Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Априловската гимназия чества 190 години от създаването си

| Репортаж
Снимка: Велина Махлебашиева

Априловото училище в Габрово чества 190-та годишнина от началото, поставено на 2 януари - по стар стил, 1835 година. Тогава отваря врати първото светско училище в българските земи, чийто наследник е Националната Априловска гимназия. Днес в подножието на Паметника на благодетеля общността ще отбележи патронния празник на училището. 

Патронният празник поставя началото на честванията в юбилейната за Априловото училище година. Общността празнува не на рождението на своя благодетел, а в деня, който бележи делото на Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и други родолюбиви габровци – на 14 януари по нов стил през 1835 година отваря врати Габровското школо. И преди него е имало училища – килийни, и учители – такива са били духовниците, които учели децата по един учебник – Библията. Априлов създава, както бихме казали днес, иновативно за времето си училище, първото. И то носи в историята си неизброимо много първи неща, припомня директорката на Националната Априловска гимназия Елвира Христова.

"В Габрово се поставя началото на новобългарското образование и се въвежда взаимоучителният метод, идеята да се изпращат стипендианти в Одеса и да се завръщат тук, за да бъдат учители, първият кабинет по физика". 

Много личности, създатели на новата българска държава, са сред учениците и учителите на Априловото училище - първият министър председател на България Тодор Бурмов, Райчо Каролев – първият директор на първата пълна гимназия по българските земи и министър на просвещението, Иван Гюзелев, учител реформатор, също министър на народното просвещение, писателите Алеко Константинов и Ран Босилек също са проходили като ученици в Габровското школо.

За 190 години път във времето вратите на училището са прекрачили поколения. Затова мотото на програмата, посветена на юбилейната година, е "През вратите на времето". Първото събитие в нея е днешният патронен празник, който ще започне с интелектуалната игра, наречена "Шифърът на Априлов" - една нова традиция за гимназията, двучасово състезание, измислено от ученик през 2011-а година, игра, която изисква решаване на загадки, за да се стигне да Завета на Априлов. За организацията тази година е отговорен 10 "А" клас, а в ролята на ментори на отборите влизат разпознаваеми личности.

Точно в 12 часа камбанен звън ще призове габровската общност в подножието на паметника на Васил Априлов, където ще се състои тържественият празничен ритуал. Молебен ще отслужи Великотърновският митрополит Григорий. Следват очаквани от учениците срещи и тържествен педагогически съвет.

Празничните събития в юбилейната година за гимназията с чуждоезиков и хуманитарен профил продължават в утрешния ден и през следващите месеци. Поредицата от инициативи ще разкрие заложбите на учениците, които подготвят уроци и спектакли, интелектуални игри и статии за юбилейните издания.

През март на сцена ще се играе спектакълът на юбилейния випуск. Това е продължение на традициите на учебния театър, който съществува от създаването на гимназията. Випуск 2023 –а даде силен импулс на театралния живот в гимназията, следващият пък впечатли както училищната, така и театралната публика в града със сценичната си изява и така хвърли ръкавицата към сегашните випускници, които подготвят спектакъл със заглавие "Няма време". За него разказва Йосиф Илиев:

"Ние не стъпваме на произведения. Сюжетът, героите са изцяло авторски. Ще подкрепим две кампании. Най-големите вдъхновители са нашите учители". 

Друг акцент в празничната поредица от събития са Априловите дни на културата, чието начало е от 90-те години и дава възможност за творчески и научни срещи, като в юбилейната година програмата ще предложи повече, посочва Владилена Катевска, дългогодишен учител по български език и литература.

"Едно от ключовите събития е урок – екипна дейност на ученици и учители, които ще направят симулация на Общински съвет".

Някогашното класно училище, превърнато в първата пълна гимназия в българските земи преди Освобождението, днес е гимназия, която привлича  ученици от цялата страна, а националният й статут се поддържа от завещаното от създателя в нея: "Школата е обща - и открай света да дойдат, нека се учат!"

По публикацията работиха: Калин Дацов, Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Иванов

Депутати от ПП-ДБ обвиниха вътрешния министър в лъжа

Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..

публикувано на 09.04.25 в 20:35
На снимката (от ляво надясно): директорът на ОД на МВР ст. комисар Светлин Петев, министърът на вътрешните работа Даниел Митов, и и.д. главен секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков

Митов: Няма назначен нов директор в Пловдив

Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..

публикувано на 09.04.25 в 20:22

Изследване: Хората с увреждания са мотивирани да работят

Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..

публикувано на 09.04.25 в 20:14
Президентите на България Румен Радев (вляво) и на Гърция Константинос Тасулас

Президентите на България и Гърция разговаряха по време на Делфийския форум

През последните години България и Гърция издигнаха на ново равнище двустранното сътрудничество в развитието на енергийната и инфраструктурната свързаност. Това беше общата позиция на президентите на двете държави Румен Радев и Константинос Тасулас, които проведоха днес среща в рамките на Делфийския икономически форум. Двамата бяха..

публикувано на 09.04.25 в 19:58
Съдът в Пазарджик

Доживотен затвор за убиеца на Ангел Здравков в Пазарджик

Пазарджишкият окръжен съд постанови доживотен затвор за 19-годишния Николай Райчев, който преди година и половина уби 21-годишния Ангел Здравков, заради момиче. Съдът прие тезата на обвинението, че убийството е извършено умишлено по особено мъчителен за жертвата начин. Преди днешното заключително заседание близките на убития Ангел протестираха пред..

публикувано на 09.04.25 в 19:42

Еднодневни винетки се предвиждат в изменения на Закона за пътищата

Еднодневни винетки за автомобили до 3 тона и половина се предвиждат в изменения на Закона за пътищата, одобрени на първо четене от парламентарната комисия по регионална политика.  Въвеждат се и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на тол таксите за камиони. Целта на въвеждането на ежедневните винетки е да се..

публикувано на 09.04.25 в 19:23
Министърът на регионалното развитие и благоустойрството Иван Иванов

Иван Иванов: За рехабилитация на пътищата са нужни 35 млрд. лева

За рехабилитацията на проблемните пътни участъци са необходими 35 милиарда лева, съобщи министърът на регионално развитие Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия. Той допълни, че неразплатените средства от минали години за извършени дейности възлизат на един милиард и те трябва да бъдат платени тази година. Наша основна задача е строителството..

публикувано на 09.04.25 в 19:23