В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", дни преди голямата годишнина на Радиото, Здравка Андреева разказа спомени за годините, когато са поставяни основите на много от сегашните емблематични предавания, за работата си с легендарни фигури в историята на БНР, сред които е и диригентът основател на Радиооркестъра - Васил Стефанов.
Ето и нейния "послепис" за четящите (без редакция):
"Деветдесет! И шейсет от тях!
Забравяла съм винаги. Още от студетските ми години. Не е само до ЕГН-то. Дано тоя път ме допуснат до поправителен. И някой успее да публикува тази закъсняла добавка.
В интервюто ми с музикални радиоспомени за 90-годишнната на БНР стана дума как съм строшавала стена с главата си, за да прокарам странни и неприемливи идеи, които впоследствие са се оказвали верният път. На няколко пъти понечвах да кажа нещо, но все не можех „да взема думата“ от... себе си, от собствената си НЕхоризонтовска бъбривост. Нека го кажа тук и сега: същинските трошачи на стени с глави се наричат Ирена Гъделева и Татяна Иванова – ангелите на "Алегро виваче". Те осъществиха несънувани от мен неща. Несънувани, но мечтани. Отвориха хоризонт в Хоризонта.
Защо ли? Дайте ми 30 минути ефирно време и ще обясня.
Браво, момичета! Неслучайно в медиите ви нарекох преди време „майчиците на българското музикантство“. И други така ви наричат и усещат, не само аз – вашата Здравка Андреева...
Апропо – трошене на стени с глава. Моите нелоши щурави рискови идеи биха се отекли преспокойно в канала без реализация – ако не бяха шефовете ми и подкрепата им (понякога „през зъби“): Кирила Стършенова, Мими Щърбанова, Дими Досева, Маня Попова, Стоян Ангелов, Гроздан Христозов... Не ви е било лесно да ме изтрайвате...
Искам да отдам дължимото и на моя най-последен радиодом – програмата "Христо Ботев" на БНР. Благодаря ви, скъпи колеги!
И да знаете: 4% слушаемост е класическата учебникова слушаемост на радиопрограма с профил култура. По света, ако случайно слушаемостта на някоя радиопрограма за култура и изкуство се покачи на 5% - тогава се отваря шампанско. Но ако се повиши над 7 % - следват наказания – това означава, че програмата е станала прекалено „популистка“ в лошия смисъл."
Интервюто със Здравка Андреева чуйте в звуковия файл.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..