Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-малко 11 000 души са се евакуирали от Санторини

Снимка: БТА

Не спират земетресенията на гръцките острови Санторини и Аморгос. От 1 февруари досега са регистрирани стотици трусове от около 3 по Рихтер и над 70 от над 4 по Рихтер. 

Само днес три земетресения от над 4 по Рихтер бяха регистрирани до ранния следобед в района Санторини. 

Най-малко 11 000 души са вече евакуиралите се само от Санторини. 

Към остров Аморгос не плават кораби.

Очаква се училищата на Цикладските острови, засегнати от земетресенията, да останат затворени и другата седмица.

Рибарите на Аморгос бяха помолени да не излизат в открито море с лодките си.

Голямото притеснение на напускащите жители на Санторини са мародерите. Вече е бил заловен 59-годишен нелегален чужденец, който се е опитал да обере превозно средство. У него са били открити инструменти за взлом и брадва.

На днешното извънредно заседание на гръцкото министерство на гражданската защита, председателствано от премиера Кириакос Мицотакис, стана ясно, че оценката на природните явления в района на Цикладите ще бъде ежедневна, но беше изразен и оптимизъм за развитието на ситуацията.

Целият държавен механизъм в Гърция е мобилизиран, каза Мицотакис.

"Много от силите на държавния апарат са преместени не само на Санторини, но и на другите острови, за да сме готови за всякакви ситуации. Така ще продължи и през следващите дни, с добрата надежда, че нещата ще се подобрят".

На заседанието на учените и гръцкото правителство Евтимиос Лекас, председател на Агенцията за планиране и защита от земетресения, подчерта, че най-голямата опасност в момента, според него, е възможността за големи свлачища на Санторини. Нещо, което би било катастрофално, защото много от селищата са изградени на ръба на калдерата на единия от вулканите.

Набелязани са пет района, които са изложени на най-висок риск. Ще бъдат предприети конкретни мерки, обявиха още гръцките учени. 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ройтерс: ЕС и САЩ вървят съм споразумение за мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в САЩ

Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс.  Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..

публикувано на 23.07.25 в 21:12

С два големи пожара се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско

С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен.  Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..

публикувано на 23.07.25 в 21:05

Ремонтът на водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен трябва да приключи до часове

Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..

публикувано на 23.07.25 в 20:35

Голям пожар до ямболското село Окоп

Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението.  На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..

публикувано на 23.07.25 в 20:19

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:13

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09

Температури до 25 градуса на Седемте езера

До 25 градуса стигат температурите в горещините последните дни на Седемте езера. Вчера френски турист получил инфаркт, което наложило да бъде повикана въздушната линейка - мъжът, който е на 55 години, е спасен. Голямата надморска височина и горещото време предизвикват влошаване на хора със здравословни проблеми, качващи се на Седемте езера,..

публикувано на 23.07.25 в 18:31