Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ангели на пътя" на протест пред ВСС, Пеевски призова магистратите да чуят призива им

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Започва протестна демонстрация на сдружение "Ангели на пътя" пред сградата на Висшия съдебен съвет. 

От сдружението настояват да бъдат изслушани по точка първа от днешното заседание на Съдийската колегия, която е относно искането на съдия Мирослав Петров от Софийския районен съд да бъде защитен интегритета му.

Припомняме ви, че именно съдия Мирослав Петров отказа да конфискува автомобила на пияния публицист Ивайло Нойзи Цветков. Петров пък се оплака от натиск и поиска защита от ВСС.

От сдружение "Ангели на пътя" разпратиха позиция до всички държавни институции, в която се казва, че с решението си съдията затвърждава чувството за безнаказаност у пияни и дрогирани шофьори, извършили убийства на пътя. Те сезираха прокуратурата, но оттам отказаха разследване.

Делян Пеевски, лидер на ДПС и на парламентарната група "ДПС - Ново начало" призова кадровия орган на магистратите да откликне на призива на майките и близките на загинали при катастрофи, защото, по думите му, не става въпрос за изолиран случай, а за двойни стандарти и деленето на обществото на елит и народ.

В защита на магистрата се обявиха от Съюза на съдиите, а в позицията си Пеевски заявява: "ДПС - Ново начало" настоява за дълбоки и всеобхватни разкрития за връзки, организации и въздействия на хора и структури, организирани и финансирани от фондациите на Джордж Сорос и сина му Алекс...". 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия обяви, че предложеното от Путин примирие, е влязло в сила

Русия прекратява всички бойни действия за времето на примирието, обявено от Владимир Путин по повод годишнината от Втората световна война. Мярката, която беше предложена от президента в края на април, вече е в сила от полунощ и ще продължи да действа до полунощ в неделя - 11 май. Руската страна обаче е готова да отрази евентуални удари, ако Украйна..

обновено на 08.05.25 в 04:01

Черен дим над Сикстинската капела – няма избран нов папа

Черен дим се издигна над Сикстинската капела. Това означава, че кардиналите-електори не избраха нов папа.  Практиката да се използва дим, за да се обяви, че кардиналите са избрали нов папа, датира от 1800-те години. Различни химикали се добавят към огъня, за да направят черния дим по-тъмен, а белия - по-видим.  Конклавът за избор..

публикувано на 07.05.25 в 22:10

ЕП прие докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности

Европейският парламент прие с голямо мнозинство докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности. В тях бяха включени предложенията на евродепутатите Андрей Ковачев от Европейската народна партия и Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти. В доклада за Сърбия се осъждат опитите на сръбските..

публикувано на 07.05.25 в 22:03
Гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас

Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия

Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия. Атина настоява за увеличаване на военните разходи на всички европейски страни. Поне 25% от програмата за модернизация на въоръжените сили ще се извърши от гръцки оръжейни фирми, заяви министърът на отбраната Никос Дендиас при представяне на 20 годишния план за модернизиране на..

публикувано на 07.05.25 в 21:46
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж

В Лондон тече процедурата за произнасяне на присъдите на българите, шпионирали за Русия

В Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон започна изслушването по процедурата за произнасяне на присъдите на шестимата български граждани, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Размерът на присъдите се очаква да бъде обявен през следващите дни. Лидерът на шпионската клетка Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов се..

публикувано на 07.05.25 в 21:29

Съдът в Ловеч остави в ареста мъжа, обвинен в жесток побой на 11-годишно дете

Окръжният съд в Ловеч потвърди постоянния арест на 46-годишния Николай Христов, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на 11-годишно дете от Луковит. Случаят е от 27 април, когато 46-годишния мъж причинява средни телесни повреди на детето и го хвърля от пешеходен мост в центъра на Луковит.   Позовавайки се на събраните по..

публикувано на 07.05.25 в 21:15
Президентът на Сърбия Александър Вучич

Президентът на Сърбия пристигна в Москва

Президентът на Сърбия Александър Вучич пристигна в Москва за тържествата по случай 80-годишнината от победата над нацистка Германия, предаде АФП. Руската държавна телевизия показа кадри от посещението на Вучич в столицата, където след парада в петък той ще има среща и с президента Владимир Путин. Европейският съюз неведнъж е..

публикувано на 07.05.25 в 20:58