Новият Видински митрополит е Браницкият епископ Пахомий. Той беше избран с пълно единодушие от членовете на Светия Синод. Другият кандидат, Мелнишкият епископ Герасим, не получи нито един глас.
След като патриарх Даниил съобщи резултатът от гласуването, новият Видински митрополит Пахомий беше посрещнат с възгласи "Достоен, достоен" от присъстващите, а в официалния салон на синодалната палата патриархът го поздрави с думите:
"Присъединяваме се към високата оценка за вас от страна на видинските епархийски избиратели, както и към доверието, което ви гласува и Светият Синод и ви желаем от сърце дълги, мирни и благодатни дни и години на архиерейско служение сред божия народ, който Господ поверява на вашите грижи в този светъл и празничен лично за Вас, за епархията ви и за цялата ни Света църква ден".
От своя страна митрополит Пахомий благодари за гласуваното доверие, както на членовете на Светия Синод, които гласуваха днес, така и на членовете на епархийския избирателен събор във Видин, които му гласуваха своето доверие миналата неделя:
"С развълнувано сърце и благодарна душа заставам сега пред вас, освещения събор на правоправещите архиереи на родната ни църква, за да приема жребия на това служение апостолство, духовното и административно ръководство на светата Видинска епархия. Не мога да скрия трепета и притеснението си пред отговорността да приема служението на Видински митрополит. Уповавам се обаче на думите господни: "Не бой се, защото аз съм с теб, не се смущавай, защото аз съм бог твой, аз ще те укрепя и ще ти помогна и ще те поддържа с десницата на моята правда".
Пахомий е избран за епископ през 2021 г., а от юли 2024 г. е назначен за първи викарий на Софийския митрополит и нов български патриарх Даниил.
Браницкият епископ Пахомий (Петър Лозанов Лозанов) е роден на 25 април 1978 г. в София. Завършва паралелния курс на Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски“ през 2000 г. През Петровия пост на 2002 г. е постриган за монах в Дивотинския манастир "Св. Троица“ от викария на Софийския митрополит Знеполския епископ Николай (понастоящем Пловдивски митрополит), като под мантия е воден от духовния си старец архимандрит Венедикт, проигумен на Зографската св. обител.
През същата година е ръкоположен за йеродякон и йеромонах от епископ Николай. През 2004 г. е официално назначен за игумен на Дивотинския манастир, в който събира монашеско братство. В периода на неговото игуменство в манастира се възражда духовният живот, освещават се два параклиса – "Св. Анна“ и обновеният "Св. Седемдесет апостоли“, извършени са укрепителни и реставрационни дейности в централния храм "Св. Троица“, както и ремонти на манастирските здания. През 2010 г. завършва Богословския факултет при СУ "Св. Климент Охридски“.
На 9 март 2015 г. е възведен в архимандритско достойнство от тогавашния викарий на Софийския митрополит Браницкия епископ Григорий (понастоящем Врачански митрополит). С решение на Св. Синод от 12 юни 2017 г. е назначен за Ректор на СДС "Св. Йоан Рилски“. На 20 септември 2021 г. е избран и наречен, а на 19 октомври 2021 г. е хиротонисан в Рилската ставропигиална св. обител за Браницки епископ.
Жителите на планинските села в района на Севлиево се оплакват от набези на мечки. Зачестилите случаи станаха повод за среща между представители на различни институции в общината в търсене на решение. Пролетните студове измразили плодните дръвчета и хищниците слизали при хората, за да търсят храна. От мечешките набези в севлиевските села..
Десетки потребители в социалните мрежи настояват Центърът за градска мобилност да ги компенсира за загубите от месечните и годишни карти, заради шестте дни, в които не работеше наземният градски транспорт в София. Някои от столичани предлагат срокът на картите да се удължи с една седмица безплатно, а други директно призовават пътниците да не показват..
Още 21 лица и 6 образувания са включени в списъка заради дестабилизиращи действия в чужбина. Там е и бившият украински политик и бизнесмен Виктор Медвечук, както и неговите сътрудници Артьом Марчевский и Олег Волошин заради контрол над украински медии, които са използвани за разпространение на руска пропаганда в Украйна и в чужбина. Включени..
Само 2 километра остават да бъдат изградени от от българска страна от железопътния коридор, известен като Коридор номер 8, който трябва да свързва Адриатическо с Черно море, през Албания. Това съобщи постоянният секретар на Министерството на външните работи Иван Кондов на конференция, обсъждаща външната политика, отбраната и отбранителната индустрия...
Още близо 200 кораба от сенчестия флот на Русия са включени в 17-ия санкционен пакет, който получи одобрението на министрите на външните работи на ЕС. Ограничителните мерки обхващат още ключови военни технологии, а също така са насочени срещу нейните хибридни атаки и вътрешни нарушения на човешките права. Това е най-крупният санкционен пакет..
По-малко зрелостници в Кюстендилско - 839, ще се явят на матурата утре, за учебната година 2023/2024 г. са били 855 - по информация на Регионалното управление по образоването. Има и над 20 недопуснати заради слаб успех по някой от изучаваните предмети в 12-и клас. Навсякъде в училищата, където ще има зрелостен изпит, е създадена необходимата..
Сорин Гриндяну поема временно председателството на Социалдемократическата партия в Румъния, съобщава БТА. Той беше избран от Националния политически съвет на партията, който заседава днес в Букурещ. Гриндяну, който е министър на транспорта и досега беше първи заместник-председател на партията, получи подкрепа от 67 гласа. Марчел Чолаку подаде..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на..