Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Mартин Владимиров: България може да е основен разпределителен център за алтернативни доставки на втечнен газ

Според експерта Европа няма да изпита енергийна криза заради спрения транзит на руски газ през Украйна

| Интервю
Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

От началото на Новата година енергийната война между Русия от една страна и Украйна и партньорите ѝ в Европа от друга влезе в нов етап. Очаквано Киев прекъсна транзита през украинска територия на природния газ, който Русия изпращаше на някои еврочленки, които все още поддържат топли връзки с Кремъл. 5-годишният договор за този транзит изтече и Украйна не пожела да го поднови. 
Словашкият премиер Роберт Фицо заплаши Киев с ответни мерки. 

Големият проблем обаче е в Молдова. Приднестровието остана без газови доставки, а производството на ток за цяла Молдова е сериозно компрометирано.
Според експерта от Центъра за изследване на демокрацията Mартин Владимиров обаче не заради Украйна Приднестровието е останало без руски газ. "Газпром" обяви, че спира доставките за Приднестровието от 1 януари, което не беше оправдано със спирането на транзита през Украйна, обясни той. По думите му Русия може да достави необходимите количества и през "Турски поток", България и Румъния
"Действията на Кремъл са много типични за руското влияние в целия регион на Югоизточна Европа, а именно опитът за създаване на изкуствена криза, която е основана на използване на дългосрочно споразумение, дългови пререкания и друг вид отношения, които нямат нищо общо с реалността. Целта е да се създаде дезинформационна атмосфера, в която проруските олигархични кръгове и политически партии в Молдова да прехвърлят вината върху правителството в Кишинев, което е проевропейско и така да създадат впечатлението, че Кишинев е причината за хуманитарната криза, която може да избухне всеки момент в Приднестровието, и така през юли да подкопае доверието към управляващата власт и те да загубят изборите".
Пред БНР Владимиров изказа мнение, че Европа няма да изпита енергийна криза заради спрения транзит на руски газ през Украйна. По думите му страните, които получаваха природен газ през Украйна, имат алтернативни доставчици

"В момента в Централна Европа може да се доставя и норвежки газ, и газ от световните пазари под формата на втечнен природен газ. Няма рискове за сигурността за доставките. Вероятно цената, която ще плащат и Австрия, и Словакия, и Италия, ще е малко по-висока", прогнозира експертът в интервю за предаването "Събота 150".

Той има две обяснения на факта, че Украйна не е спряла този транзит веднага след началото на нахлуването на руснаците. Украйна имаше нужда и все още има нужда от подкрепата на страните от Централна Европа по различни въпроси, посочи Мартин Владимиров едното обяснение. И добави: "От друга страна Украйна се страхува, че Русия ще унищожи газопреносната инфраструктура на страната, ако "Газпром" няма причина да пренася газ. Сега ще видим дали този риск ще се материализира". 

Той акцентира и върху дългосрочната цел на Украйна - да остане газов център на Европа. Според него страната може да запази тази си роля. "Русия не иска това. Няма да се учудя, ако атаките срещу газопреносната инфраструктура и срещу хранилищата се усилят", изказа мнението си експертът. Той подчерта обаче, че страната има и голяма консумация на газ:

"В тази ситуация Словакия и Унгария не могат да предоставят допълнителни количества газ в реверсивен модус и това потенциално ще засегне сигурността на доставките на Украйна. Но мисля, че страната ще се справи". 

"Ситуацията е под контрол, не трябва да се спекулира с нея. Пазарите в Европа също се успокояват вече", обобщи Мартин Владимиров. По думите му не трябва да се спекулира, че заради спирането на транзита през Украйна цената е скочила толкова много. Само около 10% от увеличението на европейските борси е основано на транзита, подчерта той. 

Владимиров смята заплахата на словашкия премиер с ответни мерки към Киев за "блъф":

"Словакия не може да спре доставките на електроенергия за Украйна, ако не иска да рискува разследване от страна на ЕК за нарушаване на европейското енергийно право".
Според него няма да се материализира нещо директно, което да засегне стратегическите интереси на Украйна.

