Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олаф Шолц: Неприкосновеността на границите важи за всяка държава

Канцлерът на Германия Олаф Шолц
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският канцлер Олаф Шолц заяви в събота, че принципът на суверенните граници трябва да бъде защитен, като неговото изказване идва дни преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и след поредицата изказвания на американския милиардер по отношение на Гренландия, Панама и Канада.

Говорейки пред конгрес на своята Социалдемократическа партия преди общите парламентарни избори следващия месец, Шолц каза:

"Принципът на неприкосновенност на границите се прилага за всяка страна, независимо дали е на изток или на запад", имайки предвид също така инвазията на Русия на Украйна, предаде Франс прес.

"Това е принцип, който всяка държава трябва да спазва, независимо дали е малка държава или голяма и мощна", още каза той и добави:

"Никоя страна не е задният двор на друга, никоя страна не трябва да се страхува от по-големите си съседи. Това е основна част от това, което наричаме западни ценности".

Германският канцлер директно предупреди Тръмп по-рано тази седмица във връзка с отправените от него заплахи по отношение на Гренландия, Панама и Канада. Днешният намек на Шолц за експанзионистките цели на Тръмп бе ясен, въпреки че той не спомена името на бъдещия американски президент, отбелязва агенция Франс прес.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се строят нови бензиностанции при АМ "Струма"

Нови бензиностанции, както и нови търговски обекти и паркинги, ще се строят при АМ "Струма" на територията на трите области  - Софийска, Пернишка и Кюстендилска, съобщиха за БНР от Агенция "Пътна инфраструктура". Водачи коментират, че по аутобана бензиностанциите не са много, а в участъка от Радомир до Благоевград не е изградена нито една...

публикувано на 06.08.25 в 17:50

Спаси София: Полицейска караулка в София е сред имотите, обявени за продажба от държавата

Полицейска караулка на Околовръстното шосе в София е сред имотите с отпаднала необходимост, обявени за продажба от държавата. За имота с площ от 18 квадратни метра сигнализираха общински съветници от Спаси София, които поискаха незабавно спиране на безразборната разпродажба и прехвърляне на държавни имоти към Столичната община с цел развитие в..

публикувано на 06.08.25 в 17:29
Хеликоптер

Продължава гасенето на най-голямото тлеещо огнище от пожара в Пирин

Все още не е загасено най-голямото тлеещо огнище във вътрешността на пожара  в Пирин. 35 служители от пожарните служби, 20-от горските  стопанства и рейнджъри от Националния парк "Пирин" работиха днес на терен, а военният хеликоптер "Кугар" гасеше от въздуха. Силен вятър затруднява гасенето на тлеещите огнища в Пирин Продължават усилията за..

публикувано на 06.08.25 в 17:29

Потребители питат дали WAZE ще показва отсечките, на които се отчита скорост

Потребители вече питат дали популярното приложение за пътна навигация WAZE ще показва отсечките, на които чрез общински камери ще се отчита средна скорост.  Администраторите отговарят, че тепърва предстои да се показват данните. Първите 50 отсечки станаха ясни преди дни.  Интересът очаквано е голям, н о липсата на данни за конкретните отсечки..

публикувано на 06.08.25 в 17:15
Отец Василий Сарян

Отец Василий Сарян: В съвременното общество започва една демагогия - да се нагласяват истините

Искаме религията да бъде изучавана като всеки друг учебен предмет , който съвременното общество разбира и има понятия за него. Това каза пред БНР ставрофорен иконом Василий Сарян от столичния храм "Преображение Господне" и обясни: "Ако преди 100 години е имало едни предмети, сега има други, защото имаме знанията за много повече неща от този..

публикувано на 06.08.25 в 17:01

Нов етап от спасителната операция за езерото-биосферен резерват "Сребърна"

Летните горещини и липсата на водоприток от река Дунав  от 2023 година насам поставиха под заплаха едно от най-ценните природни богатства у нас – биосферният резерват "Сребърна". Преди месец нивото на водата в едноименното езеро беше спаднало до около половин метър   при нормален стоеж от три метра .  Сериозна заплаха за резервата "Сребърна"..

публикувано на 06.08.25 в 16:52
Путин се ръкува с Уиткоф - Москва, 6 август 2025 г.

Съветник на Путин за разговорите с Уиткоф: Ние отправихме някои сигнали и получихме сигнали от Тръмп

Разговорите между руския президент Владимир Путин и специалния американски пратеник Стив Уиткоф, които продължиха около три часа,   са били полезни и конструктивни, заяви след края на срещата външнополитическият съветник в Кремъл Юрий Ушаков, цитиран от  Ройтерс и ТАСС. Спецпратеникът на Тръмп Стив Уиткоф пристигна в Москва Двамата са..

публикувано на 06.08.25 в 16:20