Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приходната част на Бюджет 2025 е прогнозирана изключително оптимистично, смята Димитър Чобанов от УНСС

Експерт: По-голям от очаквания дефицит в данните за Бюджет 2024 на начислена основа

"В момента България изпълнява критерия за инфлацията, но това се случва само към края на януари"

| Интервю
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Фирми да спасяват бюджета с безконтролни дарения – какво се има предвид в преходните и заключителните разпоредби на проекта за Бюджет за 2025 г.?

"Очевиден е стремежът на Министерството на финансите да търси приходи от всички възможни източници. Ситуацията с публичните финанси е неособено добра. По-важната цел е публичните финанси да бъдат вкарани отново в ред", коментира пред БНР икономистът Димитър Чобанов от УНСС.

Първоначалният замисъл на мярката е бил да се изтеглят евентуални данъчни задължения от следващи години за настоящата, тъй като ситуацията в момента е критична. Финалният вариант обаче е по-мек, смята икономистът.

Чобанов вижда в предложението и подсказване, че "може да има нещо допълнително към офертата", тъй като в настоящия ѝ вид тя не е привлекателна.

"Начинът, по който е направено предложението, подсказва, че може да има допълнителни стимули за лицата, които решат да даряват тези пари. Освен възможността за корупционни практики, другият елемент, който ми изглежда по-вероятен, е даряващите лица да се надяват на вид индулгенцияда не им бъдат правени данъчни ревизии за определен период от време и именно по тази причина те да се включат. Подобна беше идеята при амнистията, заложена при предния проект - на служебното правителство. Тогава "морковът", който предлагаше финансовото министерство, беше именно този – участвайте, за да нямате ревизии."

Тази мярка има нужда от допълнителни пояснения или промяна в текста, който е внесен. Напълно е възможно тя да отпадне, отбеляза Димитър Чобанов.

Липсват достатъчно стимули за даряващите и поради това човек се сеща за допълнителни ползи за дарителите, които биха били предлагани неофициално, допълни той, визирайки практиките за дарителство извън сегашния контекст.

В проектобюджет 2025 приходната част е прогнозирана изключително оптимистично, отчита икономистът. Включително данъчните и неданъчните приходи са надценени, категоричен е той. Темата за разходите при съставянето на проектобюджета беше табу, изтъкна експертът.

"Нещо повече – правителството предложи допълнително 5%-но увеличение на заплатите в бюджетната сфера, които не са засегнати от другите вече приети увеличения. Проблемът е, че в голямата си част тези разходи са много трудни за контролиране. Част от тях се случваха след ковид кризата  - извънредни увеличения на пенсиите и социалните разходи, които много трудно могат да бъдат понижени и ограничени. Видяхме твърде голямото повишение на заплатите в сектор сигурност. Да не забравяме това, което се случва със заплатите в училищното образование. Това, което не виждаме на практика, са резултати."

По темата с готовността на страната ни за приемане на еврото преподавателят заяви, че данните за изпълнението на бюджета на начислена основа до края на третото тримесечие за миналата година показват дефицит, по-голям от очаквания.

"Проблемът с данните на начислена основа е, че се публикуват на тримесечие. В момента България изпълнява критерия за инфлацията, но това се случва само към края на януари. Дали ще се превърне в тенденция – от началото на годината виждаме по-рязко увеличение на ценовото равнище в страната. За съжаление, не е само еднократен ефект. Тази тенденция за показване на инфлацията започна преди 3-4 месеца."

Все още очакваме да видим средносрочния фискално-структурен план и да видим какво се случва по отношение на бюджетния дефицит и инфлацията. Тогава ще може да се каже с по-голяма яснота дали сме готови или не, обобщи в заключение Димитър Чобанов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Росен Калпачки

Смъртността от инсулт у нас е четири пъти по-висока спрямо средната за Европа

Смъртността от инсулт у нас е четири пъти по-висока спрямо средната за Европа. Тази статистика припомни неврологът доц. Росен Калпачки в Европейския ден на информираност за това разпространено мозъчно състояние. Според него обаче все повече българи разпознават симптомите на инсулта, което дава възможност за спасяване на повече човешки животи...

публикувано на 13.05.25 в 14:10

Проф. Екатерина Михайлова за мотивите за референдума, поискан от президента: Есе с емоции и критики!

Проблемът с искането на Румен Радев е и правен, и политически. Това заяви пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право, бивш политик. "Свикването на противоконституционен референдум – съзнателно или не, цели суспендиране на българската Конституция". Това заявяват още над 40 преподаватели от юридическите факултети..

публикувано на 13.05.25 в 14:05

Никола Янков и Виктор Папазов спориха "за" и "против" еврото

Страстен спор за и против еврото проведоха Никола Янков, икономист и експерт в екипа на Синя България и Виктор Папазов, икономист от ПП "Възраждане", в предаването "12+3" на БНР. И двамата изложиха своите аргументи за и против влизането на България в еврозоната и смяната на лева с евро. Но и двамата бяха категорични, че не е..

публикувано на 13.05.25 в 14:04

Медици искат жива охрана на Спешното отделение във Враца след пореден случай на агресия

Медици от Спешното отделение на врачанската болница настояват за жива охрана на отделението след поредния случай на агресия срещу тях. При инцидента, който е от началото на месеца, дежурна лекарка е нападната и бита от роднини на пациентка, на която е оказвана спешна помощ. "Категорично отказваме да работим в среда, в която постоянно има..

публикувано на 13.05.25 в 13:52

Половината българи признават – копирали са музика, снимки, филми и сериали от интернет

Половината от българите признават, че са копирали съдържание за лично ползване от легални източници в интернет. Става дума за музика, снимки, видеоклипове, филми и сериали, сочи проучване на "Алфа рисърч".  Изследването беше представено на кръгла маса, организирана от "Музикаутор" и посветена на частното копиране. Според изследването, близо..

публикувано на 13.05.25 в 13:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Спешните мерки за безопасност в железопътния транспорт са изпълнени

Всички спешни мерки за безопасност в железопътния транспорт са изпълнени, отчете на министърът на транспорта Гроздан Караджов. От януари до април тази година общият брой на всички произшествия в жп-транспорта в сравнение с предходните 6 месеца е намалял с почти 40 на сто, като случаите от 129 са намалели на 74. Шестима леко пострадали..

публикувано на 13.05.25 в 13:21

"Светите братя Кирил и Методий - памет и прослава през вековете“ - изложба в Националната библиотека

В навечерието на 24 май Националната библиотека откри изложбата "Светите братя Кирил и Методий - памет и прослава през вековете“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, която заяви, че е много важно обществото и децата на България да знаят повече за историята на светите братя Кирил и Методий:  "Важно е защото, за съжаление, колкото..

публикувано на 13.05.25 в 13:07