Мартин Владимиров коментира и променената ситуация за България:

"Факт са 2 неща. Унгария плати газовия транзит през "Турски поток" за декември, вместо "Газпромбанк". Причината е, че "Булгартрансгаз" се страхуваше да приеме плащане от "Газпромбанк", с право. Ситуацията за първите 3 месеца на 2025 г. е неясна, няма решение на казуса дали "Газпромбанк" може да продължи да плаща транзита през България. Едва ли Унгария ще се нагърби да плаща за всички страни по маршрута за следващите месеци. Чакаме да видим официално становище от страна на Министерството на енергетиката. Министър Малинов спомена малко преди Нова година, че имало дерогация до 20 март. По моя информация дерогация има, но само за купувачите на руски газ, не за транзитьорите. Ситуацията изобщо не е ясна. Трябва повече яснота. Има и допълнителен казус тук, който е свързан и с информацията, че "Булгартрансгаз" все още дължи пари на офшорни компании, които са със задължения към "Газпромбанк" по строителството на "Балкански поток" - европейското продължение на тръбата. Тези средства още не са преведени на "Газпромбанк". И този казус е свързан със ситуацията и трябва да се разгледа внимателно". 

Според него България има уникалната възможност вместо да е "троянски кон" на Кремъл и на доставките на руски природен газ по "Турски поток", реално да врътне кранчето на Русия и по този начин да се позиционира като основен разпределителен център за алтернативни доставки на втечнен природен газ, азерски газ. България няма да загуби нищо от това, увери експертът и каза:

"България може само да спечели. Трябва политическа воля, трябва координация на регионално равнище между операторите на газопреносните мрежи и малко подкрепа от страна на Брюксел и Вашингтон това да се осъществи, така че да не се стигне до енергийна криза или значително увеличаване на цените на природния газ". 

Цялото интервю на Деян Йотов с Mартин Владимиров в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп: Лондон и Париж "не направиха нищо", за да сложат край на войната в Украйна

Пред американската телевизия "Фокс нюз" Тръмп заяви, че Великобритания и Франция "не са направили нищо", за да сложат край на войната в Украйна. Идната седмица британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон ще посетят поотделно Вашингтон, на фона на задълбочаващия се разрив между Тръмп и украинския му колега Володимир..

публикувано на 22.02.25 в 12:22
Носителят на Нобелова награда за икономика Джеймс А. Робинсън

Проф. Джеймс Робинсън: Това е проблемът - просперитетът вече не е споделен!

"Докато държавата и институциите ѝ не служат на всички, а само на експлоататорски елит, е много трудно да се постигне икономическо развитие на цялата нация," гласи един от изводите на Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън, които получиха Нобеловата награда за икономика миналата година. Те доказват, че в дългосрочен план най-успешните..

публикувано на 22.02.25 в 12:00

Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София

Около стотина предимно млади хора се включиха в протеста срещу провеждането на "Луковмарш". Представителите на различни неформални организации се обявиха срещу неонацизма и ксенофобията. Шествието на премина през центъра на столицата по маршрут бул. "Васил Левски", ул. "Граф Игнатиев" и се очаква да завърши около 13 часа пред Пилоните на..

публикувано на 22.02.25 в 11:54

Жералдин Дани-Кнедлик: Европа да се вземе в ръце, няма време да протакаме решението за инвестиции в отбрана

Украйна неотлъчно присъства в предизборната кампания в Германия под различна форма - веднъж разделя избиратели и партии по въпроса за военната помощ и изпращането на мироопазващи сили, втори път косвено - чрез икономическите трудности, които изпитва Федералната република. За какво по-напред да харчи пари новото правителство? И има ли сили..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Марк Галеоти

Марк Галеоти: С Тръмп късметът на Путин ще продължи

Не бива да подценяваме Русия, не бива и да я надценяваме .  Това според професор Марк Галеоти, историк от Лондонския университетски колеж, е един от най-важните уроци на войната, от чието начало се навършват три години в понеделник. През седмицата, едновременно с началото на първите публични преговори със САЩ от 2021-а досега,..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Летището в Манчестър

Класираха авиокомпаниите във Великобритания

Британската Служба за гражданска авиация публикува данни на най-добрите и най-лошите авиокомпании по отношение на отмяната и закъсненията на полети, от която става видно, че често критикуваната нискобюджетна "Райънеър", всъщност, е с доста добри показатели. Данните на Службата за гражданска авиация показват, че от големите авиокомпании с..

публикувано на 22.02.25 в 11:33

Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг?

Германия избира утре нов Бундестаг. Сигурно е само, че отново консервативният блок ХДС/ХСС ще спечели вота. С кого обаче ще управлява Фридрих Мерц и кога ще се случи на практика смяната на властта в Берлин не е ясно. Различията между основните играчи са големи - в икономическата и социалната политика, за публичните инвестиции, образованието,..

публикувано на 22.02.25 в 11:30