"Човекът е човек, когато е на път, но и когато подаде ръка" - тази мисъл на Пеньо Пенев отразява дълбокото значение на човешката взаимопомощ. Историята е изпълнена с примери за това как солидарността и грижата към другия не просто помагат на нуждаещите се, но и издигат самите нас – като личности, като общество, като човечество.
Албер Камю казва: "Не върви пред мен, може да не те последвам. Не върви зад мен, може да не те водя. Върви до мен и бъди мой приятел". Във време на предизвикателства, глобални и лични, всеки жест на подкрепа и съпричастност е безценен.
Българският Червен кръст е една от институциите, които не просто проповядват, а всекидневно прилагат тези ценности. Неговата мисия е да оказва помощ, да обучава, да насърчава солидарността. Точно в този дух БЧК и Българският младежки Червен кръст (БМЧК) продължават традицията на Националната АНТИСПИН кампания, която от 1992 г. насочва общественото внимание към превенцията на ХИВ и други сексуално предавани инфекции.
Петър Цинцарски: Във все по-късен стадий се диагностицират заразените с ХИВ
Тази година инициативата преминава под мотото: "Предай нататък – любовта, не вируса", като в нея ще участват млади доброволци, ще се разпространяват образователни материали и ще се организират дискусии. Тази инициатива е по повод 14 февруари – Денят на влюбените.
"От далечната 1992 г., когато бях доброволец в БМЧК и бях член на първата голяма АНТИСПИН кампания, и оттогава до днес се включвам активно във всички етапи на кампанията, и всеки път отчитаме, че говорим много по темата, но разбираме, че все по-малко хората знаят по темата в пълнота", разказа за "Нощен Хоризонт" Петър Цинцарски – педагог, журналист и дългогодишен доброволец в БЧК.
С над 30-годишен опит в неправителствения сектор и медиите, той е сред водещите експерти в България по въпросите на превенцията на сексуално предавани инфекции (СПИ) и здравното образование. Работил е като консултант в Министерството на здравеопазването, а днес е главен експерт в Дирекция БМЧК на БЧК. Освен това е заместник-председател на УС на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве и член на Консултативния съвет по ХИВ/СПИН.
"Хората знаят какво е ХИВ и СПИН, но не знаят много други неща... Затова с нашите партньори като Министерството на здравеопазването и НЦОЗА, и другите ни партньори, си дадохме сметка, че е важно да предаваме нататък знанието и информацията, да предаваме любовта и подкрепата, а не вируса.
Затова включваме и известни лица в кампаниите. Защото посланията са насочени към различни възрастови групи, за да се замислят всички за рисковете, за предпазването, за толерантността.
Даваме си сметка през годините, че е натрупана доста умора и през международните организации. Другата важна информация е, че вече има ефективно лечение за заразените хора, а на трето място, че все още не се замисляме за здравето си. Това е най-големият проблем, за който се опитваме да обясняваме на младите хора - какво трябва да правят, за да се предпазват", поясни още Цинцарски.
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за уязвими общности - това са само част от инициативите, които допринасят за едно по-информирано и по-здраво общество.
"Младите хора в цялата страна имат правото и отговорността да измислят посланието, да измислят начина, по който то достигне до техните съученици. И аз истински се радвам, че в БМЧК имаме една цяла армия от млади хора, които в момента вместо по цял ден да са на телефоните или на игри на компютрите, подкрепят една важна кампания, и то да го направят по един по-забавен и атрактивен именно за тях начин, доплъни още Цинцарски.
Петър Цинцарски - педагог, журналист, възпитаник на СМГ „П. Хилендарски“ и СУ „Св. Климент Охридски“. С над 30-годишен опит в работата в неправителствения сектор, медиите, доброволчеството и в обучението на млади хора в областта на превенцията на сексуално предавани инфекции (СПИ). Бил е консултант по превенция сред ключови уязвими общности, вкл. бежанци и мигранти (от 2007 до 2019 г.) в Министерството на здравеопазването по програмите, финансирани от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Доброволец в Българския младежки Червен кръст от 1990 година, а от 2019 г. е главен експерт в Дирекция БМЧК на Българския Червен кръст по въпросите на първата помощ и промоция на здраве. Дългогодишен доброволец, а към момента и заместник-председател на УС на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве. Член на Консултативния съвет по ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции на Министерството на здравеопазването.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Петър Цинцарски в "Нощен Хоризонт".
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..