Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенчо Бояджиев: Не можеш да забраняваш едни абсолютно легални продукти

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Д-р София Ангелова: При пушещите вейпове се наблюдава снишаване на белодробната функция и кръвохрачене

| Репортаж
Деца, използващи вейпове
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога. Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. 
Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и лекари. 
Забраната на вейповете беше приета на първо четене в парламента, включително и забрана за рекламата им. Това пък предизвика безпокойство в бизнеса и потребителите. Възникнаха опасения за връщането на потребителите към тютюневите изделия.
Председателят на Вейпинг асоциация - България Пенчо Бояджиев коментира, че има дезинформация по темата и тя се изразява в сравняването на легални продукти с наркотични вещества

"В последните дни проведохме една бърза анкета сред около 1500 наши потребителя. Около 16-17% от тях казват, че при невъзможност за набавяне на вейпинг продукти ще се върнат към тютюневите цигари. По-обезпокоителното обаче е, че почти 70% са казали, че ще търсят алтернативи на черния и нелегален пазар", алармира той пред БНР. 

Според него това, че е отчетено мнението на тютюневите компании по въпроса е добър показател. По думите му те също са заинтересовани забраната да не се случи. Не можеш да забраняваш едни абсолютно легални продукти, категоричен бе Пенчо Бояджиев. 
Въпреки че все още са неясни дългосрочните последствия от употребата на вейпове, пулмологът д-р София Ангелова обясни въздействието им върху организма: 

"Основните съставки в пълнителите са пропилен гликол и растителен глицерин. Когато се подадат на термогенна деградация под влияние на нагрятата батерията, се отделят различни токсични вещества, открити са и такива с канцерогенен ефект, открити са за съжаление и тежки метали".

Тя добави, че когато обаче пропилен гликолът и глицеринът се смесят с ароматните вещества, се отделят нови вещества - "ацетали". Д-р Ангелова обясни какво е въздействието на този "коктейл от токсични вещества" върху кръвоносната система и организма като цяло. С експеримент върху мишки е установено, че от 40 до 67% кръвоносните съдове се свиват, което означава забавен кръвоток, възможност за образуване на тромби с последващи инфаркти, инсулти и белодробни емболии. 

От своята практика пулмологът отбеляза, че при пушещите вейпове се наблюдава снишаване на белодробната функция. Другото нещо, което тя наблюдава при тези пациенти, е, че някои имат кръвохрачене. Според нея това кървене се дължи именно на токсичността на вейповете. 

Безвредно пушене няма, категорична бе д-р София Ангелова. 
Липсата на регулация би довела до много здравни рискове. Но, според Пенчо Бояджиев, ако стигнем до пълна забрана на вейпинга, това ще е прецедент в ЕС. 

Белгия е първата държава в ЕС, която е забранила вейповете за еднократна употреба. Подобна вече има и във Франция. 

"Франция е опитала да забрани многократните, но ЕК е отказала със становище, че няма достатъчно ясни доказателства, че те причиняват някаква масова вреда за обществото", обясни Бояджиев.
Повече за легалните и нелегалните вейп продукти, рисковете за здравето и дали у нас е възможна пълната забрана - можете да чуете в репортажа на стажант-репортера Виолета Борисова в предаването "Преди всички".
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54