Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"БНР - разнообразие и независимост, свобода"

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

5
Антон Митов
Снимка: Станислава Пирчева

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи.

БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет

През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник.

За да отбележим тази значима годишнина, в това предаване ще ви върнем назад във времето със звуците, съхранени в Златния фонд на Радиото – гласове, истории и емоции, които започват да се пишат от самото създаване на медията.

То е посветено на легендарните истории, забавните моменти и златните архиви на БНР. Специален гост е Антон Митов – дългогодишен журналист и водещ в Българското национално радио.

Антон Митов

"За да работиш в радиото, то трябва да ти харесва, аз дойдох да работя, защото тук ми харесаха гласа, бях в "Христо Ботев" в началото, след това като репортер в програма "Хоризонт". Имаше много свежи хора, те са живи част от тях и до днес, макар вече да не са в радиото. Аз започнах при Божана Димитрова.

В началото не ми даваха да правя нещо по-сериозно. Най-важният ми първи репортаж беше на тема - "Защо закъснява градският транспорт". Разказах за смешните неща в този случай, за неграмотните в този сектор - транспорта, но го махнаха това от репортажа, защото не можело да има неграмотни в администрацията. Това не ми хареса, преместих се при Гита Минкова, тя ми обърна повече внимание, възприе ме сериозно, така нещата тръгнаха", сподели за "Нощен Хоризонт" Антон Митов.

"След това години по-късно се преместих отново в програма "Христо Ботев", като започнахме с предаването - "Как си ти?" заедно със Сашо Авджиев и още други колеги. Аз водех, като предаването беше невероятно, имахме всичко, пускахме и забранена музика там", допълни Митов.

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

"Новият ми проект - "Антон Митов представя" е начин да говориш за политиката чрез хумора, чрез подтекста и заигравката. Заглавието ми дойде веднага, щом Кин Стоянов ми предложи да водя. Предаването е от 12,20 до 13,00 часа по програма "Христо Ботев".

Каня гости, които не са популярни, не са от официалния мейнстрийм, като наскоро гост ми беше Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори.

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

Каня в предаването си по-непопулярни хора, които обаче има какво да кажат, има много умни и неизползвани в медиите хора", допълни още Антон Митов.

А в "Златния фонд" на БНР има много ценни записи. Проблемът е, че не всичко е успяло да се запази от бомбардировките на американците над София, които са били жестоки. Пада бомба над Първо студио на БНР, там са били архивите, чиято идея да се пазят е била на Сирак Скитник, но бомбите унищожават голяма част от тях, сподели Антон Митов.

"Аз лично по време на Covid 19 пандемията организирах колегите да запишат цялата информация от пандемията, след време може филм да се направи по тези записи", допълни Митов.

Антон Митов разказва още за цензурата в националния ефир, задкулисните случки и забранената музика, както и за духа, който прави радиото незаменима част от културната ни идентичност.

БНР с една дума може да се опише така - "Разнообразие и независимост, свобода", обобщи Митов.

Без радио не мога


Антон Митов е започнал кариерата си през 1977 г., той е свързан основно с Програма "Христо Ботев" и е автор и водещ на предавания като "Как си ти?", "Антон Митов шоу" и "Антон Митов представя". В момента заема длъжността директор на "Архивен фонд" на БНР, където отговаря за събирането и съхранението на ценни записи от историята на радиото.


Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Антон Митов в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18