Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

| Интервю
Снимка: БГНЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. 

Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival".

"Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да изнасяме съвременно българско съдържание, т.е. да създаваме конкурентоспособно на световната сцена съвременно българско съдържание и от друга страна да доставяме на българската публика съдържание от цялата планета, каквото правят културните институти в Европа. Това не е някаква авангардна идея, а това е начинът, по който съществуват културните институти в развитите европейски държави", обясни той в предаването "Преди всички". 

Често говорим за проблемите на хората в сектор "Култура" и забравяме, че всички ние работим това заради публиките, подчерта Асенов и отбеляза, че основният разговор трябва да бъде именно в тази посока - до какво имат достъп българските публики

Трябва да започнем един много важен разговор, който не е свързан с това къде няма пари, а да видим общата картина и конструкцията на бюджета за култура, смята той. Според него ако влезем в детайли, ще видим сериозен дисбаланс. По думите му малко повече от половината от бюджета за култура за 2024 г. е бил предвиден само за театрите

"През 2024 г., освен че театрите са имали половината от бюджета на цялото министерство, те са направили преразход от 74 млн. лв.".

64 млн. лв. - с подобна инвестиция общината на Париж е успяла да направи един от най-влиятелните театри на планетата, даде пример Асен Асенов и очерта картината в България:

"Ако българската държава е инвестирала общо през 2024 г. 267 млн. лв. в българските театри, би следвало представленията на държавните ни театри да получават всички международни награди и да са на всички международни фестивали".

Според него трябва да има професионален разговор с аргументи

"Резултатът е този, който виждаме - една затворена културна система, която почти не си подава носа навън - това не е ок. Няма държава с неталантливи артисти на планетата. Но за сметка на това има държави с добри културни политики, има и такива с лоши културни политики, а има и такива без културна политика и без културна стратегия, каквато е България. Проблемът не е в артистите. Тук не би следвало да се създава някакво поле за конфликти. Това, което ние заедно трябва да направим в общ разговор и дискусия, е да решим как можем да мръднем напред и да излезем от провинциализма и затвореността, в която се намираме".

Вярвам, че подходът е диалог и разговор за това как България продължава напред, каза в заключение Асенов. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Асен Асенов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41