Това мнение изрази пред БНР Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа".
Държавните служители не заплащат своите осигуровки от създаването на Закона за държавния служител. През 2012 г. на заетите към онзи момент в администрацията заплатата е била увеличена с тогавашния им клас прослужено време, което е демотивиращо и спира нарастването на възнаграждението, припомни тя във връзка с възобновената дискусия по темата.
"Първо ние поискахме връщането на клас прослужено време. След това част от политиците се присетиха да акумулират политически дивиденти. С кампанията за класа, ведно с нея ние посочваме основните проблеми, които са част от законодателството."
Класът трябва да остане за всички по начина, по който се получава сега, а за държавните служители да се възстанови, гласи позицията на синдиката.
Без държавна администрация няма държавност. Нашата администрация е под 100 000 души по данни на статистиката. Около 2/3 от тях са по служебно правоотношение, тоест около 70 000-80 000 души ще попаднат в обхвата на закона, който се предлага от ПП-ДБ, обясни Атанасова.
"Подобно предложение е крайно неадекватно. То дори не е обсъдено със синдикалните организации и социалните партньори", допълни тя.
Държавните служители да си заплащат осигуровките е единствено и само в техен плюс, но първо би следвало заплатите им да се увеличат целево, за да не намалее нетният им доход, поясни Кремена Атанасова в предаването "Преди всички".
"Има опорка, която казва, че държавните служители са привилегировани. Ние твърдим обратното – че са ощетени. Те не получават клас, не могат да сключват колективен трудов договор. Нямат никаква защита. Държавният служител може да бъде уволнен от днес за утре без никакво основание."
Не е никак добре да демонизираме държавните служители, категорична е тя.
По думите ѝ, няма как 100 000 души да гласуват под строй за една или друга политическа партия, защото не може да се проследи този процес. В държавната администрация има симпатизанти на всички политически сили, както е в останалите сектори, подчерта синдикалистът.
В държавната администрация липсват млади хора, които да искат да работят тази работа. Това може да се промени с повишаването на основното възнаграждение, каза още Атанасова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали се да преминат нелегално в Испания. Само седем непълнолетни мигранти са успели да влязат в страната. Около 100 мигранти са се опитали да преплуват до испанския анклав Сеута в Северна Африка рано в събота сутринта. Много от тях са били спрени от мароканския флот преди да достигнат испанските..
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни. Въпреки това Вашингтон се стреми към приемлива за Киев и Москва договореност, каза Ванс преди насрочената за петък среща на върха между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Зеленски е малко вероятно да присъства на срещата между..
21 пожарникари и 7 машини на пожарната участват в гасенето на пожара в столичния квартал "Христо Ботев". Огънят избухна около 15:00 часа. Сухи треви и отпадъци горят в столичния кв. "Христо Ботев" Около 19:00 ч. пламъците отново обхванаха сухи треви и храсти откъм ул. "Източна тангента" в близост до летище "Васил Левски". Екипи на пожарната..
Германският канцлер Фридрих Мерц защити решението на правителството в Берлин да спре военните доставки за Израел. Решението на израелското правителство да поеме контрола върху Газа е било "изненада" за Берлин, призна германският канцлер Фридрих Мерц. В телевизионно интервю, което ще бъде излъчено тази вечер, той подчерта, че Германия не променя..
Над 80 са държавните имоти от Кюстендилско, обявени в списъка с 4400 имота за продажба. Към момента за всеки имот се прави "детайлна проверка", преди да се реши дали изобщо да бъде предложен, уточняват от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Казусът стигна до Народното събрание. Кабинетът предлага на НС да одобри Програмата..
Върховният представител на ЕС по външна политика и сигурност Кая Калас свиква утре извънредна среща на министрите на външните работи на страните членки, предаде Ройтерс. Те трябва да обсъдят следващите стъпки за постигане на мир в Украйна. Кая Калас: Всякo едно споразумение между САЩ и Русия трябва да включва Украйна и ЕС Поводът е предстоящата..
Два пожара горят в София и района около града. Това съобщиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Няма опасност за хора и сгради. Първият пожар е възникнал около 13:00 в района над град Банкя по пътя за Клисурския манастир "Света Петка". На място са изпратени 7 екипа на пожарната с 20 служители. Към 14:30 огънят вече е..
Във Велинград тази събота, 9 август, ще се състои много специално събитие – нещо като родова среща с концерт. Ще се съберат музиканти с фамилия..
Академия "Роза" е нетрадиционен формат за музикално обучение в Долината на тракийските царе, където любовта към музиката среща високия професионализъм и..
Над 6 000 участници от близо 800 формации се очаква да вземат участие в Тринадесетото издание на Националния събор на народното творчество в..