"Очевиден е стремежът на Министерството на финансите да търси приходи от всички възможни източници. Ситуацията с публичните финанси е неособено добра. По-важната цел е публичните финанси да бъдат вкарани отново в ред", коментира пред БНР икономистът Димитър Чобанов от УНСС.
Първоначалният замисъл на мярката е бил да се изтеглят евентуални данъчни задължения от следващи години за настоящата, тъй като ситуацията в момента е критична. Финалният вариант обаче е по-мек, смята икономистът.
Чобанов вижда в предложението и подсказване, че "може да има нещо допълнително към офертата", тъй като в настоящия ѝ вид тя не е привлекателна.
"Начинът, по който е направено предложението, подсказва, че може да има допълнителни стимули за лицата, които решат да даряват тези пари. Освен възможността за корупционни практики, другият елемент, който ми изглежда по-вероятен, е даряващите лица да се надяват на вид индулгенция – да не им бъдат правени данъчни ревизии за определен период от време и именно по тази причина те да се включат. Подобна беше идеята при амнистията, заложена при предния проект - на служебното правителство. Тогава "морковът", който предлагаше финансовото министерство, беше именно този – участвайте, за да нямате ревизии."
Тази мярка има нужда от допълнителни пояснения или промяна в текста, който е внесен. Напълно е възможно тя да отпадне, отбеляза Димитър Чобанов.
Липсват достатъчно стимули за даряващите и поради това човек се сеща за допълнителни ползи за дарителите, които биха били предлагани неофициално, допълни той, визирайки практиките за дарителство извън сегашния контекст.
В проектобюджет 2025 приходната част е прогнозирана изключително оптимистично, отчита икономистът. Включително данъчните и неданъчните приходи са надценени, категоричен е той. Темата за разходите при съставянето на проектобюджета беше табу, изтъкна експертът.
"Нещо повече – правителството предложи допълнително 5%-но увеличение на заплатите в бюджетната сфера, които не са засегнати от другите вече приети увеличения. Проблемът е, че в голямата си част тези разходи са много трудни за контролиране. Част от тях се случваха след ковид кризата - извънредни увеличения на пенсиите и социалните разходи, които много трудно могат да бъдат понижени и ограничени. Видяхме твърде голямото повишение на заплатите в сектор сигурност. Да не забравяме това, което се случва със заплатите в училищното образование. Това, което не виждаме на практика, са резултати."
По темата с готовността на страната ни за приемане на еврото преподавателят заяви, че данните за изпълнението на бюджета на начислена основа до края на третото тримесечие за миналата година показват дефицит, по-голям от очаквания.
"Проблемът с данните на начислена основа е, че се публикуват на тримесечие. В момента България изпълнява критерия за инфлацията, но това се случва само към края на януари. Дали ще се превърне в тенденция – от началото на годината виждаме по-рязко увеличение на ценовото равнище в страната. За съжаление, не е само еднократен ефект. Тази тенденция за показване на инфлацията започна преди 3-4 месеца."
Все още очакваме да видим средносрочния фискално-структурен план и да видим какво се случва по отношение на бюджетния дефицит и инфлацията. Тогава ще може да се каже с по-голяма яснота дали сме готови или не, обобщи в заключение Димитър Чобанов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Смъртността от инсулт у нас е четири пъти по-висока спрямо средната за Европа. Тази статистика припомни неврологът доц. Росен Калпачки в Европейския ден на информираност за това разпространено мозъчно състояние. Според него обаче все повече българи разпознават симптомите на инсулта, което дава възможност за спасяване на повече човешки животи...
Проблемът с искането на Румен Радев е и правен, и политически. Това заяви пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право, бивш политик. "Свикването на противоконституционен референдум – съзнателно или не, цели суспендиране на българската Конституция". Това заявяват още над 40 преподаватели от юридическите факултети..
Страстен спор за и против еврото проведоха Никола Янков, икономист и експерт в екипа на Синя България и Виктор Папазов, икономист от ПП "Възраждане", в предаването "12+3" на БНР. И двамата изложиха своите аргументи за и против влизането на България в еврозоната и смяната на лева с евро. Но и двамата бяха категорични, че не е..
Медици от Спешното отделение на врачанската болница настояват за жива охрана на отделението след поредния случай на агресия срещу тях. При инцидента, който е от началото на месеца, дежурна лекарка е нападната и бита от роднини на пациентка, на която е оказвана спешна помощ. "Категорично отказваме да работим в среда, в която постоянно има..
Половината от българите признават, че са копирали съдържание за лично ползване от легални източници в интернет. Става дума за музика, снимки, видеоклипове, филми и сериали, сочи проучване на "Алфа рисърч". Изследването беше представено на кръгла маса, организирана от "Музикаутор" и посветена на частното копиране. Според изследването, близо..
Всички спешни мерки за безопасност в железопътния транспорт са изпълнени, отчете на министърът на транспорта Гроздан Караджов. От януари до април тази година общият брой на всички произшествия в жп-транспорта в сравнение с предходните 6 месеца е намалял с почти 40 на сто, като случаите от 129 са намалели на 74. Шестима леко пострадали..
В навечерието на 24 май Националната библиотека откри изложбата "Светите братя Кирил и Методий - памет и прослава през вековете“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, която заяви, че е много важно обществото и децата на България да знаят повече за историята на светите братя Кирил и Методий: "Важно е защото, за съжаление, колкото..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен..