Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна.
На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село Осоица в община Елин Пелин край София.
Той е от Цветанка Христова, която е жител на село Осоица и от малка познава района, който е залесен с борова гора.
От края на миналата година обаче, заради влезли в сила разрешителни за изсичане на части от боровата растителност, обликът и атмосферата на село Осоица се влошили, смята Цветанка Христова.
"От една страна тази санитарна сеч е доста поголовна. Не съм убедена, че това е санитарна сеч, но със сигурност ме кара да смятам, че е една вандалска сеч, която унищожава горската растителност. Ако влезнете в самата гора, всички дървета са нарязани, разхвърляни. Освен това причината да я има тази гора е заради ерозията на почвата и калните наноси, които са навлизали в селото преди години".
Местните жители създават организация по залесяване на иглолистна растителност, за да могат да се спасят от наводненията.
"В момента това, което виждам, е, че отново тези кални наноси и това масово изсичане на гората са една такава предпоставка тези промени и проблеми да станат отново валидни".
Кметицата на селото Христина Христова обясни какви са причините за сечта.
"От Горско стопанство – Елин Пелин казват, че сечта е необходима заради бързосъхнещия бор, който се наблюдава в близост до населеното място. Хората са доста притеснени, и аз се притеснявам за същото нещо. От Държавното горско стопанство обясниха, че сечта е непълно законна".
Директорът на Държавно горско стопанство Елин Пелин инженер Николай Гаджанов заяви категорично, че няма извършване на незаконна сеч. По думите му сечите са предвидени в плана.
Въпреки планираните от институциите сечи в района на село Осоица жителите му са силно обезпокоени.
При извършване на сечите в самата гора камионите използват горски, технологични пътища, направени именно с тази цел. Те не бива да се използват от гражданите.
Пътищата само в самия обект ще бъдат възстановени, но не и довеждащата общинска инфраструктура, която според жителите на селото е вече компрометирана.
"Положиха нов асфалт, който не може да издържи тези тежки машини. Кой ще поеме отговорност за нанесените щети и ще възстанови след това щетите, които ще се получат?", питат хората.
От кметството държат да се срещнат с представител на фирмата изпълнител. Те искат обяснение за това как ще се случи почистването, защото гората и пътищата са в "окаяно състояние".
Според гражданите информацията към обществото е оскъдна за това кой е одобрил плана за сечта, каква е документацията и има ли екологична оценка за въздействието върху околната среда.
Гаджанов поясни, че се работи по два обекта в землището на село Осоица. Работата по единия ще приключи в края на февруари – началото на март. Срокът на другия обект е до края на 2025 г.
Независимо от това, че Държавното горско стопанство има необходимите разрешителни, селото помни, че преди 10 години отново след извадени разрешителни за сеч в иглолистната гора след намесата на гражданите и медиите са установени над 150 незаконно изсечени дървета.
"Готови сме да спрем това нещо. Ако трябва селото ще се организира за протести, ако трябва ще се затварят подбалкански пътища и т.н., но да може да се сведе тази сеч до минимума и да могат да бъдат премахнати дърветата, които трябва да бъдат премахнати – да не се получава до рязане на здрави", декларира Цветанка Христова.
Днес в 11 часа в село Осоица ще се проведе среща между гражданите и институциите.
Снимки: Цветанка Христова
Целия репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот. " През тази..
Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и поздравяваха хората с новите цени . Има горчива ирония, че това винаги се случва на празници. Явно всеки разбира празниците по неговия си начин", коментира пред БНР Богомил Николов от Асоциация..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..