Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенчо Бояджиев: Не можеш да забраняваш едни абсолютно легални продукти

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Д-р София Ангелова: При пушещите вейпове се наблюдава снишаване на белодробната функция и кръвохрачене

| Репортаж
Деца, използващи вейпове
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога. Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. 
Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и лекари. 
Забраната на вейповете беше приета на първо четене в парламента, включително и забрана за рекламата им. Това пък предизвика безпокойство в бизнеса и потребителите. Възникнаха опасения за връщането на потребителите към тютюневите изделия.
Председателят на Вейпинг асоциация - България Пенчо Бояджиев коментира, че има дезинформация по темата и тя се изразява в сравняването на легални продукти с наркотични вещества

"В последните дни проведохме една бърза анкета сред около 1500 наши потребителя. Около 16-17% от тях казват, че при невъзможност за набавяне на вейпинг продукти ще се върнат към тютюневите цигари. По-обезпокоителното обаче е, че почти 70% са казали, че ще търсят алтернативи на черния и нелегален пазар", алармира той пред БНР. 

Според него това, че е отчетено мнението на тютюневите компании по въпроса е добър показател. По думите му те също са заинтересовани забраната да не се случи. Не можеш да забраняваш едни абсолютно легални продукти, категоричен бе Пенчо Бояджиев. 
Въпреки че все още са неясни дългосрочните последствия от употребата на вейпове, пулмологът д-р София Ангелова обясни въздействието им върху организма: 

"Основните съставки в пълнителите са пропилен гликол и растителен глицерин. Когато се подадат на термогенна деградация под влияние на нагрятата батерията, се отделят различни токсични вещества, открити са и такива с канцерогенен ефект, открити са за съжаление и тежки метали".

Тя добави, че когато обаче пропилен гликолът и глицеринът се смесят с ароматните вещества, се отделят нови вещества - "ацетали". Д-р Ангелова обясни какво е въздействието на този "коктейл от токсични вещества" върху кръвоносната система и организма като цяло. С експеримент върху мишки е установено, че от 40 до 67% кръвоносните съдове се свиват, което означава забавен кръвоток, възможност за образуване на тромби с последващи инфаркти, инсулти и белодробни емболии. 

От своята практика пулмологът отбеляза, че при пушещите вейпове се наблюдава снишаване на белодробната функция. Другото нещо, което тя наблюдава при тези пациенти, е, че някои имат кръвохрачене. Според нея това кървене се дължи именно на токсичността на вейповете. 

Безвредно пушене няма, категорична бе д-р София Ангелова. 
Липсата на регулация би довела до много здравни рискове. Но, според Пенчо Бояджиев, ако стигнем до пълна забрана на вейпинга, това ще е прецедент в ЕС. 

Белгия е първата държава в ЕС, която е забранила вейповете за еднократна употреба. Подобна вече има и във Франция. 

"Франция е опитала да забрани многократните, но ЕК е отказала със становище, че няма достатъчно ясни доказателства, че те причиняват някаква масова вреда за обществото", обясни Бояджиев.
Повече за легалните и нелегалните вейп продукти, рисковете за здравето и дали у нас е възможна пълната забрана - можете да чуете в репортажа на стажант-репортера Виолета Борисова в предаването "Преди всички".
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28