Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин. Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи.
Преди близо три години – в цялата страна само 5 от 265-те общини в България имат положителен прираст на населението за последните 10 години (2011 - 2021), и Община Елин Пелин е една от тях. Другата община с положителен прираст в Софийска област е Община Божурище. Този факт е доказателство за динамичното развитие на региона и привлекателността му като място за живеене и инвестиции.
Любопитен факт е, че това е единственото населено място в България, което носи дословно името на известен български писател – Елин Пелин. Историята на самото селище датира от преди повече от 550 години, когато първоначално е било известно като Новоселци, а още по-рано – като Балван или Балгаран. През вековете мястото е преживяло редица промени, като окончателното му име – Елин Пелин – е прието през 1950 г., след кончината на писателя. От 1960 г. селището официално получава статут на град.
През територията на общината преминава древният Траянов друм от II век, а в близост до село Лесново се намират останките на голяма римска пътна станция – Бурагара. Тук историята буквално е втъкана в земята – селища, крепостни стени и славянски поселения свидетелстват за богатото минало на този край. Днес Елин Пелин гордо носи титлата "столицата на Шоплука" и е дом на ежегодния Шопски празник – фестивал, който прославя фолклора, традициите и радостта от живота.
"Това, че ние сме в челните 5 общини в България, които отчитат положителен прираст на населението се дължи на няколко неща - в нашата община за първо дете всяко семейство получава по 1000 лв., за второ дете - по 2000 лв., за трето дете - 5000 лв, като предстои по предложение на кмета на общината тези суми да се повишат, като за трето дете да се получават 10 000 лв, каза за БНР инж. Богомил Бранков, председател на Общинския съвет на Елин Пелин.
Друга положителна мярка, която привлича младите хора да остават тук, е улесненият достъп до детски градини и до училища. На територията на общината се намира най-голямото средно училище "Васил Левски" с 1000 ученика, имаме и училища до 4 клас, ние сме и в 8 те най-развиващи се икономически общини по БВП, което говори за добрият мениджърски подход, който имаме като община.
Малките общини трябва да бъдат подпомагани чрез държавни политики. Затова и някои общини трудно се справят.
Много е важно да привличаме млади хора, които да се чувстват добре, като ролята на кметската управа е много важна, допълни инж. Бранков.
По думите на инж. Бранков най-големите предизвикателства пред община Елин Пелин в инфраструктурно отношение са водопровода и уличната инфраструктура, като кметовете са принудени да търсят финансиране на парче от Държавен фонд "Земеделие" или откъдето има възможност, подменили сме около 60 км. водопровод в цялата община, което може да ви звучи много, но то е изключително недостатъчно. Това е един наш приоритет, добави инж. Бранков.
"Сега довършваме един 12 км. път с държавно финансиране между Елин Пелин и язовир "Огняново", с което се надяваме да възродим тази част от нашата община. Също се опитваме да наблягаме на това да се стимулира строежът на къщи, на кооперации.
Тези четири години комуникацията на кметовете с държавата беше силно затруднена, затова на тези всички 265 кмета трябва да им се даде по един медал затова, че бяха единствената стабилна власт в държавата, надявам се оттук насетне да имаме по-добро финансиране.
"Местните власти се оказаха най-стабилната власт, най-близко до хората, до техните проблеми. Три години сме в безвремие, как сега да се решат проблемите, когато все още нямаме бюджет 2025 година, коментира темата за "Нощен Хоризонт" и инж. Делян Дамяновски, изпълнителен директор на Националната асоциация на председателите на общинските съвети в Република България (НАПОС).
По думите на инж. Богомил Бранков, председател на Общинския съвет на Елин Пелин общината е с нулева безработица, всеки ден на територията на общината влизат между 5 и 7 000 души, които работят в общината. Така че привличаме и фирми, и инвеститори, като последните години помагаме на тези инвеститори, които са готови да инвестират в малки комплекси или жилищно строителство.
Нашето мото е политиките към младите хора - "Общината на децата" е нашият фокус и девиз, разказа още инж. Бранков за БНР.
Богомил Бранков – Председател на Общински съвет – Елин Пелин и член на УС на НАПОС РБ (мандат 2023-2027) Роден и израснал в град Елин Пелин, Богомил Бранков познава изключително добре проблемите и нуждите на своята община. Към настоящия момент е председател на Общинския съвет – Елин Пелин и вече трети мандат е част от местната власт. В тази роля той е доказал своята способност да води открити заседания и да за благото на общината и нейните жители. Инженер по образование, той притежава аналитичен ум и способността да намира ефективни решения на сложни проблеми. Богомил Бранков е женен и има едно дете – Калоян. Неговата семейна обвързаност и корени в общността го мотивират допълнително да работи за по-доброто бъдеще на всички жители на региона. Основните цели, за които работи в НАПОС са сътрудничество и посредничество между общинските съвети при разработването на обща стратегия и реализиране на програми за укрепване на местното самоуправление и гражданското общество, както и за устойчиво развитие на органите за местно самоуправление; повишаване на знанията и уменията на председателите на общински съвети и на общинските съветници с оглед по-силно и насочено към гражданите местно самоуправление; изучаване и разпространение на българския и чуждестранния опит в областта на местното самоуправление; разширяване и обогатяване на общественото разбиране за ролята и важността на местното самоуправление, както и участието на гражданите в него.
Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с инж. Богомил Бранков в "Нощен Хоризонт".
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..