Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества. Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма, където словото превръща усещанията в изкуство.
Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов. В месеца на любовта ви каним на среща с поезията – с нейната сила да възвисява, да докосва, да изразява.
"Любовта не е само чувство, не е само отдаденост, разбиране, синхроничност или търпение, за мен любовта е начин на мислене и отношение към света, сподели за "Нощен Хоризонт" Катя Кремзер, поетесата, която дели живота и творчеството си между България и Австрия.
"В един момент любовта става и начин на живот, човек да бъде с целия свят истински и откровен, да приема себе си, за да го приемат и другите, да проповядва Човеколюбие, но не само между хората, защото има и божествен, висш смисъл на любовта, това, че човек е част от цялото, допълни поетесата.
В моята любовна и интимна лирика аз задавам въпросите - "Какво е любовта", добави поетесата.
По професия инженер и магистър по бизнес администрация, по призвание – поет и музикант, тя успява да съчетае аналитичния свят на точните науки с дълбоката емоционалност на изкуството.
Катя Кремзер дели живота и творчеството си между две държави – България и Австрия. Тя е инженер и магистър по електроника и магистър по бизнес администрация. Съчетава професионалния си път с призванията по рождение – поезията и музиката.
"Виена е място на много изкуство, особено на музиката. А аз обичам и музиката, и поезията, което означава, че аз съм попаднала на най-правилното място за себе си. Това се е отразило и върху моя начин на писане, като космополитност, прецизност, допълни Кремзер.
"Аз приветствам всички форми и стилове на писане на поезия. Главното е тя да бъде въздействаща, да има какво да ни каже, да ни развълнува.
Новата ми книга е с финансовата подкрепа на Министерството на културата, тя е в процес на подготовка, Анжела Димчева е редактор, Райна Дамяни прави оформлението, в тази книга наред с любовната лирика има цикли, писани по време на пандемията, а и след това, което се случи - войната и как хората живеят в ситуация на негативни новини всеки ден, това се отрази и на моите стихове, открехна завесата на бъдещата си книга Катя Кремзер.
Автор е на четири стихосбирки – "Среднощно ноктюрно" (2014), "Обичам те, любов" (2015), "Пясъчна роза" (2017) и "Дланите на Господ" (2023), в които любовта е едновременно вдъхновение, търсене и откровение.
Катя Кремзер се изповядва в стихове
СБП обяви носителите на годишните национални литературни награди
Нова стихосбирка на Катя Кремзер с българска премиераСтиховете ѝ са публикувани в множество български и международни антологии и литературни издания – от "Любослов" в Чикаго до преводи на сръбски, македонски, турски, арабски и украински. Катя Кремзер има активен принос в културния живот на българите във Виена и дълги години отразява значими културни събития.
Носител е на множество награди, включително "Автор на годината" във Виена (2022), I награда за поезия в конкурса "Изящното перо" (2024), както и Грамота от Министерството на културата за популяризиране на българската култура по света.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...