Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски дрон е ударил АЕЦ "Чернобил", няма изтичане на радиация

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че саркофагът, изграден над останките от четвърти реактор на бившата АЕЦ в Чернобил, е бил ударен от руски дрон тази нощ, при което са били нанесени "значителни щети", според първоначалната оценка.

Малко преди изявлението на Зеленски, от Международната агенция за атомна енергия съобщиха, че тази нощ 1:50 часа неин екип в Чернобил е чул взрив, идващ изпод саркофага, който не позволява изтичането на радиация.

Взривът е причинил пожар. Екип пожарникари и моторни превозни средства са реагирали в рамките на минути и пламъците вече са потушени. Не се съобщава за пострадали. По данни на Международната агенция за атомна енергия нивата на радиация в района остават нормални и стабилни, което потвърди и украинският президент. Агенцията продължава да следи ситуацията.

През 1986 г. експлозия в атомната електроцентрала в Чернобил доведе до най-голямата ядрена катастрофа в историята.

Украинските военни съобщиха, че Русия е изстреляла 133 дрона срещу страната тази нощ, от тях 131 са били свалени. Областният управител на Одеса съобщи за нанесли щети от дрон по пристанищна инфраструктура в едноименния град.

А руските власти съобщиха за един загинал при украинско нападение с дронове в граничната област Белгород. Нанесени са щети по къщи и автомобили. Руското министерство на отбраната е свалило 50 летателни апарати над различни области.

Русия твърди и че Украйна е обстреляла топлоцентрала в Запорожие, при което са били нанесени критични повреди на оборудването и в резултат 50 000 души са без електрозахранване в град Енергодар.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проходът "Петрохан" отново е затворен, натрупа около 30 см сняг

Проходът „Петрохан“ отново е затворен. Причината е увеличаващата се снежна покривка и паднали клони от дървета на пътя, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. "Много сняг на Петрохан. Снежната покривка е близо 25-30 см. Много паднали клони, все още не големи дървета, но много паднали клони. Почиства се и от фирмата, и от екипите..

публикувано на 03.10.25 в 09:23
Проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата

Проф. Емил Гачев: Валежите с такива суми за толкова малко време задължително са свързани с наводнения

"За момента валежите с такова количество носят повече риск отколкото ползи, защото валежите с такива суми за толкова малко време задължително са свързани с наводнения ".Това каза пред БНР проф. Емил Гачев от Департамент "География" към Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките: " Трудно е да се..

публикувано на 03.10.25 в 09:13
Снимката е илюстративна

Доц. Чавдар Филипов: Няма риск за хората при консумация на млечни продукти от ваксинирани животни

Към момента не е известно да има негативно влияние на продукти от ваксинирани за шарка животни върху здравето на хората. Това отбеляза пред БНР доц. Чавдар Филипов, ръководител на катедра "Инфекциозна патология, хигиена, технология и контрол на храните" в Лесотехническия университет, след като у нас се зародиха сериозни спорове около..

публикувано на 03.10.25 в 08:50

Жена е загинала при катастрофата с камион и микробус в Кресненското дефиле

Жена е загинала при тежка катастрофа в Кресненското дефиле. Пътят е затворен и в двете посоки. Инцидентът е станал около 7 часа тази сутрин. Ударили са се микробус и тежкотоварен камион. По информация от очевидци микробусът, който е пътувал към Кулата, излизайки от Кривия тунел в дефилето, е навлязъл в насрещното движение въпреки..

публикувано на 03.10.25 в 08:45

Бедствено положение в Царево

Царево е обявено бедствено положение заради рекордните количества дъжд. От град Царево са евекуирани хора, обяви кметът на Царево Марин Киров. Само за 3 часа са отчетени 410 литра на кв. м. валежи в село Изгрев и 235 литра на кв. метър в Царево.  Затворени са пътища между Лозенец - Царево, Царево - Изгрев, каза за "Хоризонт" кметът на общината Марин..

публикувано на 03.10.25 в 08:16
Снимка: БГНЕС, архив

Катастрофа между камион и микробус затвори Кресненското дефиле

Катастрофа между тежкотоварен автомобил и микробус затвори Кресненското дефиле и в двете посоки, предаде БНТ.  По първоначална информация има един загинал и няколко ранени. Инцидентът е станал около 7 часа тази сутрин. Причините за инцидента се изясняват.

публикувано на 03.10.25 в 08:14
Над 11 000 деца от I до VII клас в българските неделни училища в чужбина се явиха на първия по рода си тест по български език, който се проведе онлайн.

55 000 шестокласници на онлайн тест по математика

Шестокласниците се явяват на онлайн тест по математика днес. По желание на учениците и по преценка на учителите оценките от него могат да бъдат вписвани. Изпитът ще започне по обед и ще продължи 40 минути. Изненадващият онлайн тест по математика, за който родители и ученици научиха преди дни и на който се очаква да се явят около 55 000..

публикувано на 03.10.25 в 08:10