Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Американският изолационизъм е в голямата си част изолационизъм от европейските работи"

Ивана Николова: Тръмп се връща към епохата, за която смята, че Америка е била най-велика

"След края на Втората световна война не е имало президент, който да е изолационистки настроен"

| Интервю
Ивана Николова
Снимка: Весела Владкова

"Тръмп се връща към епохата, когато той смята, че Америка е най-велика – периода в края на 19 век, когато САЩ дори силово контролират западното полукълбо и това са техните преки интереси. САЩ са променили много своите политически виждания за света, особено в годините след Втората световна война и Тръмп като че ли има проблем с това."

Това каза в интервю за БНР гл. ас. Ивана Николова от Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Тя изрази съмнения, че новоизбраният американски президент "ще предприеме радикални мерки", но допълни, че "реториката му е показателна, че може би е дошло време за промяна".

Американският изолационизъм е в голямата си част изолационизъм от европейските работи. Има такива периодични колебания, но те рядко се изразяват в президентството, "тъй като президентът обикновено е интернационалист – за по-голямото ангажиране на САЩ в световните работи", посочи тя.

По думите ѝ, САЩ са били ангажирани със своите съседи в Южна и Централна Америка, както и в Далечния изток преди да бъдат ангажирани в Европа, а след края на Втората световна война не е имало президент, който да е изолационистки настроен.

Според нея отиващият си американски президент Джо Байдън, който приключва своята политическа кариера на преклонна възраст, е "продукт на една друга ера".

И Картър, и Байдън са умерени демократи, и двамата са президенти в икономически преломни времена, направи паралел тя с наскоро починалия бивш американски държавен глава Джими Картър. Джими Картър е сред много активните бивши президенти в сферата на хуманитаристиката след напускането на Белия дом, добави Ивана Николова и отбеляза, че Тръмп е бил един от първите критици към "наследството на Картър, специално по отношение на Панамския канал".

Снимка: БТА

Джо Байдън дойде на власт в много сложен момент. Цената беше инфлацията – това остава прясното наследство на Байдън в очите на американците, обясни историкът.

"С времето ще отмре тази "мания" по инфлацията и ще бъдат оценени многото закони, които Байдън успя да прокара през разделения Конгрес."

Във външната политика нещата са много сложни, защото събитията се развиват в по-дългосрочен план от един президентски мандат от 4 години. След години ще помним как се е развил конфликтът в Украйна изцяло, как се е развил конфликтът в Газа изцяло, а не кой е бил президент и до коя дата, коментира Ивана Николова в предаването "Събота 150".

"Байдън завърши с примирието в Газа, въпреки че се спори доколко влиянието на Тръмп е оказало много по-голяма роля. Това беше политическа цел на Байдън и той я постигна."

Америка не е същата, каквато беше 2016-а при първото идване на Тръмп на власт, изтъкна историкът. Николова набеляза фигури като Джей Ди Ванс и Доналд Тръмп – младши, "станал доста по-активен в политиката", като знакови за бъдещето на републиканците, но изрази скептицизъм относно дългосрочното партньорство между Доналд Тръмп и Илон Мъск.

"Тази олигархия ще продължи да съществува и след Тръмп. Говорим за хора, които са мултимилиардери. Илон Мъск притежава над 400 милиарда долара, ни казват анализаторите, което е невъобразима сума, това е много власт."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка, предоставена от пресслужбата на Министерството на отбраната на Украйна, показва украински военнопленници, освободени при размяна на пленници с Русия, 29 юни 2022 г.

Русия и Украйна планират нова размяна на военнопленници

Русия и Украйна планират нова размяна на военнопленници.  И на Велика събота не спират руските удари срещу Украйна. В Сумска област съобщават за прекъсване на електричеството и водоподаването в резултат на руски атаки. Ударите са извършени малко след като Москва обяви край на частичното прекратяване на огъня по енергийната инфраструктура,..

публикувано на 19.04.25 в 09:17
Киър Стармър тръгва от Даунинг стрийт 10 към парламента в Лондон  за седмичната сесия с въпроси към министър-председателя, 5 март 2025 г.

Стармър и Тръмп са обсъдили "продължаващите продуктивни" търговски преговори

Британският премиер Киър Стармър и американският президент Доналд Тръмп са обсъдили "продължаващите продуктивни" търговски преговори. Това съобщиха от "Даунинг стрийт" 10. Това е на практика първият пряк разговор между двамата държавници, откакто Тръмп наложи мита върху вноса на стоки от Обединеното кралство. Киър Стармър е подчертал..

публикувано на 19.04.25 в 09:00
Външният министър на Иран Абас Арагчи

Делегации от САЩ и Иран на втори кръг преговори за ядрената програма на Техеран в Рим

Представители на Иран и Съединените щати се очаква да се съберат днес в Рим за втори кръг от преговорите за ядрената програма на Техеран. Американската делегация в Италия е водена от специалния пратеник на Белия дом за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранската - от външния министър Абас Арагчи. Очаква се двамата да проведат непреки..

публикувано на 19.04.25 в 08:46
С. Кунино - снимката е илюстративна

Даренията за ремонт на вековната църква в село Кунино продължват

Дарителска инициатива за ремонт на вековната църква в село Кунино продължава.   Православният храм  "Свети Николай" се нуждае от нов покрив . Преди две години  се създава и Сдружение "Православен храм Свети Николай - Кунино" , чиято основна цел е да се събират средства за възстановяване на църквата. Събират се средства за православния храм..

публикувано на 19.04.25 в 08:41
Река Дора в Торино, Италия, 17 април 2025 г.

3 жертви на лошото време по Великден в Италия

Лошото време в Италия създава проблеми в навечерието на Великден. В страната валят проливните дъждове, придружени от силни ветрове и понижение на температурите на места - създават проблеми. Има изолирани селища в северната и централната част на Ботуша. Загинали са трима души. Най-засегнати са областите Пиемонте, където загина възрастен..

публикувано на 19.04.25 в 08:19
Папа Франциск

Папа Франциск не присъства на традиционната процесия в римския Колизеум

Папа Франциск, който все още се възстановява от двустранна пневмония, не присъства на традиционната процесия в римския Колизеум за трета поредна година, предаде Ройтерс. По лекарска препоръка 88-годишният духовен глава ограничи обществените си изяви и не участва в церемонията на открито за Разпети петък. Виа Круцис в Колизеума, за който..

публикувано на 19.04.25 в 08:11
Църквата „Рождество Христово“ във Витлеем.

Без обществени прояви за Великден във Витлеем

Не се очакват обществени прояви за Великден във Витлеем. Традиционната процесия с Благодатния огън от Йерусалим ще пристигне на площад "Мангер", но ще продължи директно в църквата "Рождество Христово" без обичайните публични тържества. За втора поредна година християните в Палестинската автономия са принудени да се откажат от..

публикувано на 19.04.25 в 08:01