Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от сливенската регионална библиотека вече повече от тридесет години. Гост на представянето бе и кметът на Сливен Стефан Радев.
Целта на превърналото се в традиция събитие е да се отбележат като литературен факт издадените през изминалата година книги, да се акцентира върху творческите постижения на представените автори и да се открои новото и различното, което те предлагат на своите читатели. По време на Петъчния литературен салон се анализират тенденциите в книгоиздаването в региона и се провокира интересът на читателите към новоиздадените книги.
"Въпреки трудностите, които съпътстват издаването на книги, особено на автори, които не живеят в София и нямат контакти с големи издателства, резултатите са много добри. Имаме двама много успешни млади автори – Ива Бънова, която пише чудесна поезия, и Христо Банов – поет, но миналата година издаде два фентъзи романа – наш съгражданин, който вече живее в Пловдив", отбелязва директорът на Регионалната библиотека Росица Петрова.
"Поне през година се появяват много интересни нови имена, които изпъкват с оригинална стилистика, с интересни теми. И, разбира се, има автори, които издават много често книги – известен автор на трилъри като Андрея Илиев, който нашумява в областта на историческата тематика. Бих откроил на Христо Банов романа "Докоснат" – наистина постижение, и Борис-Михаил Поптодоров, Янко Янков, епоса на Цончо Родев – като химн на сливенската история", коментира литературният критик Димитър Бечев, директор на Регионална библиотека "Г. С. Раковски" в Ямбол.
"Авторите 50+ или 60+ са в по-голямата си част представители на традиционната реалистична класическа линия, на класическия разказ и повествование в трето лице. По-младите автори предпочитат експеримента, експресионистичното, задъхано писане, с много обрати, много диалог, езикът е по-напорист, някъде хъшлашки, има дори предизвикателство, нарушаване на границите на благоприличието", отчита още Бечев.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични...