Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Странджа" - най-големият природен парк у нас, все още няма План за управление

| Репортаж
2
Снимка: Facebook/ ПП „Странджа”

Тази година честваме 30 години от създаването на най-големия природен парк в България –  "Странджа". Под мотото "при нас всичко е най" и с поредица от събития ще бъде отбелязана кръглата годишнина. Честванията започват от днес-24.01, в читалището на град Малко Търново, където ще се съберат всички експерти и политици, работили активно за основаването на защитената територия. Сред гостите се очаква да бъде и служебният министър по онова време - Ренета Инджова, която е подкрепила държавния акт. 

На днешния ден, в края на януари 1995г, в последния работен ден на служебното правителство на Ренета Инджова, министърът на околната среда тогава - д-р Валентин Босевски, подписва една последна заповед. Тя е за обявяването на нов български парк с мотив устойчиво местно развитие. Тази заповед вече 30 години е нормативният акт, който определя режимите в близо 1/5-а от площта на българските защитени тритории, защото ПП“Странджа“ е най-големият в страната с площ от 116 136 хектара. В границите му попадат 5 резервата, сред които е най-старият в България – Силкосия, създаден през далечната 1931-а година с цел опазване на уникалните растителни видове, които се срещат само там. 30 факта, с които е уникален парк Странджа ще представят от ръководството на защитената територия по време на честванията, но днес в читалището на Малко Търново приятели и съмишленици ще припомнят историята на създаването му, каза директорът на парка Румяна Цвяткова.  

"Все още са живи участниците, които са се събрали и са настоявали да стане този парк. Решихме да ги поканим, за да разкажат как се е случило всичко.

Имаме 121 местообитания и сме първи по разнообразие в Европа. Имаме 26 вида прилепи". 

Превратностите на плавния ни преход към демокрация не подминаха парк "Странджа". Пред тези 30 години се водиха много  битки за оцеляването му. От тях ще откроя 2 от най-значителните. Битките,  които оставиха сериозни белези в историята на парка. През 2004-а години Община Царево заведе дело за отмяна на заповедта за създаването на защитената територия с мотив, че тя няма граници,  както и че при обявяването й нормативния акт не е бил съобразен с реституцията на земята. След 3 години съдебни спорове, на 29-и юни 2007-а г. ВАС излезе с решение за заличаване на парка като защитена територия. Случаят се превърна в абсолютен прецедент в най-новата ни история. Той изкара хората на улиците, като масовите им протести продължиха със седмици. Така под натиск на гражданското общество тогава НС промени закона, като забрани на общините да обжалват заповедите за обявяването на природните паркове. 

Втората значима битка, обаче, която се водеше за природния парк, приключи с неуспех. 20 години след обявяването на заданието за изготвянето на План за управление на парк "Странджа" процедурата беше прекратена. Така се сложи край на писането, преработването, доработването и актуализацията на документа. След 20 години мъки Планът за управление на парк "Странджа" се оказа не само несъотносим към реалностите, но и морално и законово остарял. Тъй като заданието беше възложено на българската фондация "Биоразнообразие", сега с еколога Радостина Ценова връщаме лентата назад.

"Странджа беше една екзотична и интересна тема. Колегите тогава започнаха с изготвяне на този План за управление. Той активно ангажираше всички заинтересовани страни.

В рамките на парка има населени места. Голямото предизвикателство беше как хем да бъде запазена тази уникална природа, хем да бъдат удовлетворени исканията на хората". 

За съжаление, на места останаха паркове без Планове за управление, сред които е и Странджа, посочи тя.

"Има граници, има и няколко защитени зони по Натура 2000, но няма План за управление. Продължават да съществуват проблеми с Общия устройствен план". 

Пред много предизвикателства е изправен ПП "Странджа". Всъщност битката за оцеляването му продължава. Освен средствата за дейностите в него, които са крайно недостатъчни, необходима е и политическа воля за решаването на проблема със създаването на нормативния документ, който е като Конституция за парковете, а имено План за управление. Всички ние вярваме, че ще доживеем по-добри времена за най-големия български природен парк. Времена, в които ще бъдат високо оценени уникалните му природни особености,неговата древна историята, както  и традициите в тази невероятна българска земя.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Марко Рубио: САЩ се опитват да преценят дали си струват усилията за посредничество за мир в Украйна

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио днес каза, че мирното споразумение между Русия и Украйна трябва да бъде постигнато скоро и че Вашингтон се опитва да прецени дали си струва да продължи да бъде посредник, предаде "Ройтерс". Доналд Тръмп се надява на мирно споразумение между Русия и Украйна още тази седмица "Не можем да продължаваме..

публикувано на 27.04.25 в 17:51
Пропадането на локалното платно на бул.

Промени в движението заради пропадането на локалното платно на столичния бул."Цариградско шосе"

Затваря се за движение , включително и за превозните средства на градския транспорт, цялото локално платно на бул. "Цариградско шосе" от ул."Владимир Пашов" на 50 м в посока кръстовището на "4-ти километър".  Превозните средства на градският транспорт ще се движат с променени маршрути , съответно:  Тролейбусите по линии №3 и №5 ще се движат по..

публикувано на 27.04.25 в 17:39

Монаси настояват за ремонт на пътя до Руенския манастир

Необходим е ремонт на 2-километровия път до руенския  манастир "Св. Иван Рилски" над с. Скрино, казват монасите, разчитайки на Общината  в Бобошево да заложи средства по бюджета.  Светата обител се посещава, особено лятото,  от групи туристи и миряни от цялата страна, често пъти - с автобуси. В Руенския манастир служат двама монаси -..

публикувано на 27.04.25 в 17:11

Бягане Sunrise Ultra по брега на Северното Черноморие

Поредно любителско бягане по брега на Северното Черноморие ще се проведе на 18 май. Инициативата е на спортния клуб iRun и се подкрепя от морските общини Каварна и Шабла. Тази година маратонът носи името Sunrise Ultra и предвижда три маршрута. Любителите на здравословния и активен начин на живот от Добруджа и страната ще могат да се..

публикувано на 27.04.25 в 16:57

Ръст на случаите на расизъм и ксенофобия в Швейцария

През 2024 г. в Швейцария рязко са се увеличили случаите на расизъм и ксенофобия, като най-голям е ръстът на нападенията срещу мюсюлмани и араби, показват официални статистически данни, цитирани от АФП. Според Федералната комисия за борба с расизма на Швейцария (EKR) през миналата година са докладвани 1211 инцидента, свързани с реч на..

публикувано на 27.04.25 в 16:43

Дете е с охлузвания след инцидент със сценична конструкция в парк в Стара Загора

Неприятен инцидент, за щастие без фатални последици, помрачи днес събитието "Панаир на Доброто - Стара Загора", организирано с благотворителна цел и провело се в парк "Артилерийски". По време на проявата част от конструкцията на сцената се срутва внезапно и наранява едно от децата участници. По предварителна информация, организаторът е започнал..

публикувано на 27.04.25 в 16:15

Екипи на Агенцията за социално подпомагане ще посетят наводнените селища в Монтанско и Видинско

Екипи на Агенцията за социално подпомагане ще посетят населените места в областите Монтана и Видин, пострадали от наводненията вчера. 108.5 литра на квадратен метър е падналият дъжд в района на Лехчево снощи Те ще описват щетите и ще консултират хората как да кандидатстват за еднократна помощ за покриване на инцидентно възникнали нужди. Тази помощ..

публикувано на 27.04.25 в 16:07