"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света".
Това каза в интервю пред БНР Гергина Даскалова, която е от авторите на Плана за управление на Природен парк "Сините камъни" в Сливен, който не е приет преди десетина години, и е автор на становища за защитените зони в града на стоте войводи.
В предаването "Преди всички" тя коментира протестите на граждани в Сливен, които искат да защитят територия в Природен парк "Сините камъни", за която има икономически интереси и цел да се строи в защитената територия.
"Тук става въпрос за опазване на богатството – биоразнообразие и местообитания, ние сме поели ангажимент", категорична е Даскалова.
След недоволството, очевидно министърът на екологията иска становище за предложението за изваждане на 12 декара, което засяга миграционния коридор на птици. Той поиска становище и от Института по биоразнообразие към БАН да се направи проверка и на терен в парка.
В момента има процедури, задействани на ниво община и областна управа в Сливен, а също и контролни органи РИОСВ-Стара Загора и МОСВ.
Според нея Планът за управление не е влязъл в сила, защото още тогава е имало големи икономически интереси:
"Общинският съвет иска да извади 12 декара, бивша резиденция на Тодор Живков, и тези декари са около сградите. Със зонирането поставихме конкретни режими, където има биоразнообразие - да няма рекреация. Няма правно основание да се дава тази площ. Имаме нарушаване на Закона за биологичното разнообразие. В момента са се задействали няколко екоорганизации, има ИК на местни хора. Ние можем да участваме само като експерти. Вътре в парка може да има различна собственост и не е проблем сграда като съществуващата. Тя е там от десетилетие и всички обитаващи видове са се приспособили към тези сгради. Не бива да се увеличава сградният фонд и височината, защото оказва бариерен ефект върху видовете, които мигрират".
Тя предупреди, че в тези 12 декара в парка се предвижда ново строителство, по-високо, разширяване и електросъоръжение, които ще доведат до висока смъртност върху видовете в парка.
"Там, във високата част, има 18 вида и са буквално над сградата. Има и стари гори. Целият комплекс е сложна екосистема. Не може да се вадят парчета и да се прави фрагментация. В "Карандила" и "Даулите" става въпрос за изваждане не на 12 декара, а на 80 хектара. Точно в "Карандила" се намират 26 орхидеи, то е част и от Натура 2000 - Сините камъни Гребец. Недопустимо е личности с икономически интереси да унищожават наследството. Загубим ли видове и местообитания, те няма къде да се преместят, губим ги завинаги", обясни Гергина Даскалова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..