Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

Снимка: Pixabay
Чуй новината! Чуй новината:

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите".

7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе извънредно заседание и набеляза и законодателни мерки срещу високите цени на храните.

"Очевидно има проблем във веригата на доставките и това се дължи на практики, които следва да бъдат установени от антимонополния орган, но също така и от органите по приходите. Нескончаемият брой посредници засяга както производителите, така и потребителите", коментира премиерът Росен Желязков.

Бившият омбудсман Мая Манолова каза, че заради бойкота кабинетът е обърнал на 180 градуса своята позиция спрямо търговските вериги в рамките на 2 дни.

"28,8% спад на търговския оборот на веригите. Това наистина е успех, който показа, че българските граждани повече няма да търпят, че те се събуждат, че не желаят повече да са поданици и ще се борят за правата си", коментира Манолова.

Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха първия бойкот и обявиха втория за днес.

Репортерска проверка в пловдивски магазин показа, че тази сутрин купувачи има.

Както при първия бойкот, така и днес се наблюдават немалко стоки на промоция и дори на половин цена. 

Пазаруващите тази сутрин са на мнение, че на фона на доходите цените на хранителните стоки са доста високи. 

Някои обаче признаха, че не са разбрали за втория бойкот. Други пък изразяват несъгласие с него. 

"Много високи цени. Разбирам да давам пари, но да е качествено - а нищо не е качествено", сподели жена, която се включва днес в инициативата. Друга каза:

"Ако днес не се пазарува, ще се пазарува утре или вчера. Всичко е ала-бала. Идеята е много добра, но на практика няма да спрем да ядем".

Но и подкрепящи, и неподкрепящи очакват реални действия от държавата.

Целия репортаж на Кремена Данева от Пловдив, излъчен в предаването "Преди всички", чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Психологът Георги Добринов: Нашата цел е да изведем децата от моделите на насилник и жертва

Сред запазените писма на Иван Милев е едно от 5 май 1923 година – до Анна Пашова. В него художникът споделя: "Моят свят е приказен: всеки ден носи нови цветя, всяка нощ носи нови светове". Спомних си за тези думи, докато водих разговор с  психолога Георги Добринов , който ще чуете да казва:  "Когато работим, винаги е приказно.  Много..

публикувано на 24.03.25 в 12:06