Финансистът проф. Андрей Захариев от Стопанската академия, историкът доц. Милен Михов от Великотърновския университет и ветеринарят доц. Лазарин Лазаров, доскоро декан в Тракийския университет в Стара Загора, са уволнени дисциплинарно от ректорите на своите университети за уронване на престижа на работодателя и делата, които водят, са на различна съдебна фаза. При доц. Михов предстои този месец Върховният касационен съд да се произнесе за третото му уволнение от ВТУ. Проф. Захариев е завел през декември дело в Районния съд в Свищов, а при доц. Лазаров делото е висящо в Районния съд в Стара Загора. Тримата учредиха в края на миналата седмица пред музея "Възраждане и Учредително събрание", където е приета Търновската конституция, сдружение, което си поставя за цел защита на академичната етика и автономност.
"Искам да подчертая, че нашето сдружение има за защита и за висша ценност академичната автономия. Ние разбираме обаче академичната автономия като самоуправление на академичните общности въз основа на академичната свобода, защото не може да има автономно управление, ако няма свобода на личността в рамките на закона на отделните общности в университетите", посочи доц. Милен Михов.
Сдружението настоява при уволненията на хабилитираните университетски преподаватели да се иска санкция и от етичната комисия към просветния министър, а за останалите да се търси мнението на настоятелството на съответния университет, за да няма еднолични ректорски решения, поясни проф. Андрей Захариев, който по време на лекции със студенти в началото на ноември миналата година получава публично заповедта си за дисциплинарно уволнение, защото с медийни интервюта е защитил четирима млади учени, преместени от една в друга катедра на Стопанската академия в Свищов:
"Заставайки с авторитета си, с професионализма си, с академичните си достижения, коментирайки в публичното пространство възможни нарушения, неакадемични практики, ние се сблъскахме със силата на ректорския химикал, който по реда на Кодекса на труда, ни уволнява дисциплинарно. Биваме уволнени, защото сме се противопоставили на осветляването на неакадемични практики срещу академичната автономия, която в някои случаи става вече цензура. Не може зад автономията като едно смокиново листо да се крият нередности".
Доцент Лазарин Лазаров, доскорошен декан на Ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет в Стара Загора, е подал сигнал за плагиатство срещу ректора на учебното заведение. Той е изпратен до министъра на образованието и науката и до Комисията по академична етика към него. Лазаров се противопоставя и да подпише дипломи за висше образование на гръцки студенти, които в последната година на обучението си по ветеринарна медицина се местят от друг университет в Тракийския, за да получат европейски призната диплома. Не роптаем срещу уволненията ни, борим се за защита на качеството във висшето образование, коментира доц. Лазаров, посочвайки какво се случва във факултетите и катедрите след такива уволнения на хабилитирани преподаватели:
"За нашата съдба няма да акцентираме, ние сме си предприели стъпките за тържествуване на справедливостта. Но с едно такова уволнение се нанасят щети на много категории хора. В катедрите, откъдето ние излизаме, остават в осакатен състав с години, не обявяват конкурси, защото знаят, че ще се върнем. Колегите не контактуват с нас, защото се страхуват от подслушвания на телефони, от уволнения. Ние ръководим много проекти. Лично аз имам два национални проекта, които останаха без ръководител. Реално една такава стъпка в кариерата на всеки човек блокира развитието му за години наред".
Такива уволнения се отразяват и върху докторантите, с които са работили преподавателите, защото се налага те да сменят научните си ръководители, за да приключат навреме докторантурите си.
Сдружението на уволнените университетски преподаватели не приема предложението на партия "Меч" за промени в Закона за висшето образование да се увеличи пенсионната възраст на университетските преподаватели от 65 на 70, защото това спира развитието на младите учени и вносителите не са представили финансови аргументи, коментира председателят на новоучреденото сдружение "Академична етика и реформи в образованието" доц. Милен Михов:
"Много тревожно е, че с вдигането на тази пенсионна възраст създаваме предпоставки за затваряне на системата за младите учени и преподаватели. Няма финансова обосновка от вносителите. Елементарно е да направим извода, че с вдигане на пенсионната възраст ще се натоварят бюджетите на университетите не само за заплати, но и за допълнителните възнаграждения за научна степен и най-вече за прослужено време".
Сдружението ще търси срещи с държавните институции, работодателските организации и синдикатите във висшето образование.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..