Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София.

Сведенията и за двамата не са много.

За Константин Рамаданов е известно, че е роден в Кюстендил, а музикалното си образование получава в Германия, в град Вюрцбург, където учи теория на музиката и дирижиране. Налага се да го прекъсне заради здравословен проблем. Връща в Кюстендил за две години и там основава хор „Кавал“.

През 1904 г. се премества в София, където развива разностранна дейност. Първоначално ръководи хора при учителското дружество „Неофит Рилски“, дирижира църковни хорове - в продължение на 5 години - състава към храм „Свети Кирил и Методий“ и цели 26 г. хора при руската църква „Свети Николай Чудотворец“ - до 1944 г. Работил е също със студентския хор при Софийския университет.

Голяма част от времето и енергията си Константин Рамаданов влага в дейността на Българската оперна дружба, на която е съосновател. Там той е хормайстор, подготвя и дирижира повече от 30 оперни заглавия от световната класика, както и от български композитори. Едновременно с това той преподава пеене в ІІІ софийска прогимназия, където също основава хор и оркестър, с които успешно концертира във Видин, Лом, Русе, Силистра и други градове. В репертоара на прогимназиалния хор се отличава детската оперета на Панайот Пипков „Деца и птички“.

За самоотвержената си дейност в Оперната дружба, присъща на възрожденците в освободена България, в много трудни условия, разказва самият Рамаданов вече на 83-годишна възраст. Записът е съхранен в Златния фонд на БНР и можете да го чуете в звуковия файл.

През 1961 г. Рамаданов напуска този свят на 86-годишна възраст. 

* * *

На 11 февруари, преди 120 г., е роден виолончелистът Константин Кугийски. Професионалният му път е свързан главно с камерната музика и с преподавателската му дейност в Музикалната академия в София.

Самият той е любим ученик на проф. Иван Цибулка, основателят на българската виолончелова школа. Когато проф. Цибулка напуска мястото си на водач на виолончеловата група в Оркестъра на Софийската опера, той посочва Кугийски, все още студент, за свой заместник. Ученикът също развива школата на своя преподавател и възпитава поколения инструменталисти. 

Проф. Анатоли Кръстев, един от възпитаниците му, си спомня, че чрез огромната си практика е успявал да възпита у студентите си от една страна чувство на свобода в мисленето, от друга - едно великолепно самочувствие, че те са артисти и когато са на сцена трябва да се изявяват пълноценно без страх и излишна скромност, като преди това работят здраво, но без да хабят излишна енергия, което би довело до пресилване на музицирането.

Константин Кугийски е преподавател и в частното музикално училище на Димитър Ненов. Негови възпитаници са изявени различни инструменталисти -  виолиста Огнян Станчев, цигуларят Ангел Станков, виолончелистът Венцеслав Николов, пианистът Майер Франк.

Константин Кугийски е отдаден на камерната музика. Заедно с цигуларя Саша Попов и пианиста Димитър Ненов сформират музикално трио. От 1931 до 1937 г. е член на квартета „Лечев“. След това участва в квартет с цигуларя Михаил Балкански, виолиста Стефан Магнев. 

През 1938 г. е сред основателите на Българския струнен квартет, познат ни като легендарния Държавен радиоквартет „Аврамов“. Кугийски е негов член до края на концертната си дейност, като с този квартет заедно с  Владимир Аврамов, Стоян Сертев, Стефан Магнев изнасят огромен брой концерти и осъществяват студийни записи.

Примариусът на състава проф. Владимир Аврамов разказва спомени, запазени в Златния фонд на БНР, които можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35
Явор Мичев

Бюрото по труда в Русе се превърна в пространство за изкуство

Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...

публикувано на 30.03.25 в 08:09

Драматичният театър в Русе представи за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи"

Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..

публикувано на 30.03.25 в 07:56

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05