Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Желязков за скъпите храни: Няма да се предприемат мерки, които изкривяват пазара

Министър-председателят Росен Желязков
Снимка: БГНЕС

Няма да се предприемат административни мерки, които изкривяват пазара, увери премиерът Росен Желязков в началото на свиканото от него извънредно съвещание в Министерския съвет заради цените на храните:

"Ние няма да предприемаме административни мерки, които да изкривят пазара! Но ще приемем необходимите административни мерки, които да подпомогнат честното ценообразуване с яснота какво се случва по цялата верига от производителя до потребителя! В тази държава има и закони, има и институции! Те просто трябва да работят. Правоприлагането е наша задача и отговорност".

Във фокуса на съвещанието е защитата на правата на българските потребители и възможни мерки за успокояване на пазара, включително възможности за противодействие на нелоялни търговски практики, за оптимизиране на веригите на доставките и за нормативни промени. 

В началото на извънредното съвещание в МС Росен Желязков подчерта, че в обществото има силна чувствителност по темата за ръста в цените на храните и че динамиката им следва да се коментира, както в контекста на инфлацията, така и на усещането на потребителите за поскъпването, особено при основните продукти от потребителската кошница. Той увери, че правителството няма да се увлече от популизъм, но ще направи и нужното за нормалното функциониране на пазара и изясняване на всички елементи по веригата. 

Премиерът допълни, че има проблем във веригата на доставките и това се дължи на практики, които следва да бъдат установени, както от антимонополния орган, така и от НАП и Митниците. 

Многото посредници бяха очертани като проблем от премиера. 

В съвещанието участват министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, както и ръководителите на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на Националната агенция за приходите.

След края на това съвещание се очакват изявления за набелязаните мерки.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният глава Румен Радев проведе среща с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия проф. д-р Щефан Харбарт.

Президентът: Нарушаването на върховенството на правото и баланса между институциите подкопава демокрацията

Върховенството на правото и балансът между институциите са закрепени в Конституцията и тяхното нарушаване неизбежно води до подкопаване на устоите на демокрацията - това заяви президентът Румен Радев на среща на "Дондуков" 2 с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия проф. д-р Щефан Харбарт. В официалната делегация..

публикувано на 25.11.25 в 19:21

Делото за хулигански действия пред сградата на ЕК в София бе прекратено

Софийският районен съд прекрати и върна на прокуратурата делото срещу шестима обвиняеми за хулигански действия пред сградата на Европейския парламент и Европейската комисия  през февруари в София.  Днес се състоя разпоредително заседание по делото. Съдебният състав се съгласи с адвокатите на обвиняемите, че са допуснати отстраними съществени нарушения в..

публикувано на 25.11.25 в 19:10
Евгени Петров

Евгени Петров, пенсионер: Не искам коледни надбавки, всеки мрънка и е недоволен

Не искам коледни надбавки, едва ли съм единственият, но се опитах да го изясня кратко. Защото наистина всеки мрънка, каквото и да стане, или е малко или подаяние и т. нат., призна в интервю пред БНР журналистът пенсионер Евгени Петров. "Освен това си мисля, че е крайно време, когато се дават помощи, така да са структурирани, специално в..

публикувано на 25.11.25 в 18:59
Говорителят на Белия дом Каролайн Левит по време на брифинг за пресата в Белия дом във Вашингтон, САЩ.

Говорителят на Белия дом: Постигнат е "грамаден напредък към мирно споразумение" за войната в Украйна

Говорителката на Белия дом Керълайн Левит  заяви, че е постигнат "грамаден напредък към мирно споразумение" за войната в Украйна. Украйна е постигнала споразумение със САЩ по условията на евентуално мирно споразумение с Русия Остават "няколко деликатни, но не непреодолими детайли", които изискват допълнителни преговори между Украйна,..

публикувано на 25.11.25 в 18:43
Велизар Шаламанов

В. Шаламанов: Радев коментира като загрижен за целите на Москва, а не за сигурността ни

Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на Москва, отколкото на сигурността и просперитета на България - като част от двата съюза. Така бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов, експерт по национална и международна сигурност,..

публикувано на 25.11.25 в 18:29
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров обвини Европа, че е провалила шанса си да участва в преговорите за Украйна

Русия е получила плана на Доналд Тръмп за Украйна от 28 точки по неофициални канали, заяви на пресконференция руският министър на външните работи Сергей Лавров.  Той допълни, че Москва все още не разполага с редактираната по време на украинско-американските преговори в Женева версия.  Лавров обвини Европа, че е провалила шанса си да участва в мирните..

публикувано на 25.11.25 в 18:22

Русия отново удари Киев, а Украйна - пристанища, от които Кремъл изнася суров петрол

Най-малко девет мирни жители загинаха при снощните руски бомбардировки над Киев и околностите му. Ранените са повече от 20. Цивилни жертви даде и Русия при украинските въздушни удари в югозападните ѝ предели. За трети път този месец Украйна удари черноморските пристанища, по които Русия изнася суров петрол. Руснаците атакуваха..

публикувано на 25.11.25 в 18:12