Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите обсъждат на второ четене Закона за приходите и разходите

Снимка: БТА

Законът за събиране на приходите и извършване на разходите, който трябва да действа до приемането на редовен бюджет, се обсъжда на второ четене в пленарната зала.

От "Продължаваме промяната" поискаха текстове, с които се гарантират определени плащания от хазната - например програмите за спорт и култура в училищата и транспорта на ученици от труднодостъпни планински райони. 

От "Демократична България" пък поискаха да се определи лимит на харчовете на кабинета в определени политики, за да не се "подписва празен чек" за служебния кабинет. 

Този закон трябва да влезе в сила със задна дата от 1 януари и да действа до края на март или до гласуване на редовен бюджет, ако това стане по-рано. С него се уреждат плащанията и събирането на приходите в хазната.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание

Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия (ЦИК) повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание. КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Освен подадените хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, ЦИК ще трябва да установи повторно..

публикувано на 26.02.25 в 19:53
Социалният министър Борислав Гуцанов на съвместното заседание на комисиите по бюджет и финанси, по труда и социалната политика и по здравеопазването в НС -  26 февруари 2025 г.

Бюджетната и Социалната комисия казаха "да" на проектобюджета на ДОО

Пенсиите, отпуснати до края на миналата година, ще бъдат повишени с 8,6% от 1 юли 2025 година по т.нар. Швейцарско правило. Още от април ще се увеличи минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от 933 лева на 1 077 лева, както и максималният осигурителен доход - от сегашните 3 750 лева на 4 130 лева. Това предвижда проектобюджетът на..

публикувано на 26.02.25 в 19:30
Володимир Зеленски (вляво) и Доналд Тръмп в

Тръмп: Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено

Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че ще приеме украинския лидер Володимир Зеленски във Вашингтон в петък, когато ще се водят преговори по сделка, която да осигури на САЩ достъп до украинските редкоземни ресурси. Зеленски се надява да се срещне с Тръмп в САЩ в петък "Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено", заяви..

публикувано на 26.02.25 в 19:27

КЕВР разясни указанията, дадени на ЕРП-тата за компенсиране на клиентите

Парламентарната енергийна комисия прие законопроекта за държавния бюджет и отхвърли законопроекта на "Възраждане" за защита на стратегически енергийни обекти. Пред комисията Иван Иванов от Комисията за енергийно и водно регулиране разясни указанията, предадени на електроразпределителните дружества за компенсация на клиентите, пострадали при авариите..

публикувано на 26.02.25 в 19:22
Калин Джорджеску, победителят в първия тур на президентските избори в Румъния, анулирани от Конституционния съд, маха на поддръжници, докато излиза от Главната прокуратура, Букурещ, Румъния, 26 февруари 2025 г.

Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску

Главната прокуратура на Румъния официално повдигна обвинения срещу бившия кандидат за президент Калин Джорджеску за шест престъпления, включително действия срещу конституционния ред, иницииране или съставяне на организация с фашистки, расистки или ксенофобски характер, пропагандиране на култ към лица, виновни за извършване на геноцид, предаде Аджерпрес,..

публикувано на 26.02.25 в 19:12

Комисиите по здравеопазване и финанси приеха на първо четене бюджета на НЗОК

Проектът на бюджет на Здравната каса, който за поредна година предвижда много повече средства за лечение, отколкото за профилактика, беше одобрен на първо четене с мнозинство от парламентарните комисии по финанси и по здравеопазване. Сред критиците на проектобюджета беше председателят на Лекарския съюз д-р Николай Брънзалов. По-рано..

публикувано на 26.02.25 в 19:05

От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд

От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание, показва справка на сайта на парламента. Така номинациите стават две - на Колев и на Йонко Грозев, предложен от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България". ПГ на ПП-ДБ внесе предложение за избор на Йонко Грозев за..

публикувано на 26.02.25 в 18:52