Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повдигат обвинение на Кирил Петков заради ареста на Борисов

Кирил Петков
Снимка: БТА

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков е призован в Софийската градска прокуратурата, за да му бъде повдигнато обвинение във връзка с ареста на 17 март 2022 година на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пиара на партията Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов.

Според държавното обвинение в качеството си на министър-председател тогава Петков е превишил властта си, като неправомерно е разпоредил задържането на тримата, с което е уронил престижа и доброто им име, от което пък са настъпили значителни вредни последици за държавата - "уронване на престижа на изпълнителната власт”.

До днешното призоваване се стигна, след като изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска, а Кирил Петков сам се отказа от депутатския си имунитет.

Според информации в социалните медии симпатизанти на "Продължаваме промяната" се готвят да подкрепят съпредседателя на партията с протест пред сградата на бившия Специализиран съд.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военен хеликоптер се включи в гасенето в Рила

Хеликоптер от военновъздушните сили се включи в гасенето на горски пожар в Рила, съобщиха от министерството на отбраната.  "Кугър"-ът с екипаж от 24-та авиационна база Крумово излетя малко преди 17 ч. към местността "Девечаир", южно от селата Марица и Радуил.  Военнослужещите координират действията си със служителите на Районна служба "Пожарна..

публикувано на 20.07.25 в 18:27

Движението по път Е-79 между Видин и Монтана е блокирано от верижна катастрофа

Верижна катастрофа е блокирала движението по път Е-79 между Видин и Монтана.  При разклона за село Винище са се сблъскали два тежкотоварни камиона и два автомобила.  Няма пострадали хора.  Движението в района временно е двупосочно в едното платно

публикувано на 20.07.25 в 17:25

Управляващата коалиция в Япония е на път да изгуби мнозинството си

Управляващата коалиция в Япония е на път да изгуби мнозинството си в горната камера на местния парламент, сочат предварителните резултати от провелите се днес парламентарни избори в страната.  Според данните Либерално-демократическата партия на премиера Шигеру Ишиба и коалиционният ѝ партньор "Комейто" губят мнозинството си, предаде Ройтерс,..

публикувано на 20.07.25 в 17:13

Медицински хеликоптер транспортира до болницата в Благоевград пострадалата жена в Пирин

Планинските спасители от Разлог и Банско проведоха успешна акция в Пирин, след като жена пострада в района на природния феномен "Стъпалата" над хижа "Яворов". На сигнала се отзова и Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха. Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин Хеликоптерът с медицинския екип и двама планински спасители..

публикувано на 20.07.25 в 16:59

Нова гореща вълна в Италия идната седмица

Рекордни температури се прогнозират на юг, особено на остров Сицилия, където на места те ще достигнат до над 45 градуса, а на север се очакват проливни дъждове с еквивалент над обичайното месечно количество от валежи. Ежедневника "Република" подчертава, че при жегите "протеините в човешкото тяло започват да се денатурират, което води до..

публикувано на 20.07.25 в 16:46

Напусна ни футболната легенда Сашо Паргов

Една от големите футболни легенди - Сашо Паргов - напусна този свят на 79-годишна възраст. Тъжната новина съобщиха от Марек-Дупница .  Паргов е най-голямата звезда от златния период на тима през 70-те години на XX век и до ден днешен е голмайстор №1 в историята на клуба.  Носител е на Купата на Съветската армия през 1978-а, а година по-рано е..

публикувано на 20.07.25 в 16:01
Снимката е илюстративна

Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин

Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин, потвърдиха от Планинската спасителна служба в Банско. Група от четири жени   тръгват сутринта  от хижата към  природния феномен "Стъпалата".  В един от улеите пада камък и удря една от жените. Група от двама планински спасители от отряда в Разлог, един от които е лекар, са успели да..

публикувано на 20.07.25 в 14:59