Министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония Тимчо Муцунски заяви, че евроинтеграцията на Скопие е спряла заради неизпълненото условие за промени в Конституцията.
В интервю за телевизия "Телма" той каза и че трябва да бъде отложено действието на промените, говорейки за изискванията българите да бъдат вписани в Основния закон на западната ни съседка.
"Република Северна Македония е в постоянен диалог с институциите в Брюксел и страните членки по отношение на евроинтеграцията на страната, която в момента е спряла, заради неизпълненото условие за промени в конституцията, а целта е "намиране е решение, което ще направи процеса на евроинтеграция предвидим"", посочи още Муцунски.
"Смятаме, че най-сигурният начин да се осъществи тази предвидливост е отложено действие на промените в Конституцията, но сме казали, че ако ЕС има друго решение, ние сме готови да разговаряме, да се консултираме и с опозицията, и с обществото. Не само чувството, но и информациите, които имаме е, че ако продължим по пътя начертан от френското предложение (преговорната рамка) би било сериозно предизвикателство за нас и имаме съмнение, че скоро може се озовем в изходна точка. Нашата крайна цел не е компромис на всяка цена, а такъв, който води до предвидливост. А компромисът от наша страна са промени в конституцията", допълни той.
По думите му Северна Македония е "доста над" европейските критерии за правата на човека и когато от ЕС настояват българите да бъдат включени в Конституцията, в контекста на правата на човека, аргументът на Северна Македония е, че "съседът, който очаква това, сам не изпълнява и минималния праг на права, който се очаква от държава, ратифицирала Европейската конвенция за правата на човека".
Муцунски заяви, че компромисно решение по въпроса с промените в основния закон трябва да се постигне с политическо правителство в България, "което ще има пълна политическа легитимност" да осъществи това, което ще бъде договорено.
"Трябва да се борим, но и да осъзнаваме силните си страни – стратегическото положение на страната ни и това, че Европейският съюз не може да си позволи нова грешка по отношение на нашата интеграция. Нашият подход е да бъдем най-доброто правителство пред гражданите, но също така и в очите на нашите европейски партньори по отношение на проведените реформи и спазването на общата политика за сигурност на ЕС. Искаме Европейският съюз да каже: "Това е правителството, което прави реформи", но в същото време да се намери рационално решение с България, което да гарантира, че след шест месеца няма да се върнем в положение, в което те отново ще намерят причини да блокират европейската ни интеграция", каза още той.
Той вижда позитивни тонове в реториката в Брюксел, която "освен изпълнение на условието за промени в Конституцията включва и диалог, и намиране на рационални решения", което според него е постигнато именно от правителството в Скопие.
"Няма сила, която да ме убеди, че София не може да бъде убедена. Трябва ЕС, заедно с нас, да разговаря със София. Тя прави историческа грешка и голяма част от хората в София го разбират. Правят грешка от гледна точка на икономиката и търговията. Няма държава, на която да ѝ е по-важно ние да се движим напред към ЕС. С постоянното връщане към това, че трябва да се отречем от историята и идентичността си създават сериозна омраза между младите генерации”, заяви външният министър на Република Северна Македония.
Съединените щати работят по възможност за натрупване на запаси от метали, добити от дъното на Тихия океан, пише "Файненшъл таймс", като се позовава на свои източници. Според изданието във Вашингтон се подготвя президентски указ на Доналд Тръмп, а целта му да се противопостави на доминацията на Китай при материалите за производство на батерии..
Солидарни сме с народа на Украйна, написа Росен Желязков в "Екс" по повод ракетната атака в украинския град Суми. "Дълбоко съм натъжен да науча за ужасяващата ракетна атака в центъра на град Суми на Цветница. Сърцето ми е с жертвите, техните семейства и всички засегнати от този брутален акт на агресия." Броят на загиналите при руския..
Готви се методика по размера на обезщетенията от измръзванията по овощията в Кюстендилско и тя ще бъде внесена за утвърждаване в Министерството на земеделието - засега не е ясно кой на какви обезщетения ще разчита, каза за БНР областният управител инж. Александър Пандурски. Очаква се обезщетения да получат над 150 земеделски производители...
С голям празничен концерт отбеляза своята 15-а годишнина танцов ансамбъл "Верея" в Чикаго - един от 3-те големи танцови състава във Ветровитият град, Два часа и половина продължи концерта на ансамбъла в който се включиха и другите два танцови състава на българите в Чикаго – "Хоро" и "Загора", както и чикагските "101 гайди". Салонът на..
Незаконни пристройки към заведения са установени от Държавния строителен контрол при проверки на барове, нощни клубове и дискотеки след трагедията в македонския град Кочани, където при пожар загинаха десетки младежи. Министър Иван Иванов съобщи, че в част от проверяваните от инспекторите на ДНСК заведения е отказан достъп и се е наложило..
При висока избирателна активност преминава изборният ден в село Стефан Стамболово в община Полски Тръмбеш. На местен референдум хората решават да си върне ли населеното място старото име Градина. Преди 30 години с указ на президента Жельо Желев село Градина получава името Стефан Стамболово на името на бележития ни общественик и държавник...
Вкараха в ареста на полицията в Берковица 22-годишен шофьор с наркотици. Младежът е от населено място от област Търговище, но е установен в берковското село Боровци посред бял ден. Колата, управлявана от младия водач е спряна за проверка вчера към 16 часа пред сградата на Народно читалище "Развитие" в берковското село Боровци. Пробата..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..