Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има тръжни сесии без нито един участник

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Много от дърводобивните и преработвателните фирми вече не работят. Останалите се преориентират към външни пазари

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа?

За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна корекция на цените, промяна в закона и правилата на тръжните сесии, както и за ревизия на кадровата политика на държавните горски предприятия.

Не е изненада, че бизнесът отново е недоволен от ситуацията в горите и бие тревога за криза на пазара за дървесина. Интересното е, че за криза говорят и държавните предприятия, които провеждат политиката чрез дейността на горските и ловни стопанства.

Снимка: Кети Тренчева

Преди дни директорът на Югозападното държавно предприятие Валентин Чамбов проведе спешна среща с ръководителите на стопанствата, на която са били обсъдени проблемите с драстичното намаляване на потреблението на дървесина и огромния натиск върху сектора. Силно се усеща липсата на големи преработватели, което води до затруднена реализация на голяма част от асортиментите, включително и дървата за огрев.

Сред планираните антикризисни мерки са оптимизиране на разходите в ЮЗДП и териториалните му поделения. Основно ще бъдат изпълнявани само неотложните дейности в горите. Ще се разчита и на формиране на приходи от странична дейност. Ситуацията в държавния горски сектор изглежда достатъчно тревожна, а като основна причина се изтъква затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в гр. Стамболийски.

Снимка: БГНЕС

Според бизнеса обаче кризата е следствие от трайно нерешени и задълбочаващи се проблеми, за които частният сектор отдавна алармира. Липсва гъвкава и адекватна на пазарната ситуация политика, с търгове на дребно се създава изкуствен дефицит, цените на дървесината в Европа падат, а в държавните стопанства щатът е раздут взривоопасно, пишат в отворено писмо от кюстендилското Сдружение ФОРЕСТ БГ.

Колегите им от сдружение "Югозапад" допълват, че вследствие на това много от дърводобивните и преработвателни фирми вече не работят, а останалите са се преориентирали към външни пазари. Дори от Австрия се внася по-евтина - включително с транспортните разходи, дървесина, разказва Кръстьо Веселинков, председател на УС на сдружението.

Снимка: Кети Тренчева"Дървесината, която пристига от Австрия, е с около 40 лева по-евтина от нашите най-евтини суровини на пазара. Аз внасям дървесина от Гърция. Там имам сигурност, мога да си предвидя годината. Най-големият проблем е, че не можем да имаме никаква предвидимост. В гората сега има доста дървесина, която най-вероятно ще похабят. Самият закон е убийствен."

Не се ограничи вносът на дървесина от Украйна, а това също много навреди, отбелязва Веселинков.

"Има тръжни сесии, където няма нито един участник. Няма желаещи."

Кръстьо Веселинков е категоричен, че политиците са недалновидни и е нужен рестарт, "за да тръгнат нещата в нормалния път". По думите му, след влизането ни в Шенген затрудненията ще се задълбочат.

"В нашия бранш се чувства сериозна умора. Липсата на работа тотално е обезсърчила много от фирмите. Някои са затворили. Най-вероятно ще наддадем глас отново."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59