Индустриите от технологичната икономика представляват 20% от БВП, а не участват в официалния разговор. Това заяви пред БНР Доброслав Димитров, председател на Българската работодателска асоциация иновативни технологии /БРАИТ/.
Асоциацията отново не успя да стане член на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
"Ние отговаряме на всички критерии. Предстои да разберем как държавата е решила, че не отговаряме. Не сме получили доклад.
От сутрин до вечер слушаме как една трета от българската икономика е в сивия сектор, доходите са ни на последно място в ЕС, имаме проблем да свържем двата края в бюджета, повече хора продължават да напускат страната, отколкото да се връщат. През цялото време решението е срещу нас. То се нарича икономика на знанието и на високата добавена стойност.
Нашите сектори са с висока добавена стойност и високи заплати, връщаме повече хора в България, отколкото заминават", коментира той.
Когато задраскаш две трети от компаниите, с които сме кандидатствали, малко трудно ще отговорим на който и да било критерий, обясни още Димитров в предаването "Преди всички".
Това е втори отказ за включване на БРАИТ в НСТС. След като получават първия, от организацията завеждат дело, което печелят, но решението по него не влиза в сила заради изтекъл мандат на състава, който е отказал влизането им в НСТС.
"Ние и сега ще заведем дело. Абсолютно убеден съм, че ще спечелим и него.
Ще вземем тази победа, но трябва да се върнем на основния въпрос - как точно ще си решаваме проблемите икономически, кои са хората, с които държавата ще си говори, какви са идеите, с които ще се движим напред".
Поканени сме от всички установени работодателски организации, но те няма как да ни представляват, посочи още Доброслав Димитров.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Правителството на Кипър започна глобална кампания за насърчаване на талантливи кипърски професионалисти и учени, работещи в чужбина, да се завърнат в страната. Стартът на инициативата „Умове в Кипър“ /„Minds in Cyprus“/ бе даден от президента Никос Христодулидис в сряда вечерта в Лондон на първото голямо събитие с кипърската диаспора. Над..
Намаляването на възрастта за право на гласуване в Кипър на 17 години е едно от ключовите предложения за реформа на изборното законодателство, които влизат за одобрение от депутатите на пленарната сесия днес. Следващите избори в страната са за парламент и те ще се проведат на 24 май догодина, обяви вътрешното министерство. Парламентът на Кипър трябва..
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет прие от Катар луксозен самолет „Боинг 747“, който ще бъде ползван като служебен самолет на президента Доналд Тръмп. Това съобщи Пентагонът, цитиран от Асошиейтед Прес. Темата породи въпроси за етичността и законността на приемането на скъпия подарък от чужда държава, отбелязва агенцията. Министерството на..
Британското разузнаване твърди, че Русия се е опитала да хакне камери за гранична сигурност, за да шпионира и прекъсне потока от западна помощ, влизаща в Украйна. Няколко британски издания разпространиха твърдение на разузнаването, че руските военни разузнавателни служби (ГРУ) са имали достъп до камери близо до контролно-пропускателни пунктове, военни..
До края на годината Домът за възрастни в боляровското село Воден ще бъде основно ремонтиран, като за дейностите са осигурени над 2 милиона и 300 хиляди лева по Плана за възстановяване и устойчивост. 28 мъже и жени от цялата страна са настанени в бившето училище, което преди 15 години е преустроено в Дом за възрастни и..
Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..