Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

На първия за годината Петъчен литературен салон правят равносметка на творческите достижения

| Репортаж
Снимка: Стоян Радев

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон.

Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от сливенската регионална библиотека вече повече от тридесет години. Гост на представянето бе и кметът на Сливен Стефан Радев.

Целта на превърналото се в традиция събитие е да се отбележат като литературен факт издадените през изминалата година книги, да се акцентира върху творческите постижения на представените автори и да се открои новото и различното, което те предлагат на своите читатели. По време на Петъчния литературен салон се анализират тенденциите в книгоиздаването в региона и се провокира интересът на читателите към новоиздадените книги.

"Въпреки трудностите, които съпътстват издаването на книги, особено на автори, които не живеят в София и нямат контакти с големи издателства, резултатите са много добри. Имаме двама много успешни млади автори – Ива Бънова, която пише чудесна поезия, и Христо Банов – поет, но миналата година издаде два фентъзи романа – наш съгражданин, който вече живее в Пловдив", отбелязва директорът на Регионалната библиотека Росица Петрова.

"Поне през година се появяват много интересни нови имена, които изпъкват с оригинална стилистика, с интересни теми. И, разбира се, има автори, които издават много често книги – известен автор на трилъри като Андрея Илиев, който нашумява в областта на историческата тематика. Бих откроил на Христо Банов романа "Докоснат" – наистина постижение, и Борис-Михаил Поптодоров, Янко Янков, епоса на Цончо Родев – като химн на сливенската история", коментира литературният критик Димитър Бечев, директор на Регионална библиотека "Г. С. Раковски" в Ямбол.

"Авторите 50+ или 60+ са в по-голямата си част представители на традиционната реалистична класическа линия, на класическия разказ и повествование в трето лице. По-младите автори предпочитат експеримента, експресионистичното, задъхано писане, с много обрати, много диалог, езикът е по-напорист, някъде хъшлашки, има дори предизвикателство, нарушаване на границите на благоприличието", отчита още Бечев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Стоян Радев
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30