В конкретния случай кметът на Русе Пенчо Милков е подал декларация, но грешна. Заявил е, че е получил като дарение апартамент с площ 63 кв. м. Тази декларация Милков е подал към Комисията за противодействие на корупцията на 30 април миналата година.
През горещия месец август журналистите в регионалния вестник "Утро" правят обобщение на подадените от русенските първенци декларации и цитират официалния регистър, поддържан от Комисията за противодействие на корупцията. И така в публикацията от първа страница става ясно, че кметът е дарен с малък апартамент от 63 квадрата. Хората в града, прочели статията, започнаха да се питат още един имот ли са му подарили на кмета и къде е тогава мезонетът.
Справка в Агенцията по вписванията сочи, че наистина на кмета Милков е подарен не малък двустаен, а мезонет с квадратура 258,930 кв. м. С две думи - нито една цифра от декларацията не съвпада с реалността, но пък и общественото внимание е приспано и никой не пита нищо нито за това как така сестра ти ти дарява мезонет в идеалния център на Русе и като бонус гараж, нито как пък този имот е бил придобит от самата сестра. Любопитно е, че въпросният имот е построен от фирмата на съпруга ѝ, продаден ѝ е за сума, по-ниска даже от данъчната оценка, а след това пък подарен на по-малкия брат Пенчо.
Справката от Агенцията по вписванията е с дата 18 септември.
"Станала е грешка. Аз съм подал коригираща декларация до КПКОНПИ. В момента, в който излезе статията в "Утро", установих, че е станала грешка. Апартаментът е с много по-голяма площ и съм декларирал в Община Русе реалната площ, платил съм данъка – по дарение беше доста по-висок. Видях грешката, което веднага ме притесни. Декларацията е много голяма, изготвят я други служители, аз само я подписвам", коментира пред БНР кметът Пенчо Милков.
От отговора на кмета Милков става ясно, че след като през август е прочел вестник "Утро" с грешните данни, веднага е подал коригираща декларация и ставало дума за една сгрешена цифра. Чрез заявление по Закона за достъп до обществена информация до Комисията за противодействие на корупцията получих други данни, които са различни от твърденията на кмета. Коригираща декларация е подадена, но едва след като започнах работа по случая и не става дума за една сгрешена технически цифра, а за число, в което няма нито една съвпадаща цифра.
Друг е въпросът, че тези корекции би трябвало да се правят в срок от месец след подаването - т.е. до 30 май. Защо не следват глоби за такива грешки в декларациите е въпрос към законодателите. Представете си, че вие сгрешите и не спазите сроковете пред държавата какво ще последва, но вие сте обикновени граждани. Необикновените са в публичния регистър с безнаказаните грешки.
Още по-странното в случая е поведението на Комисията за противодействие на корупцията, която поддържа въпросния публичен регистър. До днешна дата декларацията на кмета на Русе си стои с онези 63 квадрата, които той е подписал и заявил през април. Защо съществуват публични регистри, след като никой не ги актуализира и как е защитено правото на гражданите да знаят кой с какво имотно състояние работи в наша полза, какви сделки сключва, какво спестява и откъде идват тези пари.
Пропуск в работата на Комисията за противодействие на корупцията е и фактът, че според чл.58 от закона, който урежда работата ѝ, до ноември месец е трябвало да се направи проверка и да се отстранят неточностите.
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..