Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо отпадат ученици от образователната система?

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

В Северозападна България почти всяко второ дете e с един или двама родители в чужбина

Огнян Исаев
Снимка: Ива Антонова

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на "Тръст за социална алтернатива". 

Тази негативна тенденция се обяснява с бедността, обвързването на образованието с пътуването до училище и възможността да се изхранват социално слабите учениците.

Изследването е осъществено в областите Велико Търново, Враца, Кюстендил, Разград и Сливен, а за резултатите във врачанска област разказва Огнян Исаев, директор на програма "Образователни възможности и постижения" в "Тръст за социална алтернатива":

"Ключовият извод за Враца е че, че над 50 на сто от учениците, които завършват основно образование и продължават в етапа на средното образование отпадат или не получават диплома за средно образование.

Според нашето изследване част от причините за това отпадане и незавършване на средно образование са липсата на достъпен и евтин транспорт, липсата на изхранване в училище, липсата на учебници по профилирана и професионална подготовка, които се плащат от семействата, посочи за БНР Исаев. 


Близо 1700 ученика на територията на област Враца всеки ден пътуват до училище и голяма част от тях си доплащат транспорта, затова според нас транспортът за всички ученици от страната до завършване на средното образование - и вътрешно градския, и междуградския, трябва да бъде безплатен.

Това трябва да важи и за профилираните учебници и тези по професионална подготовка, както и да има осигурено хранене за семействата, които са заявили, че ще го ползват, посочи още Исаев. 

По думите му директорите на училища се справят по различен начин с тези проблеми във взаимодействието си с местната власт. 

В Северозападна България почти всяко второ дете е с един или двама родители в чужбина, което също оказва влияние върху тези проблеми. Бедността няма етнически произход в региона. "Тръст за социална алтернатива" подкрепят през годините деца от различни етноси, като се покриват техните транспортни разходи, общежитие, изхранването се поема от училищата, допълни Огнян Исаев. 

В риск от бедност в България живеят около 35 на сто от децата, допълни той.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31