Поскъпване на хляба отчитат потребителите в различни градове на страната. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на 20-процентната ставка на ДДС, която досега беше нулева. Като причини се изтъкват още поскъпването на тока и водата, както и увеличението на минималната работна заплата. В търговската мрежа на Стара Загора най-малкото увеличение е 30 стотинки.
От 1-ви януари най-големият хлебозавод в Стара Загора доставя на търговските фирми на цени между 1.56 и 1.60 за стандартния хляб от 600 грама, обясни Гергина Димитрова - заместник-управител на предприятието:
"Оттам нататък каква ще бъде цената в търговската мрежа - всеки търговец си определя сам надценката, която ще слага".
Тя допълни, че сега стойността на хляба излиза с 20 процента отгоре. Не изключва и нови цени заради поскъпването на водата, тока и увеличената минимална работна заплата:
"Не се отразява добре. Това ДДС, което ни го връщаше държавата, помогна доста да запазим цените. Може би месец-два, след като излезнат справките и си направим анализ, тогава вече мога да кажа какво ще се случи по-нататък".
В някои от хранителните магазини увеличението на хляба е с 30, а на места и с 50 стотинки. Поскъпване на тестените изделия има и в малките пекарни в Стара Загора.
Невена Павлова обясни, че и при тях продуктите ще поскъпнат от следващата седмица:
"С минимум 20 стотинки ще бъде покачен основният хляб".
Хлябът в Дупница също поскъпна, като ръстът е с 20%.Между 20 и 30 стотинки е поскъпването в Пазарджик на най-масовите видове хляб. Търговци коментират, че засега няма негативна реакция сред клиентите, тъй като пазаруването след новогодишните празници все още е слабо.- Има скок. С 20-30 стотинки хлябът се повиши. Зависи от вида хляб, на всичките видове.
- Върнаха ДДС-то 20 процента и се увеличи. Очакваме още скок на безалкохолните. Те ги вдигнаха. С 15-20 процента са по-нагоре. Очакваме да вдигнат всичко - бирата, алкохола. По-фрапантно ще е при цигарите - казаха търговци от Пазарджик.
Поскъпване се отчита и в Шумен. Най-масовият хляб по магазините вече струва над 2 лв., показа проверка на Радио Шумен. От днес вече има увеличение и на цените на тестените изделия в града.Патриарх Даниил ще отслужи литургия за празника на храма "Св. вмчк Димитър" по повод 160 години от освещаването на черквата. Празникът на храма в Кюстендил започнаха преди дни, когато в двора беше открита мобилната фото-документална изложба "160 години храм "Св. Димитър Солунски“ - пазител на вярата и духа на Кюстендил (1865-2025)". С тържествен..
26 души са били ранени при руска атака с дронове срещу Киев тази нощ. От военната администрация на украинската столица посочиха, че на всички пострадали, сред които има шест деца, е оказана медицинска помощ, а част от тях са били приети за лечение в болница. При атаката са били засегнати два жилищни блока, съобщи кметът Виталий Кличко. Въздушната..
Православната църква чества паметта на един от най-почитаните светии - великомъченик Димитър Солунски Чудотворец. Мъдър и храбър воин, поставен на висок пост в управата на Солун, Димитър непоколебимо приел мъченическа смърт за вярата през 306 година. Църквата го нарича Мироточиви заради благовонното миро от мощите му, засвидетелствани и с..
Вторият ден от търговските преговори между САЩ и Китай подготвя почвата за „продуктивна среща“ между президентите Доналд Тръмп и Си Дзинпин, заяви в Куала Лумпур американският търговски представител Джеймисън Гриър. Гриър и министърът на финансите Скот Бесент се срещнаха с китайския вицепремиер Хъ Лифън в кулоарите на срещата на върха на Асоциацията на..
Днес Велико Търново е кулминацията на честванията на 840-ата годишнина от въстанието на болярите Петър и Асен, с което се възобновява българската държавност. В църквата музей „Свети Димитър Солунски“, където Асеневци обявяват въстанието, се излъчва първият в страната интериорен светлинен спектакъл, направен за храм. За 3D мапинга, който е от..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Малайзия. Тръмп обяви, че ще присъства на подписването на мирното споразумение в Куала Лумпур, потвърждаващо прекратяването на огъня между Тайланд и Камбоджа. Той ще участва и в срещата на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. Идната седмица президентът Тръмп ще посети Южна..
Оранжев код за значителни валежи за днес е обявен за няколко области в България - Перник, София-област, част от Монтана, Кюстендил и София-град в неделя, 26 октомври. Жълт код е в сила за Враца, Плевен, Ловеч, част от Монтана и Видин, Благоевград, Пазарджик и София област.
"Пеевски е във властта. Никой не може да го спре. Той има цяло правителство и е в изключително изгодна позиция . Той излиза и той казва какво ще..
"В Европа винаги е имало две тенденции. Едната, която призовава за повече автономност в европейската сигурност , а в последните години и отбрана, а..
На този етап не бих приела политически оферти . Партийното обвързване може да навреди на развитието в журналистическата професия. Това каза пред..