриозните случки, съпътстващи това откриване е, че цар Фердинанд превръща това събитие от обществено в дворцово, продължава разказа си Дарин Ангелов.
Затварянето на тържественото събитие за обществеността възмущава най-силно студентите от Софийския университет и протеста им, завършил с освиркване на монарха и затварянето на университета за няколко месеца.
"Тогава е имало истинска зима, с много сняг. При пристигането на каретата – царската ложа има специален вход, студентите започват да го освиркват и да го замерят със снежни топки. Той издава заповед Софийският университет да бъде закрит – жесток скандал! Академици, професори, доценти надигат глас. Обръщат се към всякакви видове институции в Европа. Започва жесток натиск към царя от всички академични звена в цяла Европа. 6 месеца по-късно царят е принуден да отмени тази своя заповед - малка срамна страничка в нашата история – че 6 месеца сме били и без Софийски университет. През това време театърът си работи. Това е много важен период в българската култура. През това време се усеща много голяма жажда в българското общество за собствена българска драматургия. Тогава започва зората на българската театрална драматургия."
Още любопитни детайли за сградата на Народния театър чуйте в звуковия файл.
В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..
Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно. Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира. Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..
В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..