"Човекът е човек, когато е на път, но и когато подаде ръка" - тази мисъл на Пеньо Пенев отразява дълбокото значение на човешката взаимопомощ. Историята е изпълнена с примери за това как солидарността и грижата към другия не просто помагат на нуждаещите се, но и издигат самите нас – като личности, като общество, като човечество.
Албер Камю казва: "Не върви пред мен, може да не те последвам. Не върви зад мен, може да не те водя. Върви до мен и бъди мой приятел". Във време на предизвикателства, глобални и лични, всеки жест на подкрепа и съпричастност е безценен.
Българският Червен кръст е една от институциите, които не просто проповядват, а всекидневно прилагат тези ценности. Неговата мисия е да оказва помощ, да обучава, да насърчава солидарността. Точно в този дух БЧК и Българският младежки Червен кръст (БМЧК) продължават традицията на Националната АНТИСПИН кампания, която от 1992 г. насочва общественото внимание към превенцията на ХИВ и други сексуално предавани инфекции.
Петър Цинцарски: Във все по-късен стадий се диагностицират заразените с ХИВ
Тази година инициативата преминава под мотото: "Предай нататък – любовта, не вируса", като в нея ще участват млади доброволци, ще се разпространяват образователни материали и ще се организират дискусии. Тази инициатива е по повод 14 февруари – Денят на влюбените.
"От далечната 1992 г., когато бях доброволец в БМЧК и бях член на първата голяма АНТИСПИН кампания, и оттогава до днес се включвам активно във всички етапи на кампанията, и всеки път отчитаме, че говорим много по темата, но разбираме, че все по-малко хората знаят по темата в пълнота", разказа за "Нощен Хоризонт" Петър Цинцарски – педагог, журналист и дългогодишен доброволец в БЧК.
С над 30-годишен опит в неправителствения сектор и медиите, той е сред водещите експерти в България по въпросите на превенцията на сексуално предавани инфекции (СПИ) и здравното образование. Работил е като консултант в Министерството на здравеопазването, а днес е главен експерт в Дирекция БМЧК на БЧК. Освен това е заместник-председател на УС на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве и член на Консултативния съвет по ХИВ/СПИН.
"Хората знаят какво е ХИВ и СПИН, но не знаят много други неща... Затова с нашите партньори като Министерството на здравеопазването и НЦОЗА, и другите ни партньори, си дадохме сметка, че е важно да предаваме нататък знанието и информацията, да предаваме любовта и подкрепата, а не вируса.
Затова включваме и известни лица в кампаниите. Защото посланията са насочени към различни възрастови групи, за да се замислят всички за рисковете, за предпазването, за толерантността.
Даваме си сметка през годините, че е натрупана доста умора и през международните организации. Другата важна информация е, че вече има ефективно лечение за заразените хора, а на трето място, че все още не се замисляме за здравето си. Това е най-големият проблем, за който се опитваме да обясняваме на младите хора - какво трябва да правят, за да се предпазват", поясни още Цинцарски.
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за уязвими общности - това са само част от инициативите, които допринасят за едно по-информирано и по-здраво общество.
"Младите хора в цялата страна имат правото и отговорността да измислят посланието, да измислят начина, по който то достигне до техните съученици. И аз истински се радвам, че в БМЧК имаме една цяла армия от млади хора, които в момента вместо по цял ден да са на телефоните или на игри на компютрите, подкрепят една важна кампания, и то да го направят по един по-забавен и атрактивен именно за тях начин, доплъни още Цинцарски.
Петър Цинцарски - педагог, журналист, възпитаник на СМГ „П. Хилендарски“ и СУ „Св. Климент Охридски“. С над 30-годишен опит в работата в неправителствения сектор, медиите, доброволчеството и в обучението на млади хора в областта на превенцията на сексуално предавани инфекции (СПИ). Бил е консултант по превенция сред ключови уязвими общности, вкл. бежанци и мигранти (от 2007 до 2019 г.) в Министерството на здравеопазването по програмите, финансирани от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Доброволец в Българския младежки Червен кръст от 1990 година, а от 2019 г. е главен експерт в Дирекция БМЧК на Българския Червен кръст по въпросите на първата помощ и промоция на здраве. Дългогодишен доброволец, а към момента и заместник-председател на УС на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве. Член на Консултативния съвет по ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции на Министерството на здравеопазването.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Петър Цинцарски в "Нощен Хоризонт".
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...