Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо.
В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7, последван същия ден от 6,5 и 7,6 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53 хиляди в 11 провинции, ранените са над 107 хиляди. Две години по-късно все още никой не се ангажира да каже кога животът в засегнатите райони ще се върне към нормалния си облик. Борбата е максимално бързо да бъдат построени постоянни жилища за хората, изгубили домовете си, като целта на президента на Турция Реджеп Ердоган е това да бъде постигнато до края на настоящата година.
Валията на Адъяман, една от провинциите с най-много щети, Осман Варол обясни, че за районите, които управлява, има дори по-амбициозна цел от тази на президентството.
"Работим много усилено. Мога да ви кажа, че в края на лятото, според мен, ще приключваме с всички обекти. Строежите на частни лица могат да продължат. Те могат да си набавят разрешителни, да реновират сградите. Става дума за нашите строежи и за строителните обекти, които ние подкрепяме, което означава, че биват строени с наша помощ", каза валията на Адъяман, където вече има хора, настанени в нови блокове и къщи.
В провинция Хатай обаче тази цел изглежда трудно постижима. Там загинаха най-много хора – над 23 хиляди, а в столицата на района Антакия бяха унищожени над 70 процента от жилищните сгради.
"В момента тук има 204 квартала с контейнери. 173 хиляди души живеят в тях. Има също така и контейнери, които са независими и са по-често срещани в селските райони. В резултат на това общият брой на квартали с контейнери се увеличи, а общият брой на хората, които живеят в тях е 219 хиляди", обясни на специална конференция по повод втората годишнина от бедствието валията на провинция Хатай Мустафа Масатлъ.
В Хатай вече има някои нови сгради, но тяхното количество засега е несъизмеримо с това на срутените постройки и кварталите с контейнери.
Автор на снимките в публикацията: Мария Петрова
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..