Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До пролетта една трета от градините ще имат оборудвани помещения за солна терапия

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

"По-малко хапчета, по-малко антибиотици, по-малко лечение. Повече профилактика в градините"

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа. Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи.

Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно време за кратко да се закалите като от летни морски бани или като след продължителна разходка сред здравословния въздух на борова гора. Тази картина не е мечтана измислица, а реалност, която се осъществява при престой в солна стая. Солната терапия в контролирана среда е натурален, безлекарствен, безопасен и приятен метод за подобряване на състоянието при различни болести и укрепване на здравето за всички възрасти, особено при децата. 

Снимка: Ива АнтоноваВъзможностите на солните стаи за подобряване на детското здраве са във фокуса на Община Враца от няколко години.

"По-скоро да провеждаме профилактика, отколкото да лекуваме децата. До този момент имахме две солни стаи, три солни стаи са в ход. Плюс тези нови три – една трета до пролетта вече ще са окомплектовани с възможност за профилактика на дихателните заболявания", казва заместник-кметът Петя Долапчиева.

С това общината се нарежда на първо място по брой солни стаи спрямо децата.

"Това е ангажимент и стратегия за всички детски градини в нашия град – до няколко години да бъдат изградени солни стаи като превенция за разпространение на респираторни заболявания, вируси, настинки, така че децата на Враца да бъдат по-здрави. По-малко хапчета, по-малко антибиотици, по-малко лечение. Повече профилактика в градините", подчертава кметът Калин Каменов.

Дора Младенова  Снимка: Ива Антонова

"Родителите го възприемат много добре, тъй като не е лукс, а необходимост", коментира Дора Младенова, директор на детска градина "Слънце", където вече са в ход ремонтните дейности за изграждането на солна стая.

Помещението вече е подготвено и започва монтиране на оборудването. Обособяването на звеното за профилактика се финансира от бюджета на детската градина и е на стойност 18 хил. лв. Очаква се солната стая да заработи в средата на месеца.

"Абсолютно нищо не струва – напълно безплатно е за децата и родителите", уточнява Младенова за предстоящото използване на солната стая.

"С времето забелязваме, че децата боледуват все по-често и продължително от много остри респираторни заболявания и прояви на различни видове алергии. Тази солна терапия, наречена още халотерапия, е с много силен ефект и е подходяща за деца, които имат нужда от облекчаване на конкретни тежки симптоми от някое заболяване. Всеизвестно е, че солта има голям противовирусен и антибактериален ефект."

Възпитаниците на детска градина "Слънце" - над 130 малчугани, ще посещават солната стая на групи от 5 деца според предварително изготвен график.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05