Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на земеделието започва преглед на всички порочни практики в сектора

Георги Тахов
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора. 

Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерството на икономиката, от където ще могат да извършат проверки и да наложат санкции. 

По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига. 

Земеделският министър Георги Тахов посочи, че към този момент на подготовка на проектозакона не става дума за надценки и пределни цени:

"Замисълът ни е чрез този закон да поставим нашите земеделски производители, земеделски стопани и всички фермери, които са доставчици на веригите, да бъдат в една по-изгодна позиция при преговорите, които те ще водят, като по този начин защитим техните права, което неминуемо ще окаже и отражение на всички нас като потребители".

При изготвянето на закона се ползва френския опит, каза министърът, като обясни, че ще бъдат обхванати всички порочни практики в земеделския сектор и даде пример:

"Прекалено висока надценка на продукт, който доставчик - земеделски производител го е предоставил през покупко-продажба на самата верига, на една съвсем едноцифрена, да кажа, надценка".
Георги Тахов заяви, че той и семейството му подкрепят протестите на граждански организации срещу високите цени на търговските вериги и добави: 
"Не, на 20-и аз и моето семейство няма да пазаруваме". 
Според бившия министър на земеделието:
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции на намаляване на подземните води води у нас, отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05

Община Плевен спря плащания по договор с "Паркстрой", служители останаха без заплати

70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..

публикувано на 20.02.25 в 19:03

Министърът на енергетиката е разпоредил проверка в АЕЦ "Козлодуй"

Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.

публикувано на 20.02.25 в 18:54

От април лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета

От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието.  Комисията по здравеопазване..

публикувано на 20.02.25 в 18:42
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси

Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси. Това заяви пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Видимо еврозоната е посоката на проектобюджета за 2025 година. Тази цел, вместо да доведе до фискално дисциплиниране, доведе до точно обратното – основната цел на всеки, който е на власт,..

публикувано на 20.02.25 в 18:30

В Ловеч разкриха схема, източила над 880 000 лв. от Здравната каса

Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" към ОДМВР – Ловеч разкриха схема за източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Злоупотребата е за над 880 000 лева. Разследването е започнало след получена информация, че в медицински център с филиали в Ловеч и Луковит се отчитат прегледи и лечение на пациенти, които..

публикувано на 20.02.25 в 18:20

МВнР: Пътуващите до Гърция да имат предвид общонационалната стачка на 28 февруари

Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР)  на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..

публикувано на 20.02.25 в 18:11