Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станишев влиза в битката за БСП: За да върна политиката в партията!

Снимка: БТА

"Влизам в състезанието за председател, за да върна смисъла и политиката в БСП", заяви в Националния пресклуб на БТА Сергей Станишев, който обяви кандидатурата си за лидер на Столетницата.

Кой ще застане начело на БСП? 17 кандидати се борят за лидерската позиция

Той посочи, че чувства това като свой дълг заради ситуацията, която е създадена.

Станишев припомни, че 13 години е бил лидер на БСП, а 11 – президент на Партията на европейските социалисти.

"Ще ме попитате: Не е ли достатъчно? И наистина за мен в личен план е по-лесно да не участвам в лидерската надпревара, защото повече мога да загубя, отколкото да спечеля, но точно защото дължа политическите си постижения на БСП, имам дълг към нея", каза той.

По думите му, усещането на членовете на партията, а и на обществото като цяло, е, че левицата е на доизживяване, че няма перспектива.

"В този смисъл предстоящият конгрес не може да е рутинен, приспан от сладкия аромат на властта и реализираните или предстоящи назначения, понеже влизането на БСП в управлението може да се окаже смъртоносно", добави Станишев.

Tой посочи, че след оставката на Корнелия Нинова, се е отнесъл с разбиране, толерантност и търпение към "старото-ново ръководство" и добави, че е дал шанс, защото разбира, но това, което вижда, е разочароващо.

Станишев направи коментар и на 52-рото Народно събрание, като посочи, че разбира нуждата от стабилно управление, но политическите мотиви пред обществото защо БСП е във властта, не са ясни. По думите му се създава впечатление, че е само, за да участват едни хора в постовете, а смисъл няма.

"Ръководството и преговорният екип го знаят много добре – личи по гузния начин, по който влизаме във властта – на всяка цена", каза Станишев и добави, че за БСП е имало и други начини да подкрепят правителство.

"Въпросът не е единствено в съюза с ГЕРБ и ДПС, а че икономическите и социални приоритети на лявото, които да дадат смисъл на участието в коалицията, изобщо не бяха отстоявани в преговорите", посочи още Станишев.

Той твърди, че сега е времето да се договорят конкретни условия.

"ГЕРБ е големият печеливш от управлението, но ние му трябваме",  аргументира се той.

По думите му в коалицията могат да бъдат наложени разумни политики и те да бъдат реализирани от правителството и парламента.

По публикацията работи: Златко Желев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акрополът на Линдос на остров Родос.

Протест срещу израелски туристи на остров Родос

Напрежение възникна на остров Родос заради протести срещу израелски туристи. Круизен кораб с израелски туристи се очаква да пристигне днес на пристанището на остров Родос. Местните жители се събират на протест. И заявиха, че не желаят израелски граждани да посещават Родос, докато не прекратят войната в Газа, където деца умират от глад...

публикувано на 28.07.25 в 10:43

ПСС: Туристите в планините да са особено внимателни заради пожарите

Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...

публикувано на 28.07.25 в 10:32
Мирослав Рашков

Ще съдят за тероризъм подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Експерти: Горският сектор се нуждае от бърза реорганизация и отделяне от МЗ

Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще  те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..

публикувано на 28.07.25 в 10:22

ИПБ настоява за президентско вето върху промените в Закона за движение по пътищата

От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е  прехвърлянето на..

публикувано на 28.07.25 в 10:11

Д-р Борис Таблов: Имаме нужда от младите лекари - когато си тръгнат, ще е късно

Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..

публикувано на 28.07.25 в 10:03

Подобрява се пожарната обстановка в Гърция

Гръцките власти съобщават за подобрена пожарна обстановка в страната. Няма активно огнище до българската граница. Днес температурите в Гърция са значително по-ниски, но продължава да духа вятър. Има подобрение на пожарната обстановка, но усилията на огнеборците продължават, поради разпръснати огнища, информират от Гражданска защита. Кметът на..

публикувано на 28.07.25 в 09:58