Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия за новите американски и британски санкции: Това може да дестабилизира световните пазари

Снимка: Алами/Ройтерс

Русия реагира днес на новите американски и британски санкции срещу енергийния сектор на икономиката ѝ с предупреждение, че това може да дестабилизира световните пазари.
Обявените миналия петък рестриктивни мерки са насочени срещу "Газпром Нефт" и "Сургутнефтгаз", както и срещу 183 танкера, с които Русия транспортира нефт основно за Индия и Китай, заобикаляйки досегашните санкции, наложени заради войната в Украйна.
Администрацията на Джо Байдън мотивира новите санкции с целта да бъдат ограничени приходите на Москва и финансирането на войната срещу Киев. Според Вашингтон загубите за Русия ще възлизат на милиарди долари месечно.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия ще следи внимателно последствията от действията на Съединените щати, които, каза той, няма как да не доведат до определена дестабилизация на международните петролни пазари.

"Ясно е, че Вашингтон се опитва да подрие позициите на руските компании чрез непазарни средства", отбеляза Песков, "но Русия ще направи всичко възможно да сведе до минимум негативния ефект." Невъзможно е, заяви говорителят, - да се прекъснат естествените маршрути за доставка на енергоресурси.

Междувременно от Братислава словашкият премиер Роберт Фицо публикува открито писмо до украинския президент Володимир Зеленски с покана за преговори за възстановяване на транзита на природен газ през Украйна за Европейския съюз.

Според Фицо могат да бъдат намерени "технически решения" - като например газът, който би влизал на украинска територия, вече да е с европейски собственик.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов протест на хората, чиито незаконни домове бяха премахнати от кв. "Захарна фабрика"

Хората, чиито незаконни домове бяха премахнати от квартал "Захарна фабрика" преди около месец отново излязоха на протест.  Малко след 16 часа тези, които останаха да живеят на палатки в квартала, блокираха движението на бул. "Сливница" при входа на "Западен парк". Със скандиране те настояват за покрив над главата си. 

публикувано на 10.05.25 в 17:03
Джевдет Чакъров

Джевдет Чакъров, ДПС-ДПС: Нашият избор за еврото е направен преди 35 години.

Нашият избор за еврото е направен преди 35 години. Това каза председателят на парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" - ДПС Джевдет Чакъров "Изборът е направен още преди 35 години. Нашата евроатлантическа ориентация е дефинитивна. Ние сме били на тази позиция и тогава, когато сме били в управлението на страната, и в опозиция, така..

публикувано на 10.05.25 в 17:01

БСП - ОЛ няма да подкрепи предложението на Радев за референдум за еврото

БСП - "Обединена левица" обяви, че няма да подкрепи предложението на президента Румен Радев за провеждането на референдум за въвеждането на еврото. В съвместна позиция на Изпълнителното бюро на БСП и Коалиционния съвет на БСП-ОЛ се казва, че след решението на Конституционния съд от миналата година, решение на Народното събрание за провеждането на..

публикувано на 10.05.25 в 16:55

Автошествието в защита на животните прерасна в мирен протест пред Централния софийски затвор

Автошествието в София срещу неефективните присъди на насилниците над животни прерасна в мирен протест пред Централния софийски затвор.  Протестиращите настояват за по-ефективни присъди за насилниците над животни. Те избраха да проведат демонстрацията си пред Централния затвор, защото в него се намират Габриела Сашова и Красимир Георгиев от..

публикувано на 10.05.25 в 16:05
Доналд Тръмп

Тръмп: Индия и Пакистан се съгласиха на пълно и незабавно прекратяване на огъня

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Индия и Пакистан са се съгласили на "пълно и незабавно прекратяване на огъня", след като през последните четири дни двете страни си отправяха удари и контраудари по военни цели.  В публикация в социалната си мрежа Трут Тръмп пише, че е договорката е в резултат на "дълга нощ на преговори с посредничеството..

публикувано на 10.05.25 в 15:55

Украйна и европейските ѝ съюзници: Ако има прекратяване на огъня, преговорите за мир ще започнат

Украйна и европейските ѝ съюзници съобщиха, че ако се осъществи предложеното по-рано 30-дневно прекратяване на огъня, преговорите за мир ще започнат през този период.  Украйна и европейските ѝ съюзници с призив към Русия за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня Украйна и лидерите на Великобритания, Франция, Германия и Полша,..

публикувано на 10.05.25 в 15:53

Трима умрели в Атина за няколко дни, контактували единствено с домашната помощница - българка

Гръцката полиция започна разследване, след като трима души в Атина умират в рамките на няколко дни, като са контактували единствено с домашната си помощница, която е българка. Разследващо телевизионно предаване предаде на полицията цялата информация по случея. Трима възрастни гърци - майка, дъщеря и син - са починали в рамките на две..

публикувано на 10.05.25 в 15:47