Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

Снимката е илюстративна.
Снимка: БГНЕС

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. 

Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. 

Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. 

За целия период целта е разходите да не превишават 40% от брутния вътрешен продукт.

В проектобюджета продължава да е залегнала инвестиционната програма за общините. 

ДДС-то за ресторантьорите, хляба и брашното остава на 20-процентата възстановена ставка, след като заради ковид кризата имаше намалена - съответно 9% за ресторантьорите и 0 за хляба и брашното. 

От структурния план - новото изискване по европейските правила, което представлява и мотивите към законопроекта, се вижда, че целта е за постепенно намаляване на дефицита, като единствено през 2027-ма година ще се стигне до отклонение заради придобиването на военна техника. 

За периода 2025 - 2028 недостигът по консолидираната фискална програма (държавен бюджет и бюджетите на Здравната каса и общественото осигуряване) ще се движи между 2,2 и 3 на сто от брутния вътрешен продукт. 

Годишната инфлацията по европейската методология ще бъде 2,4 на сто през 2025 година, а след това ще варира около две на сто. Брутният вътрешен продукт ще расте с подобен темп.

За настоящата година - максималният размер на държавния дълг към края на 2025 г. не може да надвишава 59,8 млрд. лв, а новопоетите задължения - 16,9 млрд. лв.

С преходните и заключителни разпоредби се правят промени в данъчните закони. Въвежда се нов акцизен календар, а при ДДС облагането - освен запазването на ставките при ресторантньорите, хляба и брашното на 20%, се предлага връщането на задължителната регистрация при годишен оборот от 100 000 лева (50 000 евро), а не при 166 000 лева, както е сега. 

По отношение на мерките за изсветляване на икономиката - целта е чрез лимитиране на възможността неполучени на бензиностанциите касови бележки да се използват за предоставяне на други субекти с цел издаване на фактури, по които да се приспада неправомерно данъчен кредит по ДДС, се очаква да доведе до допълнителни приходи от 200 млн. лв. през 2025 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прекалява ли държавата с акциите в хосписите?

Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..

публикувано на 30.06.25 в 07:57
Наталия Ефремова

Наталия Ефремова: Трудови договори не се преподписват заради еврото!

Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..

публикувано на 30.06.25 в 07:07
Ивайло Вълчев

Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим всичко, което правилникът ни дава като оръжие

" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ".  Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..

публикувано на 29.06.25 в 12:43
Новата съпредседателка на ГСДП Бербел Бас

Германските социалдемократи обсъждат дали да поискат забрана на "Алтернатива за Германия"

Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..

публикувано на 29.06.25 в 09:03
проф. Симеон Евстатиев

Проф. Симеон Евстатиев: Страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран

" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...

публикувано на 28.06.25 в 11:07
Георги Бърдаров

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя.  Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..

публикувано на 27.06.25 в 10:07

Над 30% от кандидат-курсантите във Военния университет във Велико Търново се провалиха на психотеста

Поколението "Z" има сериозни проблеми при справянето със стреса. Това е основният извод от масовия провал на българските момичета и момчета при кандидатстването за курсанти в Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново. За първа година между 30 и 40 на сто от кандидатите се провалят на психотеста . До сега проблемите основно бяха..

публикувано на 27.06.25 в 07:30