"Работим в условията на неприет задължителен закон. Общият ръст на бюджетните ни взаимоотношения е около 14%. Има достатъчно предвидени средства за ръст на възнагражденията в общинската администрация, за поетия ангажимент заплатите на учителите да бъдат 125% от средната работна заплата. Уредени са и капиталовите ни взаимоотношения. Но този бюджет не е факт.
Работим в условията на Закона за публичните финанси, който конкретно за общините казва, че приходите по бюджета на общината се събират в съответствие с действащите закони, а разходите се извършват в размери, които са не по-големи от размера на разходите за същия период на предходната година. Това е съществен проблем, тъй като минималната заплата става 1077 лева от първи януари тази година. А ние ще получим субсидии, които са по минимална работна заплата 933 лева. На 6 януари тази година получихме едва 50% от средствата, които са ни дължими за месец януари. Нямаме яснота кога ще получим останалите.
Това са средствата за възнаграждения и издръжка на училищата, детските градини, социалните услуги, музеите, галериите, общинските театри и общинската администрация. Повечето общини имат натрупани преходни остатъци, с които може би ще успеят да се справят в рамките на месец януари. Но не може държавата да очаква, че ние ще продължим да осигуряваме всички системи със собствени средства.
Ние продължаваме да осигуряваме нормално функциониране на всички услуги. Работят всички общински училища, детски градини, работи уличното осветление, осигуряваме почистването на градовете и селата, осигуряваме зимното поддържане, дори и без преведена субсидия за зимно поддържане. Общините продължават да полагат усилия да функционират нормално".
Националната инвестиционна програма в момента е спряна, посочи Георгиева.
"Очакваме приемането на редовен Закон за държавния бюджет".
Работи се по нов метод за изчисляване на такса битови отпадъци, обясни още тя в предаването "Преди всички".
При проектите с европейско финансиране най-интензивно в изпълнение са тези, които са финансирани по ПВУ, посочи Георгиева.
"Общините имат около 3000 проекта по 14 процедури. Това са инвестиции в улично осветление, модернизация на училища и детски градини, както и строителство на нови, обновяване на домове за възрастни хора".
Стана обичайна практика в нашата държава да се компенсират всички сектори, след като настъпи даден проблем, коментира изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България.
"Много малко се работи за превенцията, което е по-евтиното решение. По отношение на компенсациите за електроенергия общинските услуги, като небитови потребители, са приравнени на компенсациите, които получава бизнесът. Ние получаваме компенсации за по-високата цена на електроенергията за сметките на нашите образователни, социални и здравни услуги, когато такива компенсации биват изплащани. В случая въпросителната за всички е дали този въпрос ще бъде уреден през т.нар. Удължителен закон, или ще остане да чака приемането на Държавния бюджет.
Домакинствата и бизнесите, които пострадаха от липсата на електроенергия по време на Коледните и новогодишни празници за повече от 48 часа, ще бъдат компенсирани. А държавата ще осигури допълнителна компенсация от 30 лева на домакинство".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Община Сатовча официално бе вписана в книгата на рекордите на "Гинес" с най-много чешми на територията си. Новината съобщи кметът д-р Арбен Мименов, който се надява вековната семейна традиция за изграждането на чешми да продължи. Освен вписването в Книгата на рекордите, община Сатовча получи и официален документ, връчен от упълномощения..
Близо 200 проверки по летните ни курорти е направило за месец министерството на туризма, отчете министър Мирослав Боршош и потвърди, че в момента тече акция в "Слънчев бряг". Слънчев бряг на прицел от НАП, РЗИ, КЗП – проверяват туристическата услуга Няколко институции, сред които и Министерство на туризма, участват в проверките в курортния..
Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари. Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс,..
Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки и това не трябва да бъде допуснато да продължи. Това заяви пред БНР Иван Иванов, председател на Държавната агенция за бежанците. "Не е нормално страна от ЕС да предоставя такива условия през 21-ви век. ... Ще набележа спешни мерки, макар и с минимални средства, да променим това"...
Тази извънредна комисия по здравеопазване на НС вчера и кръглата маса днес повдигнаха много въпроси. И да сме благодарни на Тошко Йорданов, че предизвика отзвука в мрежите със стотици изказвания на лекари, които предлагат реални и възможни решения в здравеопазването, коментира в интервю пред БНР Пенка Георгиева, представител на пациентските..
Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..
Заради ремонтни дейности без вода днес е част от град Радомир, а утре ще бъде спряно водоподаването в част от Перник, съобщават от ВиК. Ремонтът в Радомир е на резервоар "Ниска зона". В Перник ще се работи по изграждането на нови връзки на улиците "Младен Стоянов" и "Юрий Гагарин", поради което ще бъде спряна водата за живущите в..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.