Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американски съдия спря плана за изпращане на над 2000 служители на USAID в отпуск

Снимка: Pixabay

В Съединените щати федерален съдия блокира временно плана на администрацията на Доналд Тръмп да изпрати в отпуск хиляди служители на Американската агенция за международно развитие USAID.

Решението на съдия Карл Никълс, който е назначен на поста по времето на първия мандат на Тръмп дойде след съдебен иск на профсъюзите, които искат да попречат операциите на USAID да бъдат спрени и да възобновят потока от чуждестранна помощ, който беше замразен от администрацията на президента.

Според жалбоподателите администрацията на Тръмп прилага незаконна схема за ликвидиране на агенцията и твърдят, че служителите и ще претърпят неминуми щети, ако съдът не спре нейният план.

Доналд Тръмп заяви, че в USAID, всичко е измама, а малка част от средствата са използвани за благородни цели.

Всеки един ред, който гледам, е или покварен, или смешен“, каза американският президент пред репортери в петък.

Решението на съдията, което забранява на правителството да пусне служителите в отпуск или да ги върне обратно в САЩ, в случай че са на мисия в чужбина, ще бъде валидно само до следващият петък.

 Макар и само за седмица служителите, които са временно в административен отпуск ще бъдат възстановени на позициите си и ще получат обратно „пълния си достъп“ до имейл, плащания и системите за сигурност.

Съдията насрочи предварително заседание по делото за 12 февруари. Ако директивата не беше блокирана по съдебен път едва 600 от ключовия персонал на агенцията щеше да остане на пълен работен ден, а други близо 2700 души щяха да бъдат пуснати в административен отпуск.

Създадената през 1961 г., USAID предоставя хуманитарна, здравна, и помощ за развитие по целия свят. Според изследователския институт на Конгреса повече от 10 000 души са работили за агенцията през годините, две трети от които са били в чужбина.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Пазарджик състави 17 акта на сметопочистващата фирма

Община Пазарджик състави 17 акта на сметопочистващата фирма, която обслужва града и част от населените места, заради неизпълнени задължения.  Общата стойност на глобата е 61 500 лева. Според кмета Петър Кулински фирмата съзнателно извършва бойкот, а Пазарджик е мръсен и с препълнени контейнери: "Това, което ние всъщност наблюдаваме, е един..

публикувано на 15.08.25 в 10:56

КНСБ: Сериозни отклонения при цените на дребно и едро – надценки до 70%

Малките търговски обекти поддържат по-ниски цени спрямо големите вериги, като разликите са от 1 до 10%.  Това е един от изводите в ежемесечното наблюдение на КНСБ на цените на стоките от т.нар. малка потребителска кошница.  Наблюдаваните стоки са общо 21, като се регистрира поскъпване на кафето със 7%, лимоните с почти 10 на сто. Директорът..

публикувано на 15.08.25 в 10:52

Патриарх Даниил: Да изпълним завета на Божията майка!

Десетки миряни посрещнаха патриарх Даниил в двора на централния храм "Успение Богородично" в Кюстендил, където оглави светата литургия за Деня на Божията майка.  Празнуваме Голяма Богородица. Близо 180 хил. българи имат имен ден! С решение на общинските съветници Голяма Богородица е духовният празник на Кюстендил - денят е почивен за..

публикувано на 15.08.25 в 10:38

Шофьорът, врязал се в автобус: С книжка от 2 седмици и вече 6 фиша

Един човек е загинал, а трима са с опасност за живота след тежката катастрофа между кола и автобус тази нощ в София. Това е равносметката на Мартин Цурински, зам.-началник на отдел "Пътна полиция". Водачът на автомобила, който се вряза в автобус, е млад шофьор, но вече с множество извършени нарушения, отбеляза той. И още: "2004 година е роден. Същият..

публикувано на 15.08.25 в 10:30
Проф. Павел Павлов

Проф. Павел Павлов: Успение Богородично е централен празник на най-големите ни манастири

На 15 август Българската православна църква почитта паметта на  Успението на Божията майка . Празнуваме Голяма Богородица. Близо 180 хил. българи имат имен ден! Проф. Павел Павлов, преподавател в Богословския факултет на СУ разказа за същността на този ден, за вярата ни в съвременния свят, за някои наши големи храмове, чиито патрон е Дева..

публикувано на 15.08.25 в 10:20
Владимир Путин

Путин отново заговори за ядрените оръжия на Русия и САЩ

В навечерието на днешната среща на върха в Аляска руският президент Владимир Путин заяви, че може да сключи с Доналд Тръмп ново споразумение за ядрените оръжия като част от по-широки усилия за укрепване на мира. Тръмп и Путин се срещат. Ще спре ли Русия войната в Украйна? Въпреки че срещата с Тръмп е за Украйна, Путин отново заговори за..

публикувано на 15.08.25 в 10:11

Ели Юрукова: Сърбия е разделена, предстои гореща политическа есен

"Това, което става на улиците в Белград и в още 30-40 градове в Сърбия, е продължение на студентските протести, които с настъпването на летния сезон замряха. Това са студентско-граждански протести . Всички прогресивни сили в Сърбия сякаш се събудиха от дълбок сън." Този прочит направи в интервю за БНР журналистът Ели Юрукова,..

публикувано на 15.08.25 в 10:09