Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Милов и Ахмед Батаев със златните пояси от МТ по борба "Дан Колов – Никола Петров"

Ахмед Батаев (зелено-червено трико)
Снимка: БТА

Кирил Милов за втори път стана носител на златния пояс "Никола Петров" в класическия стил на борбата, докато Ахмед Батаев за първи път препаса "Дан Колов" при свободняците на завършилия турнир по свободна и класическа борба във Варна.

И двамата триумфираха в своите категории, което е задължително условие, за да бъдат отличени с престижния индивидуален приз. Милов стана първи при 97-килограмовите на класическия стил след три победи. Европейският шампион и втори в света спечели престижното отличие и през 2022-а. 

Батаев пък записа 4 успеха, като на финала днес се справи и с украинеца Василий Софа - 9:0 в категория до 97 кг на свободния стил.

За най-добра българска състезателка при жените бе определена Биляна Дудова. Световната и 4-кратна европейска шампионка станала първа в категория до 65 кг.

Както е по традиция, бяха отличени и най-добрите борци от чуждестранните гости. За номер 1 на турнира бяха определени Захид Валенсия (САЩ), триумфирал при 86-килограмовите на свободната борба, Мохама Аши (Иран), станал първи при 60-килограмовите на класическия стил, а при дамите - Лидия Турино (Испания), шампионка в категория до 62 кг.

В последния ден на надпреварата съсезателите на България спечелиха общо 9 медала, като титла взе и Албер Доев в категория до 77 на класическия стил. Натурализираният руснак, който от началото на сезона се състезава за България, се наложи над финала над  норвежеца Бенджамин Хансен с 3:1.

Георги Иванов, миналогодишен носител на златния пояс "Дан Колов", остана втори в категория "тежка" (до 125 кг) на свободния стил, като на финала отстъпи пред американеца Мейсън Парис с категоричното 2:13. Съперникът му, който го превъзхождаше и ръстово, е участник на олимпийски игри и двукратен победител на панамериканското първенство.

Сребро взеха още Недялко Петров (60 кг)  и Абу Муслим Амаев (67 кг) в класическия стил, а за бронза се пребориха европейският шампион за кадети от 2021-а Борислав Кирилов (60 кг) и Никълъс Сулев (67), и двамата при класиците, както и Мерт Славов (97) в свободния стил.

Днешните схватки започнаха с аплодисменти, с които публиката поздрави славния Валентин Йорданов по случай 65-годишнината на олимпийския, 7-кратен световен и 7 пъти европейски шампион.


По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новак Джокович прекъсна лоша серия срещу чилиец

Сръбската тенис-легенда Новак Джокович преодоля Алехандро Табило (Чили) и за първи път се класира на четвъртфинал на турнира "Хеленик Чемпиъншип" в Атина, който е от категория АТР 250. Чилиецът Табило, който е на 89-о място в ранглистата на АТР, имаше две победи над Джокович в предишните им две срещи, които дойдоха на клей в Рим миналата година и в..

публикувано на 05.11.25 в 06:51
Ливърпул победи Реал (Мадрид) с 1:0

Ливърпул удари Реал в Шампионската лига, Арсенал и Байерн са без грешка

Байерн (Мюнхен) и Ливърпул спечелиха супер-дербитата във вторник в Шампионската лига, надделявайки над Пари Сен Жермен и над Реал (Мадрид) съответно. Но баварците постигнаха много по-важен успех с 2:1 над актуалния европейски шампион Пари Сен Жермен, който ги оставя на върха в основната фаза с пълен актив от 12 точки. Също 4 от 4 записа и Арсенал,..

публикувано на 05.11.25 в 00:27
Гергана Топалова

Гергана Топалова отпадна рано в Тукуман

Гергана Топалова допусна поражение в първия кръг на основната схема на сингъл на турнира по тенис на клей УТА 125 в Тукуман (Аржентина) с награден фонд 115 хиляди долара. Българката, която преодоля успешно квалификациите, загуби от осмата поставена Карол Моне (Франция) с 3:6, 1:6 за 79 минути на корта. Топалова загуби четири пъти..

публикувано на 04.11.25 в 23:24
Българите са 4-ти в отборното на Балканиадата по спортна гимнастика

Българите са 4-ти в отборното на Балканиадата по спортна гимнастика

България в състав Павел Попов, Михаил Божанин, Борис Караджинов, Радослав Чаушев, Борислав Жеков и Наско Миков се нареди на четвърто място в отборното класиране в мъжко направление на Балканското първенство по спортна гимнастика в Задар (Хърватия) с актив от 199.793 точки. Шампиони с 210.127 са състезателите на Унгария. Борислав Жеков спечели бронзов..

публикувано на 04.11.25 в 22:18
Левски победи с 3:2 хърватския МОК Мурса

Левски изтръгна 3:2 от хървати в атаката на Шампионската лига

Волейболният шампион на България – Левски, постигна трудна победа с 3:2 гейма (22:25, 25:23, 25:22, 25:27, 16:14) над хърватския МОК Мурса (Осиек) в първия мач от втория квалификационен кръг за място в групите на Шампионската лига. "Сините" имаха повече трудности от очакваното, пропилявайки няколко възможности за по-ранен край на двубоя. Но..

публикувано на 04.11.25 в 21:43
Рилски спортист загуби от испанския Мурсия с 61:89 т.

Тежка загуба на Рилски спортист в турнира ФИБА Къп

Шампионът на България - Рилски спортист, отстъпи пред испанския Мурсия с 61:89 (20:23, 23:22, 9:19, 9:25) като домакин в „Арена СамЕлион“ в Самоков в мач от четвъртия кръг в група А на турнира по баскетбол ФИБА Къп при мъжете. Рилски спортист допусна втора поредна и общо трета загуба от четирите си срещи, като е трети във временното класиране..

публикувано на 04.11.25 в 20:29
Обявиха загиналия Диого Жота за футболист на 2025 г.

Обявиха загиналия Диого Жота за футболист на 2025 г.

Италианският спортен вестник "Тутоспорт" реши да връчи своята награда за Футболист номер 1 за 2025 година на трагично загиналия португалски полузащитник Диого Жота, съобщиха от изданието. "Редакционният съвет взе решение да присъди наградата на Диого Жота. Този избор подчертава, че португалецът е истински пример за подражание на целия..

публикувано на 04.11.25 в 20:09