Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никозия - домакин на две срещи за близкоизточната дипломация

Президентът Никос Христодулидис разговаря с държавният глава на Израел и външния министър на ОАЕ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Никозия беше домакин на две срещи на високо ниво - с Израел и Обединените арабски емирства, акцент на които беше поставен на близкоизточната дипломация с фокус Сирия.

За двустранни разговори с президента Никос Христодулидис в Кипър бяха президентът на Израел Ицхак Херцог и вицепремиерът и външен министър на Обединените арабски емирства шейх Абдула бин Зайед ал Нахаян.

Дискусиите по време на двете срещи акцентираха върху ситуацията в Сирия и възможните последици от нея за по-широкия регион, съобщи правителственият говорител Константинос Летимбиотис.

Двете високопоставени посещения в Никозия се проведоха само ден след състоялата се в Кайро тристранна среща на върха Кипър-Египет-Гърция, сред основните теми на която бяха процесите в Сирия и следващият ѝ ден.

Разговорите в Никозия подчертаха централната роля на Кипър като стълб на мира, сигурността и стабилността в региона и мост между него и Европейския съюз, посочи правителственият говорител.

Стотици души се събраха на протест пред президентския дворец по време на гостуването в него на президента на Израел. С транспаранти и освирквания те показаха, че той "не е добре дошъл" и призоваха президента Никос Христодулидис да "спре да подкрепя геноцида".

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОИ: Средният осигурителен доход за 2024 г. е 1655 лв.

Средният осигурителен доход от 1-ви януари до 31-ви декември миналата година е 1655,5 лева, отчете Националният осигурителен институт. Спрямо 2023 година ръстът е от близо 210 лева. Показателят се взема предвид при ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли, което се извършва по т.нар. Швейцарско правило.  Припомняме, че процентът..

публикувано на 11.02.25 в 11:07
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

10 души са поискали убежища от вицепрезидента през 2024 година

10 лица са подали молба за закрила до вицепрезидента миналата година - според доклада на Комисията по предоставяне на убежище. Експертите са продължили работа и по други 11 молби за закрила от предходни години. Кандидатите, подали молби за убежище, са от Русия, Сирия, Ирак, Сомалия, Мианмар, Алжир и Бангладеш. Сред мотивите им да получат..

публикувано на 11.02.25 в 11:05

ЕК: Митата на САЩ няма да останат без отговор

"Неоснователните мита за ЕС няма да останат без отговор - те ще доведат до твърди и пропорционални контрамерки". Това казва в изявление председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на алуминия и стоманата, които трябва да влязат в сила от 12 март. Тя подчертава,..

публикувано на 11.02.25 в 11:02

Емил Георгиев: Българският потребител е най-онеправданият в ЕС

"Оттук-оттам се чува, че нашият призив е популизъм. Ако се направи представително проучване, над 60-70% от потребителите ще приемат нашия призив. Нямаше как да останем безучастни към галопиращите цени ." Това каза пред БНР Емил Георгиев от Федерацията на потребителите преди обявения национален бойкот срещу високите цени на храните в..

публикувано на 11.02.25 в 10:57

Гърция: Все повече българи ползват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси

След отварянето на границата с Гърция все повече българи и румънци предпочитат да използват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси, което спестява време от спиране на таксуващите пунктове. Устройството е безплатно и може да се поръча от България на сайта на магистралата "Егнатия одос". Пратката е освободена дори от такса..

публикувано на 11.02.25 в 10:55
Сами Абу Зухри

"Хамас": Единственият начин да бъдат върнати израелските заложници е да се спазва примирието

Висш представител на радикалното палестинско движение "Хамас" предупреди, че единственият начин да бъдат върнати израелските заложници у дома е да бъде спазвано споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. Така Сами Абу Зухри отговори на изявлението на  американския президент Доналд Тръмп посочи, че примирието може да бъде отменено, ако..

публикувано на 11.02.25 в 10:27
Бета Наур

Бета Наур: Пиша за правото на избор, за превратностите, за вътрешната борба в този налудничав свят

Поетесата и писателка Бета Наур е българка , която от три десетилетия живее и твори в Белгия. Авторка е на 5 стихосбирки, 17 детски книжки и 3 романа - "Алегрия", "Когато кръвта заговори" и "Скитници". Бета Наур е псевдонимът на Елизабета Джамбазова , която по образование е педагог, но от най-ранно детство я завладява любовта към..

публикувано на 11.02.25 в 10:16