Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Федерациите настояват за удвояване на парите за спорт

Снимка: БТА

Водещи федерации няма да подпишат договорите си за 2025-а година, ако продължи обидно ниското финансиране на спорта в България. Това декларираха членовете на Асоциациацията на българските спортни федерации /АБСФ/. 

"Пожелаваме успех на новия спортен министър, но положението е изключително сериозно и ще настояваме за среща още в първите дни на новата седмица", каза председателят на сдружението Иван Ценов. 

"Вчера имаше заседание на Асоциацията. Има голям проблем, който назрява в спорта с предстоящия бюджет, нито една от федерациите не е доволна от финансирането. Доколкото бяхме уведомени, ще бъде многогодишното. Това значи, че всички ние, федерации, българският спорт започва от минус 25%, защото знаете всичко се повишава, всичко расте и това е пагубно за спорта. Ще поискаме среща с новия министър г-н Пешев да го запознаем и да заедно да решим проблема. Ние настояваме за поне двойно увеличаване за 2025 година на парите за спорта, което новият министър или който и да е министър, ще го разпредели правилно. От години не е пипан бюджетът, просто няма накъде повече. И ако ли не чуят сме готови да предприемем други мерки на протест, разбира се, които позволява закона, защото иначе българският спорт заминава", заяви президентът на БФ Плувни спортове Георги Аврамчев. 

"По принцип парламентарната група на БСП пое политически ангажимент в това отношение, че средствата за спорт трябва да се увеличат и разчитаме да го използват като ангажимент. Новият министър като представител на тази парламентарна група, излъчен от нея, да си спазят ангажимента. Предстоят ни срещи и другите парламентарни групи, защото това не е решение само на министъра на спорта. Знаете, че е свързано и с министерство на финансите и с други министерства. Така че разчитаме на разбиране", допълни Ценов, като уточни, че всъщност искането им е за удвояване на парите за клубовете и федерациите.

"Единни сме в нашите искания, защото всички останали сектори получиха компенсации по един или друг начин, но не и българският спорт. Проблемите са големи. Имаме нужда от държавна политика в спорта, която включва и финансиране:, добави Иван Колев, президент на БФ Лека атлетика. 

Красимир Дунев и Йордан Йовчев допълниха, че Асоциацията стои зад исканията си за увеличаване на процента от БВП, който се дава за спорт, до 0,5 процента до 2028 г. 

"Ако не искат да ни чуят сега, ще се наложи да ни видят“, заяви Иван Ценов и добави, че спортните организации са готови и на протести, ако няма конкретни действия. Той разкри, че още 5 федерации са се присъединили към Асоциацията.

"Има законни начини за протест може да се почне. Много обсъждахме някои варианти, дори спиране на първенството, но мисля, че това не е хубаво, защото ще страдат феновете и самите състезатели, но ще обмислим. Готови сме с някакви предложения, има предложения в Асоциацията. Все пак член 43 на Конституцията заболява свободно събиране, митинги. Надявам се да не стигаме до такива крайни мерки, защото просто е единодушно е мнението на всички, че спорта толкова години е подценяван и въпреки всичко ние успяваме да постигнем някакви резултати. ", коментира още Ценов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отборът на България допусна втора загуба на шампионата в Тайланд

Националният отбор на България по волейбол за жени загуби от Турция с 0:3 гейма (23:25, 19:25, 13:25) втория си мач от Световното първенство в Тайланд.  Това стана два дни след поражението от Канада с 1:3. България започна в състав: Лора Китипова, Христина Вучкова, Александра Миланова, Нася Димитрова, Мирослава Паскова, Микаела Стоянова и либеро Мила..

публикувано на 25.08.25 в 17:05
Румен Стоилов

Румен Стоилов: Организирането на световно първенство по джудо е голямо признание за нас

България ще бъде представена от общо 26 състезали - 13 при момчетата и 13 при момичетата, на започващото в сряда световно първенство по джудо за юноши и девойки до 18 години. Шампионатът ще се проведе от 27 до 31 август в столичната зала "Асикс Арена", а на откриването му се очаква да присъстват министърът на младежта и спорта Иван Пешев, министърът на..

публикувано на 25.08.25 в 14:12
Стефани Стоева

Загуба за Стефани Стоева на световното по бадминтон в Париж

Стефани Стоева допусна поражение в първия кръг на единично жени на Световното първенство по бадминтон във френската столица Париж. Българката загуби от Ишика Джайсвал (САЩ) с 19:21, 21:15, 20:22 за 54 минути при дебюта си на сингъл на шампионат на планетата. Двубоят беше изключително равностоен и се реши с няколко точки в края на третия гейм...

публикувано на 25.08.25 в 13:53

ЦСКА се раздели и с Исека

Белгийският нападател Аарон Исека вече не е футболист на ЦСКА, съобщиха от "червения" клуб. "Днес клубът и играчът прекратиха договорните си отношения по взаимно съгласие. Исека се присъедини към ЦСКА през лятото на 2024 г. и изигра 22 мача, в които отбеляза един гол. ЦСКА пожелава успех на Аарон Исека в бъдещите му предизвикателства", написаха на..

публикувано на 25.08.25 в 12:00
Екатерина Стратиева и пилотите на

Екатерина Стратиева и "Астра Рейсинг" представиха новите цветове за сезон 2025

След силни участия в чужбина през последните години, „Астра Рейсинг“ се завръща с нова визия и още по-големи амбиции в българския автомобилен спорт. Екипът, ръководен от трикратната европейска шампионка при жените Екатерина Стратиева, официално представи цветовете и програмата си за сезон 2025. Голямата новина около отбора е завръщането на пилота..

публикувано на 25.08.25 в 11:56

ЦСКА 1948 привлича пореден чужденец

Финансовият благодетел на ЦСКА 1948 Цветомир Найденов анонсира по обичайния начин чрез социалните мрежи привличането на германския халф Флориан Кребс. „Червените“ продължават с мащабната селекция, която до този момент дава много добри резултати, защото отборът се намира в топ 3 и е с равни точки с Лудогорец и Левски, които обаче са и с мач по-малко...

публикувано на 25.08.25 в 11:56

Левски разпродаде билетите за реванша в Алкмаар

Ваучерите за гостуването на Левски срещу нидерландския АЗ Алкмаар са разпродадени, съобщават от клуба. "Сините" добавят, че 1 150 привърженици вече са се сдобили с пакета, осигуряващ и билет за реванша. "Левскари, ваучерите за срещата реванш между АЗ Алкмаар и Левски, предназначени за "сините" фенове, вече са разпродадени! 1 150 левскари ще подкрепят..

публикувано на 25.08.25 в 11:51