В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", дни преди голямата годишнина на Радиото, Здравка Андреева разказа спомени за годините, когато са поставяни основите на много от сегашните емблематични предавания, за работата си с легендарни фигури в историята на БНР, сред които е и диригентът основател на Радиооркестъра - Васил Стефанов.
Ето и нейния "послепис" за четящите (без редакция):
"Деветдесет! И шейсет от тях!
Забравяла съм винаги. Още от студетските ми години. Не е само до ЕГН-то. Дано тоя път ме допуснат до поправителен. И някой успее да публикува тази закъсняла добавка.
В интервюто ми с музикални радиоспомени за 90-годишнната на БНР стана дума как съм строшавала стена с главата си, за да прокарам странни и неприемливи идеи, които впоследствие са се оказвали верният път. На няколко пъти понечвах да кажа нещо, но все не можех „да взема думата“ от... себе си, от собствената си НЕхоризонтовска бъбривост. Нека го кажа тук и сега: същинските трошачи на стени с глави се наричат Ирена Гъделева и Татяна Иванова – ангелите на "Алегро виваче". Те осъществиха несънувани от мен неща. Несънувани, но мечтани. Отвориха хоризонт в Хоризонта.
Защо ли? Дайте ми 30 минути ефирно време и ще обясня.
Браво, момичета! Неслучайно в медиите ви нарекох преди време „майчиците на българското музикантство“. И други така ви наричат и усещат, не само аз – вашата Здравка Андреева...
Апропо – трошене на стени с глава. Моите нелоши щурави рискови идеи биха се отекли преспокойно в канала без реализация – ако не бяха шефовете ми и подкрепата им (понякога „през зъби“): Кирила Стършенова, Мими Щърбанова, Дими Досева, Маня Попова, Стоян Ангелов, Гроздан Христозов... Не ви е било лесно да ме изтрайвате...
Искам да отдам дължимото и на моя най-последен радиодом – програмата "Христо Ботев" на БНР. Благодаря ви, скъпи колеги!
И да знаете: 4% слушаемост е класическата учебникова слушаемост на радиопрограма с профил култура. По света, ако случайно слушаемостта на някоя радиопрограма за култура и изкуство се покачи на 5% - тогава се отваря шампанско. Но ако се повиши над 7 % - следват наказания – това означава, че програмата е станала прекалено „популистка“ в лошия смисъл."
Интервюто със Здравка Андреева чуйте в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..