Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Славев: Стратегията "Сорос" на Пеевски е опит да се отклони вниманието

Процедурните правила за регулаторите са бланкетни и не завишават стандартите, смята той

| Интервю
Снимка: Юлияна Корнажева
Чуй новината! Чуй новината:

"Стратегията "Сорос" на Делян Пеевски е опит да се отклони вниманието от много по-съществени въпроси в държавата, включително около неговата личност".

Това заяви пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи.
Според него Пеевски се занимава с "измислени врагове". Гражданските организации са изключително важни за демокрацията, подчерта той и добави: "Гледали сме го този филм исторически - за формите на насилие и фашизъм". 

"Има решение на Съда на ЕС, в което се казва, че унгарският закон за чуждестранните агенти противоречи на правото на ЕС. ЕК е предупредила България въобще да не си помисля да прави подобни неща, защото ще бъде осъдена. Ако искаме отново да плащаме за безумията на решенията на един парламент, може да го направи", коментира Теодор Славев в интервю за предаването "Преди всички".

Обикновено в НС, когато нещо е спешно, е грешно, констатира още той във връзка с темата за попълването на регулаторите.

Ние сме призовавали НС незабавно да открие тези процедури за регулаторите, но начинът, по който това ще стане, не е за подценяване, отбеляза Славев. По думите му в момента има 18 органа с изтекъл или предсрочно прекратен мандат и два, които не са конституирани. Той допуска, че за 10-те органа, за които миналата седмица в комисии минаха процедурните правила, вероятно има предварителна договорка за квотното разпределение. Според него процедурните правила са бланкетни и не завишават стандартите. За него те са кратки и съкратени. Процедура под 2 месеца не създава възможност хората да се запознаят с кандидатите, категоричен бе той и подчерта:

"Няма нагласа в управляващите да проведат тези процедури автентично". 
Според него процедурните правила, минали през комисия, противоречат на Закона за съдебната власт. В този смисъл той акцентира на ВСС и Инспектората към него.

"Ако няма избран, този ВСС ще продължи да действа, което устройва в пълна степен статуквото. И да се смени, и да не се смени - и в двата случая печелят от това", смята той. 

В публикацията от БИПИ отбелязват липсата на анализ за регулаторите, за да могат да бъдат номинирани най-подходящите. В специализираните комисии трябва да се направи този анализ и да се види какъв мандат ще се даде на този орган като водене на политики и на тази база да се търсят хора, обясни Славев. По думите му това никога не е правено. 

"По същество няма никакъв дебат за управлението на тези органи.(...) Как една партия се е спряла на точно определен човек, какви са мотивите, каква му е експертизата - такова нещо няма и не сме и виждали", подчерта още той. 

"Темата вече стана централна. Тези назначения няма да се случат без зоркото око на обществото мнение да ги наблюдава. Каквито и процедури да измислим, колкото и да са добри, ако няма разбиране в политическия ни елит, че за да функционират естествено тези регулатори, партиите трябва да се самоограничат от това да инициират политическо влияние в тях - нищо няма да се случи", категоричен бе Славев. 

От 2013 г. натам са проведени 80 процедури, 47 са завършени с избор. От тях в 52 от случаите имаме 1 човек за 1 вакантно място, което е близо 80% състезание с един кон, отчете той. Според него няма да видим промяна: "Не се вижда от проектите на процедурни правила". Той отправи предупреждение към партиите:

"Нека все пак да имат предвид, че общественото мнение наблюдава, правителството е крехко. Когато наистина търсят кадри за тези органи, да търсят професионалисти и почтени хора - това ще е полезно после и за тях". 

Цялото интервю на Силвия Великова с Теодор Славев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд"

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите.  От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..

публикувано на 06.04.25 в 15:09

Един човек е убит при руска атака срещу Киев

Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

В Кипър започна "Походът на Христодула“ - кампания за борба с рака

В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..

публикувано на 06.04.25 в 14:53
Иван Димитров и Станислава Кирилова

Национален конкурс за българска драматургия "Иван Радоев" в Плевен

В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев".  С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...

публикувано на 06.04.25 в 14:45

Кюстендил почете паметта на жертвите от бомбардировките от 1941 година

С панихида, отслужена от Велбъждския епископ Исаак, пред мемориала в траурния парк в Кюстендил отдадоха почит на жертвите на бомбардировките над града преди 84 години. Пред издигнатата "Братска могила на загиналите“ бяха положени венци и цветя. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Градът е..

публикувано на 06.04.25 в 14:36

Община Троян започва кампания за събиране на отпадъци от стъкло

Община Троян започва от началото на следващата седмица кампания за събиране и рециклиране на отпадъци от стъкло в селата от общината. Кампанията, която ще продължи до края на април, се организира за втори път, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Целта на тази кампания е намаляването на количеството отпадък, което ще достигне до депото за твърди..

публикувано на 06.04.25 в 14:31

До 400 евро глоба за мръсна кола в Гърция

До 400 евро може да достигне санкцията за замърсен автомобил в Гърция. Гръцката полиция предупреждава, че все по-често се налага да глобява водачи за замърсени автомобили.  Кодексът за движение по пътищата в Гърция гласи, че на водач на автомобил, на който поради замърсяване или умишлено са прикрити регистрационните номера, се налага глоба от..

публикувано на 06.04.25 в 14:01